Kadın

Tavla Oynamak Haram mı?

Tavla Oynamak Haram mı?

Tavla, günümüzde hoş vakit geçirmek, boş vakitleri değerlendirmek için oynanan bir oyundur. Ülkemizde son derece yaygın olan tavla adına okullarda turnuva düzenlenmekte, her geçen gün insanlar tavlayı öğrenmek için daha çok çaba sarf etmektedir. Fakat dini açıdan tavla oynamak bütün mezheplerce haramdır.

Tavla Oynamak Haram mı?

Tavla Oynamanın İslami Hükmü

Tavla oynamak net bir şekilde haramdır. Haram olmasının sebebi ise boşa vakit geçirip, zaman israfında bulunmak ya da kumara alışmak değildir. Bu maddeler sadece hikmetleri olabilir. Sebebinin bu maddeler olduğu söylenirse, bu sebepler olmadığı zaman tavla oynamak caizdir manası çıkar. Örneğin iş ya da okul çıkışı kafa dağıtmak maksadı ile tavla oynamak istenebilir. Bizlere oldukça makul gelse de yine de caiz değildir. Hz. Muhammed (sav), ‘Kim tavla oynarsa Allah ve Resulü’ne isyan etmiştir’ hadisinde bulunmuştur.

Hanefi kaynakların çoğunda, tavla oynamak kumara sebebiyet vermediği sürece haram değildir, fakat zamanı boşa sarf ettiği için mekruhtur denilmektedir.

Peygamber Efendimiz’in Hadisleri İle Tavlanın Haram Olması

Hz. Muhammed (sav), ‘Tavla oynayan kimse sanki elini domuzun et ve kanı ile boyamış gibidir.’ hadisini buyurmuştur. Tavlanın haram olduğu, bu hadisler ile çok net bir şekilde anlaşılmaktadır. Kumarın haramlığından şüphe duyulmaz ve tavla bir kumardır. Peygamber efendimiz ‘Kim arkadaşına; gel kumar oynayalım dese (oynamasa, bu sözüne kefaret olarak) sadaka versin.’ hadis-i şerifini buyurmuştur. Kumar oynamak için sadece çağırmak bile, sadaka vermeyi gerektiren bir durumdur.

Hz. Muhammed’in (sav) hadislerinde de apaçık belli olduğu gibi, tavlanın kesinlikle haram olduğu belirtilmektedir. Bir hadiste buyrulur ki, ‘Tavla oynayan Allah ve Rasulüne asi olmuştur.’ Allah’a ve Rasulüne asi olan kimseye cehennemin kapılarının sonuna kadar açık olduğu aşikardır.

Tavlanın Haram Olmasının Sebepleri

Tavla az bile olsa kumar olarak oynanan bir oyundur. İnsanlar bu duruma alışmakta ve adet edinmektedir. Tavla oynarken, insanlar kazanma hırsı ile oynar ve bu hırs ile yalan söyleyebilir. Yalan yere yemin bile edilebilen bu oyunda, zaten en büyük günahlardan biri de işlenmiş olmaktadır. Hırslanan insan, sürekli oynamak isteyecek ve vaktin nasıl geçtiğini bilmeyecektir. Bu şekilde ilerleyen insanın gaflete dalacağı tabiidir. Böylece gaflete dalan kimse hem Allah’ı anmayacak hem de namaz ve diğer ibadetleri yerine getiremeyecektir.

Tavla Hakkında Hadis-i Şerifler

Rasulüllah efendimiz buyuruyor ki, ‘O haksız yere nasip çıkaran yazılı zarlardan sakının. Çünkü onlarla oynamak kumardandır.’

Hz. Muhammed (sav) bir hadisinde ‘Allah’ın her yasakladığı şey, büyük günahtır, hatta çocuğun kumar oynaması bile.’ buyurmuştur. Peygamber efendimiz çocuğun bu işi gerçekleştirmesindeki sorumluluğu anne ve babasına yüklemektedir.

Sonuç Olarak

Bütün mezheplere göre tavla oynamak kumar oynamak gibidir ve haramdır. Ortada bahis olsa da olmasa da, tavla helal değil haramdır. İslam dininde zaman israfına, boş vakit geçirmeye yer yoktur. Tavla zaman israfı olduğu için İslam dini de bu oyunu yasaklamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu