Bebek ve Çocuk

Tablet, bilgisayar ve akıllı telefon kullanımının çocuklar üzerindeki 5 zararı

Tablet, bilgisayar ve mobil cihaz kullanımının çocuklar üzerindeki 5 zararı, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Tablet, bilgisayar ve mobil cihaz kullanımının çocuklar üzerindeki 5 zararı ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Tablet, bilgisayar ve mobil cihaz kullanımının çocuklar üzerindeki 5 zararı ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Tablet, bilgisayar ve mobil cihaz kullanımının çocuklar üzerindeki 5 zararı

Gelişen teknoloji ve küresel şartlar sebebiyle mobil cihaz, bilgisayar ve tablet kullanımı gün geçtikçe daha da yükselmektedir. Bu cihazları kullanan yetişkin insanlar dışında çok ufak yaştaki çocuklar da bu cihazları düzenli olarak kullanmaktadır. Bu cihazların kullanımını tamamen durdurmak olabilecek değildir. Çocukların sürekli olarak kullandığı bu elektronik cihazlar zararlı mavi ekran ışığı maruziyetine yol açtığu için bir çok değişik sağlık sorununa neden olmaktadır.Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Muhammet Bahattin Kır,cep telefonu ve tablet kullanımının çocuklarda miyop dahil göz hastalıklarına yol açtığunu bildirmektedir.

Tablet, bilgisayar ve mobil cihaz kullanımının çocuklar üzerindeki 5 zararı

Göz Hastalıklarına Neden Oluyor

Uzmanaların yürüttüğü araştırmalar göstermiştir ki bilgisayar, mobil cihaz, tablet gibi dijital cihazlar uzun süre kullanımda miyop ve astigma gibi görme bozukluklarına neden olmaktadır. Bu hususta yapılan bir çok çalışma bu cihazların karşısında günde geçirilen 4-6 saatten fazlasının gözde problemlerin çıkmasına yol açtığunu ispatlar niteliktedir. Şunu da belirtmek gerekir ki,  bilgisayar başında dikkatle iş yapıldığında göz kırmpa sayıları düşer ve bunun neticesinde gözde göz kurulukları meydana gelir.

Şişmanlığa Neden Oluyor

Tüm dünya çapında görülen günümüz sağlık problemlerinden birisi obezite ve buna bağlı yaşanan sayısız hastalıklardır. ABD’de yapılan bir araştırma neticesinde; gün boyu kullanılan TV, mobil cihaz ve tablet gibi cihazların obeziteye yol açtığu görülmüştür. Çocuklarda obezite; vücuttaki yağ dokusundaki aşırı artış olarak tanımlanabilir. Gün boyu uzun saatler kullanılan telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon gibi cihazlar hareketsizliği arttırdığı için obezite görülme riski de yükselmektedir. 

Boyun Düzleşmesi Yapıyor

Küçük yaşlardaki çocukların çok uzun süreler bilgisayar, cep telefonu ve tablet kullanması omurgada şekil bozuklukları, boyun düzleşmesi, skolyoz ve boyunda ağrılara neden olmaktadır. Bunun bunun yanında şimdilerde boyun düzleşmesi şikayeti olan insanlarda yaygın sebebin mobil cihaz, tablet ile bilgisayarların yanlış oturma pozisyonunda uzun süreler kullanmak olduğu görülmüştür. Bu cihazları kullanırken başın öne doğru uzun süreler eğik kalması neticesinde omurgaya binen yük artar ve bu durumda boyun düzleşmesi ve boyun fıtığı gibi problemler meydana gelir.

Baş Ağrısı Yapıyor

Uzun zaman kullanılan mobil cihaz, tablet ve bilgisayarlar çevrelerine elektromanyetik ışın yaydıkları için çocuklara çok  sık yaşanan baş ağrılarına neden olmaktadır.

Karpal Tünel Sendromu Yapıyor

El bileğindeki sinirlerin geçtiği kanal içinde sıkışması durumunda karpal tünel sendromu adı verilmektedir. Yaygın olarak görülen bu problem el bileğinde sinir sıkışması olarak da bilinmektedir.Prof. Dr. Sinan Adıyaman, şimdilerde karpal tünel sendromunun en yaygın nedeninin mobil cihaz, tablet ve bilgisayar kullanımı olduğunu ifade etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu