Hamilelik - Gebelik

Taze nane hamilelikte zararlı mı, hamilelikte taze nane tüketimi

Hamilelikte nane yenir mi, gebeler için nanenin faydaları ve zararları

Hamileler için nane tüketiminin faydası az yemekten geçiyor. Taze nane yemek isteyen gebelerin naneyi az tüketmelerinde sakınca olmadığı uzmanlar tarafından söylenmektedir. Hazımsızlık ve hamilelikle birlikte gelen şişlikler için nane ile çözüm bulabilirsiniz.

Naneyi taze meyve sularında, ayran, ıhlamur çayı, papatya çayı, zencefil, nane-limon ve nane çayı olarak tüketebilirsiniz.

Hamilelikte taze nanenin faydaları

Önemli: Nane ve nane çayının çok tüketilmesi durumunda rahim kaslarında gevşemeye neden olabileceğinden düşük yapma riski vardır. Doktor kontrolünde alınmalıdır.

  • Nane, kaslarda olası kramplara karşı önlem alır ayrıca mide yatıştırması bakımından fayalıdır,
  • Bulantı ve kusmalara karşı faydası çoktur. Taze nanenin salatalardaki lezzeti ve çaylara katılması sonucu kusma ve bulantıya önlem alınabilir.
  • Yeşil nanenin C vitamini bileşeni bulunur ve bağışıklık sisteminde mikroplara karşı güç kazanmanızı sağlar.
  • Taze nanenin mentol etkisi sayesinde mide ve bağırsaklara etki ederek çalışmalarını düzen koyup midede oluşabilecek krampları önler.

Nane içerisinde şu bileşenler bulunur;

A, B2, C vitaminleri ve kalsiyum, fosfor, potasyum ile bebeğe vitamin ve mineral bakımından destek sağlar.

  • Nanede bulunan idrar söktürme özelliği ile gebelikteki ödem ve şişliklere çare olunur.
  • Stresli dönemler için nane kokusunun yatıştırıcı etkisi vardır. Depresyon ve uyku sorunları yaşayanları uyumdan önce nane çayı içmeleri rahatlacaktır.

Hamilelikte nane ne kadar tüketilir?

Nane ve nane çayı çoğu uzman tarafından hamilelikte faydalı olduğu söyleniyor ve gebelik için mide sorunları, kusmalar, bulantılar ve mide kaslarına karşı oldukça etkili olduğu söylenmektedir. Az miktar tüketildiği durumlarda faydasının olduğu bildirilmektedir.

Nane çayı nasıl demlenir?

Kaynamış 1 bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar nane atılır ve 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Süzüldükten sonra içine limon sıkılarak içilir. Nane limon çayı bu şekilde yapılır.

Bu çayı hastalıklarınızda gebelik süresince gelişi güzel 3-5 bardak içerek tüketemezsiniz. Zarar görürsünüz.

Not: Hamilelik durumunuza göre nane çayı doktorunuz tarafından size hiç önerilmeyebilir. Gebelikte düşük tehlikesi olanlarda risk oluşturabikeceğinden nane tüketimi doktor onayı ile alınmalıdır. Rahim kaslarından gevşeklik yapma etkisi bulunmaktadır.

Faydalı konular

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu