Psikoloji

Takıntı Hastalığı Nasıl Geçer?

Takıntı Hastalığı Nasıl Geçer?

İstenmeden insanın zihninde oluşan, belli bir süre zarfından sonra endişeye sebep olan ve saçma olduğunun farkına varıldığı halde engellenemeyen düşüncelere takıntı denir. Diğer bir adı da Obsesif Kompülsif Bozukluk‘tur.

Evin kapısı, penceresi açık kaldı mı, ocağın altını kapattım mı, yolda yürürken kafama tabela düşer mi ve bunun gibi daha birçok düşünce takıntı hastalığını işaret ediyor.

Takıntı Hastalığı Nasıl Geçer?

Takıntı Hastalığının Belirtileri

Genellikle obsesyon (takıntı) ve kompulsiyonlarla (tekrarlayan davranışlar) karakterizedir.

Obsesyon: Kişinin kontrolü dahilinde olmayan düşünce ve uyarıcılardır. Hastalar düşüncelerinin anlamsız olduğunu bildiklerini ve bu durumdan rahatsız olduklarını fakat bir türlü kurtulamadıklarını ifade ederler. Takıntılar ile birlikte hastada korkma, iğrenme, şüphelenme ya da anksiyete gibi duygular da oluşur. Takıntıların kendi beyinlerinin ürünü olduğunun farkındadırlar. En sık görülen obsesyonlar ise şunlardır:

 • Çevreden tükürük, kan, mikrop ya da semen gibi kir bulaşacağının düşünülmesi
 • Kendi başına ya da yakın çevresinin başına kötü bir şey geleceğinin düşünülmesi
 • Kontrolünü kaybederek, saldırgan davranışta bulunma tedirginliği
 • Cinsel düşüncelerin tekrarlaması ve kontrol edilememesi
 • Din ve ahlaki değer ile ilgili konularla gereğinden fazla uğraşma

Kompulsiyon: Takıntılı düşüncelerinden kurtulmak isteyen hastalar akıllarına başka düşünceler getirir ya da bazı davranışlarda bulunur. Buna da kompulsiyon denir. En sık görülen kompulsiyonlar ise şunlardır:

 • Saatlerce el yıkama, banyo yapma ve sürekli evi temizleme
 • Yapılan davranışı tekrarlayarak ikinci kez yapma
 • Yapılan bir işi sürekli kontrol etme
 • Bir faydası bulunmayan eşyayı, yeterli alan olmasa dahi biriktirme
 • Kaldırım taşını sayma, araba plakalarını okuma, işleri belli sayılarda tekrarlama vb. gibi sayı takıntısı bulunma
 • İşin mükemmel olana kadar tekrar edilmesi
 • Aşırı derecede düzenli olma, liste yapma ve dua etme

Takıntı Hastalığının Tedavisi

2 tedavi yöntemi uygulanan bu hastalıkta amaç var olan hastalığı tedavi etmek, ardından da hastalığın tekrarlamasını engellemektir.

Bilişsel ve davranışçı tedavinin dozunu ayarlamak ve tedaviyi oturmak adına tedavi başlarında haftada bir kere doktor kontrolüne gitmekte fayda vardır. Hastalık sakinledikçe kontroller daha az olmaya başlar. Hatta tamamen düzelme görüldükten sonra yılda yalnızca 1 kere kontrole gidilebilir.

İyileşme kaydettikten sonra tekrar belirtiler başlarsa, ilaçların yan etkileri görülürse, ruhsal hastalık sorunları yaşanırsa ya da hastalığı etkileyecek kötü bir olay yaşanırsa hemen psikiyatriste gitmek gerekir.

Tedavi süreci oldukça uzundur ve hastayı zorlar. Bundan dolayı tedavi sona erdikten sonra doktor kontrolünü tamamen kesmek riskli bir durumdur. Herhangi bir sorun görüldüğünde hemen doktora başvurmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu