Sağlık

Süt kabız mı yapar ishal mi, sıcak süt kabızlığa iyi gelir mi, sıcak veya soğuk süt

Süt kabız mı yapar ishal mi, bebeklerde, çocuklarda, yetişkinlerde süt kabızlık yapar mı?

Bebek, çocuk veya yetişkin, bu yazıyır okuduğunuzda sütün kabızlık yapabildiğini öğreneceksiniz. Konunun hemen başında bilmenizde fayda var; sütün kabızlık yapıyor olması aklınıza eğer süt kabızlık yapıyorsa ishale iyi gelir yatabilir. Fakat süt, ishali tetikleyebilmektedir. Normal koşullarda süt kabızlık yaparken, enfeksiyon yüzünden ishal olan birine süt içirir veya içerseniz ishali daha fazla şiddetlendirebilirsiniz. İshalken süt içmemeniz ishalin artmaması adına daha yararlıdır.

Süt kabız mı yapar ishal mi?

Kafanız burada karışmış olabilir. Kabızlık yapan bir besin kaynağı nasıl oluyorda ishali kesmiyor. Mantık çevçevesinde bu düşünce doğru ama sütün mevcut ishali olan kişide şu etkileri devreye giriyor; “Süt, tıpkı kayısı ve karpuz gibi şekeri olan yiyeceklerde suyun bağırsaktan vücuda emilmesi gereken denge tersine dönüyor. Bağırsaklara şeker yükü biniyor, bu nedenle bağırsaklara su kaçışı tetikleniliyor. İshalde bu sebeple meydana geliyor. Süt, sütlaç ve dondurma gbi besinlerde, bağırsakta süte karşı toleransı ishal nedeniyle bozularak sorun yaratıyor.” bu nedenle ishalseniz süt içmeyin. Sıcak süt kabızlığa iyi gelir mi? Hayır, gelmez.

Kabız olmak ne demek?

Eğer haftada 3 seferden az büyük abdest (dışkı) ihtiyacınızı gideriyorsanız kabızsınız demektir. Normal şartlarda sağlıklı kişiler (kabız olmayanlar) haftada 3’ten fazla kaka yapar.

Kabızlık neden olur?

Kabızlığın başlıca nedenlerini kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Lif değeri az besinlerle beslenmek
 • Hareketsiz bir hayat tarzı.
 • Troid rahatsızlığı
 • Bağırsak sorunları
 • İlaçların yan etkileri
 • Susuzluk
 • Şeker hastalıkları
 • Stres

gibi nedenlerde kabızlığa etki eden sebepler arasındadır.

Süt kabızlığa iyi gelir mi, süt kabızlık yapar mı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi enfeksiyonel ishallere süt iyi gelmez. İshali arttırır.

Süt, eğer günde 250 ml’den fazla miktarda alınırsa kabız olursunuz. Eğer süt kabızlık yapmasın diyorsanız sütü 200ml civarı tüketin. Üzerine çıkarsanız kabız olmanız kolaylaşır.

Eğer az miktar süt aldığınız halde kabızlık yapıyorsanız; sütteki proteine karşı olan intoleranslarıdır. İnce bağırsağın sütteki proteini sindirememesi nedeniyle kakanın (dışkının) katılaşıp kabızlık yapmasıdır.

Sütün kabız yaptığı nasıl anlaşılır, kabızlık belirtileri nelerdir?

 • Büyük tuvaletinizi yaparken (kaka, dışkı) zorlanıyorsanız kabız olmuş olabilirsiniz.
 • Eğer 1 hafta içinde 3 seferden az büyük abdest alıyorsanız kabızsınızdır.
 • Dışkı kesik kesik çıkıyor ve çok sertse kabızsınızdır. Ayrıca bu sertlik ve zorlamalar dışkıda kan görülmesine neden olur. Bu kan dışkının tahrişi sonucu meydana gelir.
 • Kakanızın bitmeden kalktığınız hissine kapılıyorsanız kabızlık belirtilerindendir.

Basitçe şunları bilmenizde fayda var;

 1. Süt gibi süt ürünleri bebek, çocuk ve yetikinlerde kabızlık yapabilir.
 2. Sütü fazlaca tüketmek kabız olmayı kolaştırabilmektedir. Eğer çocuğunuzun sütten kabız olmasını istemiyorsanız günde 1 bardaktan fazla içirmeyin.

Bebekler için faydalı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu