Bebek ve Çocuk

Süt yapan besinler nelerdir, anne sütünü artırmanın yolları

Anne sütünü artıran yiyecekler, annede süt yapan besinler, anne sütü nasıl çoğalır?

Anne sütünü artırmak için sadece yiyecekler ve içecekler yeterli değildir. Aynı zaman doğru emzirme, emzirme sürekliliği ve dinlenme sütün artışı için önemlidir. Süt yapan yiyecekler ve içecekler konusunda Ahmet Maranki ve İbrahim Saraçoğlu tarafından sunulan kürler ve bitkisel karışmlarda önemli yer sahidir.

Anne sütü nasıl çoğalatılır, anne sütünü artırmanın yolları

Emziren annelerin sütün devamı için bebeklerini sıkça emzirmeleri şarttır. Bebek emdikçe seni süt oluşumu ve süt salımı çoğalır. Yeni doğan bebeklerde emzirme sıklığı günlük 8-10 sefer olabilir ve olmalıdırda. Önemli olan bebeğin her iki saatte bir emzirilmesidir.

İlk emen bebek ilk başlarda az süt emer ama sıkça emer. Yorulan çene uykuya dalmasına neden olur ve henüz gelişmeyen çene kasları daha fazla dayanamaz. İlerledikçe emzirme süresi uzar ama emzirme sıklığı azalır. Bebek 3 aylık olduktan sonra günde 5 sefer 6. aydan sonra 4 sefere kadar emzirme sıklığı düşer. Tüm bu zaman dilimleri annenin sütünün gelmesi için gereklidir.

Meme başlarındaki çatlaklar veya anneye verdiği acılar sütü tam boşaltamamaya neden olabilir. Eğer süt memeden tam alınmazsa süt üretim azalması olabilir. Memenin boşalmaması veya emzirilmemesi sütün azalma nedenleri arasındadır.

Emzirirken doğru pozisyon alınması bebeğe memenin tam yerleştirilmesi sütün iyice ve kolayca emilmesini sağlar. Bebek memeyi kuvvetli çektikçe sütü sömürür ve yeni süt oluşumuna katkı sağlar.

Memeden süt tam boşaltılamadığında sütünüzü sağabilir veya pompa (süt pompası) kullanarak memenin tam olarak boşalmasını sağlayabilirsiniz. Yeni süt oluşması için önemlidir.

Bir meme boşalmadan diğer memeyi emdirmeyin. Tam boşalmasını ve sıralama ayarlaması yapın.

Emzirirken beslenmenin önemi ise büyüktür doğru besinler sütün artması için önemli pay sahibidir.

Süt yapan besinler nelerdiranne sütünü artıran yiyecekler

  1. Süt üretimi için yeşilliklerin önemi büyüktür. Eğer beslenmenize kara lahana, ıspanak, dereotu gibi yeşilliklerden oluşmuş tabaklar koyarsanız sütünüz artar. Salata yemeye ve havuç takviyesi yapmaya özen gösterin.
  2. Baklagiller sütü artırmak için iyi kaynakladır. Nohut, fasulye, barbunya gibi gıdalar süt yapar. Bu yiyeceklerin gaz ihtimali yüksek olduğundan 8-10 saat suda bekletilerek ve 3-4 sefer suyu değiştirilerek pişirilmesi gazın en az seviyede olmasına fayda sağlar.
  3. Kuruyemişler ve meyveler sütün artışına fayda sağlar, ceviz, badem, fındık, incir, ayva tüketebilirsiniz.
  4. Kırmızı et ve tauk eti ayrıca sütün kalitesi için faydalıdır.
  5. Bunlara ek olarak, kimyon, sarımsak, zeytinyağı, susam yağı, arpa takviyeleri yapabilirsiniz.

Süt yapan içecekler nelerdiranne sütünü artıran içecekler

Sıvı gıdalarla beslenmek sütü çoğaltır. İmkanınız varsa kompostolar size iyi süt yapacaktır. Az şekerli olarak içebilirsiniz. Su en az günlük 2-2.5 LİTRE tüketilmelidir.

  • Ayva, incir, kayısı gibi kompostolar sütü artıracaktır.
  • Gaz sorunu yaşamıyorsanız süt içebilirsiniz. Rezene çayı bitkisel çaylar arasında süt yapanlardandır.
  • Taze sıkılmış meyve suları, sebze suları süt yapmak için faydalıdır.

Sütü artırmak için ayrıca şunları gözden kaçırmayın;

İyi dinlenmelisiniz. Bu dönemde uyku ve dinlenme vücut dengesini sağlar ve hormonların düzgün çalışması ile sütün üretimi artacaktır.

Stresi hayatınızdan çıkarmalı, strese neden olanlardan uzaklaşmalısınız. Kafaya fazla takmayın ve bebeğinizi onun kızı, bunun oğlu ile kıyaslayıp gereksiz kıskançlıklardan uzaklaşın. İnsanların olumsuz yorumlarını çok takmayın.

Buradaki bilgileride gözden geçirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu