Ana sayfa » Tedaviler (Tıp) » Tedavi – Kişinin bozulan sağlığını gidermek

Tedavi – Kişinin bozulan sağlığını gidermek

Tedavi Nedir

Tedavi (Sağaltım), herhangi bir sebepten dolayı kişin sağlığında meydana gelen bozulma ve kişinin yaşam konforu ile şekil bozukluğuna sebep olan durumları düzene sokarak, kişinin sağlığına kavuşması adına yapılan tıbbi ve doğal yöntemlerin tamamına tedavi denir.

Tedavilere sadece kişinin çeşitli yönlerden gelen zararlar neticesinde fiziki veya ruhsal sorunların yanında inançlara göre de yapılan tedavi şekilleri mevcuttur.

Tedaviler özel olarak uygulandığında terapi adı alır. Ruhsal yolla yapılan ve sağlığı bozan durumların ortadan kaldırılması şekline verilen isimdir.

Kişilere Uygulanan Tedavi Yöntemleri

 • Kimyasal yöntemler

Kimyasal yöntemlerle uygulana sağlığa kavuşturma biçimi ilaç kullanarak yapılır ve “ilaç tedavisi” olarak adlandırılır.

 • Fiziksel yöntemler

Fiziksel tedavi yöntemlerinin uygulanışları temel olarak şu bölümlerden oluşur;

 1. Mekanoterapi yöntemi
 2. Termoterapi yöntemi
 3. Hidroterapi yöntemi
 4. Aromaterapi yöntemi
 5. Radyoterapi yöntemi
 6. Fototerapi yöntemi
 • Cerrahi tedaviler

Ameliyatla yapılan tedavi şeklidir.
İlaç kullanılarak tedavisi mümkün olmayasan hastalara uygulanan yöntem cerrahi yöntemdir. Hastalıklar, yaralanma, vücut şekil bozlukluklarını düzeltmek ve gidermek amacı ile hasar gören veya sorunlu organın vücuttan kesilerek çıkarılması veya onarılması işleminin temelidir. Tıbbın en eski dalları arasında bulunmaktadır. Cerrahi operasyonları yapacak kişilerin bilgi ve kabiliyet bilgilerinden ve yaptığı işlemler bir sanat bu işi yapan kişi doktor veya cerrah olarak isimlendirilir.

Cerrahi yöntemlerde iki uygulama ;

 1. Lokal anestezi
 2. Genel anastesi

isimleri altında uygulanmaktadır.

 • Pisikolojik tedavi

Cerrahi olarak müdahaleye gerek duyulmadan kişinin mevcut ruhsal sorunlarını gidermek adına yapılan uygulamaya denir. Psikanaliz ve psikolojik tedavi olarak uygulanır.

 • Diğer tedavi yöntemleri

Bu alandaki yöntemler kişinin kendi kendini tedavi etmesi veya doğal yöntemler aracılığı yapılan tedavi biçimleri gibi ayrılacağı gibi aynı zamanda şifalı sular, böcekler, inançlara dayalı dua yöntemleri olarak ayrılabilir.

Şifalı sular kaplıcalarda uygulanan kişiyi rahatlatan tedavi biçimidir. Bu yöntemler cerrahi veya diğer şekillerden ayrı tutulur. Doktorlar tarafından bile önerilebilmektedir.

Böcekler ile yapılan uygulamalar örneğin; balıkların yaraları emmesi veya sülüklerin kan emmesi gibi uygulanan tedavi biçimleridir.

İnançlara göre yürütülen yöntemlerde dua edilerek yapılan uygulamadır. Genel olarak başka varlıklar tarafından verilen zararlar için kullanılan bir yöntemdir. Ruhsal sorunlara karşı uygulandığı gibi günlük hayatın tüm zorluk ve getirdiği endişelere karşı da kullanılmaktadır.

] }
Henüz Yorum Yok