Sağlık

Sütlaç ishal yapar mı, sütlaç kabızlık yapar mı?

Sütlaç ishal yapar mı, sütlaç kabızlık yapar mı, bebeklere ve çocuklara ishal ne zaman yedirilir?

Bebekler için sütlaç yaralı bir besin kaynağıdır ancak bazı durumlarda yedirilmesi konusunda tereddütler vardır. Örneğin sorumuz şu; sütlaç kabızlık mı yapar ishal mi? Bu sorunun yanıtı ise daha ilginç, sütlaç hem kabızlık yapabiliyor tabi aşırı tüketiminde. Hem de ishali arttırabiliyor ishalken yerseniz. Örneğin günde 250ml üzerinde süt içerseniz kabız olabilirsiniz.

Sütlaç kabızken yenir mi, ishalken sütlaç yenir mi?

Sütlaç, enfeksiyon yüzünden ishal olan hastaların yememesi gereken bir besin kaynağıdır. İshal olduğunuz dönemlerde sütlaç yerseniz ishalinizde artma yani daha fazla şiddetlenen ishal olursunuz. Süt hem kabız yapıyor hem de ishal yapıyor bu nasıl oluyor diyorsanız, aşağıda kafanızdaki soruların yanıtına ulaşabilirsiniz.

İshalken ne yenir?

Eğer ishal olduysanız veya bebek, çocuk ishalse şunları yedirebilirsiniz (çocuk ve yetişkin ayrımı yaparak yedirin). Bebeklerde ek gıdaya 6. aydan sonra yedirilebileceğini unutmayın;

 • Muz,
 • Kraker,
 • Leblebi,
 • Çay,
 • Kahve,
 • Yoğurt,
 • Peynir,
 • Ayran

ishal dönemlerinde faydalı olacak besin kaynakları arasındadır. Dikkat ederseniz içerisinde süt bulunmuyor.

İshali gidermek için;

Gıdalar yüzünden olan basit ishal zamanlarında yiyecekler ve sıvı takviyesi ile tuz kayıplarını telafi ederek ishali geçirmek mümkündür.

İshal neden olur, ishali olan ne yedirilmez?

Şekeri çok olan besin kaynakları çok yenilirse su bağırsaktan vücuda emilimini sağlayan dengede bozulma olarak karşımıza çıkıyor. Bu besinlere örnek; karpuz, kayısı, kavun gibi.

Bu yiyecekler yüzünden şeker yükünde artış meydana gelerek vücuttan bağırsağa şu kaçışı sonucu doğabiliyor. Sonuca bakıldığında cır cır yani ishal oluyorsunuz. Bebek, çocuk veya yetişkin ayrımı olmaksızın herkesin yaşaması normal bir durum olarak ortaya çıkmış oluyor.

İshal kaç günde geçer?

Eğer ishal olan kişi yediklerine dikkat ettiği sürece ishal 1-2 güne geçer. Vücuttan su kaybını önlemek yani vücutta suyu tutmak adına leblebi, potasyum olan muz vücutta kayıpları önler.

İshalken yenilmemesi gereken yiyecekler, ishal olan bebeğe ne yedirilmez?

Yukarıda saydığımız maddelerdeki yiyecekler ve besin kaynakları bebeğe veya yetişkinlere yedirilebilir ancak ishalken şunları yemeyin;

 1. Süt,
 2. Sütlaç,
 3. Dondurma,

bu besin kaynakları bağırsağın süte karşı toleransı ishal yüzünden bozularak soruna neden oluyor.

Doğumsal laktaz eksikliği olan kişilerin süt içmeleri veya tüketmeleri durumda gazlı ishal, kusma gibi sorunlar çıkar.

Bebekler için faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu