Doğal Tedaviler

Susuzluğu gidermek için ne yapmalı, süt susuzluğu giderir mi, çay susuzluğu giderir mi

Susuzluğu gidermek için ne yapmalı, susamayı nasıl önlerim, süt, çay susuzluğa iyi gelir mi?

Özellikle yaz aylarında sıcaklardan, terlemelerden dolayı kaybedilen su yüzünden çok susuyor olabilir, susuzluğunuzu kesmek isteyebilirsiniz. Bazı yiyecekler ve içecekler kullanarak susuzluğu kesebilirsiniz. Ferahlamak amacı ile harareti keser diye düşünülen bazı içeceklerse daha fazla susatır. Örneğin; kolalar gibi asitli, meyveli, şekerli içecekler soğuk olsalar bile daha fazla su isteğini arttırır. İçtikçe susar ve terlemeniz yaz sıcaklarında artar.

Bunun yerine susamaya karşı iyi gelecen içecekleri doğal olarak alırsanız hem vitamin ve minerallerinden faydalanır hemde susuzluğunuzu giderirsiniz.

Susuzluğu gideren yiyecekler ve içecekler

Bazı yiyecekleri ve içecekleri içerek hem susuzluğunuzu giderin hemde sağlıklı beslenin. Susuzluğu giderlenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Susuzluğu gidermek için hurma

Hurmanın içerisinde demir, potasyum, magnezyum gibi mineraller içerir. Spor yapıyorsanız harcadığınız enerji miktarınızı yeninde vücudunuza kazandırabilirsiniz. 3 tane hurma yerseniz susuzluğunuza fayda sağlarsınız.

Susuzluğu önlemek için siyah üzüm

Yazın siyah üzümü kolayca bulabilir ve bu sayede ayrıca antioksidan özelliğinden faydalanabilirsiniz. 2 kaşık siyah üzümden yerseniz susuzluğunuzu önlersiniz.

Susuzluğu gideren içecek meyan şerbeti

Yazın gazlı içecekler içerek daha fazla susamak yerine meyan şerbeti ile bağışıklık sistemizini güçlendirebilirsiniz. 1 bardak meyan şerbeti içerseniz gün boyu susuzluğunuzu dindirebilirsiniz.

Susuzluğa iyi gelen bitkiler ve meyveler

Çok susuyorsanız kavun ve karpuz susuzluğunuz için çözümdür. Soğuk şekilde bu meyveleri yerseniz sizi uzun süre su içme isteğine karşı korur.

Süt susuzluğu giderir mi, yoğurt susuzluğu giderir mi?

Yazın süt ürünleri tuzsuz ve ev yapımı olamalıdır. Susuzluk için kullanacaksanız evde mayalı tuzsuz yoğur susuzluğu giderir. 1 kase yemeniz yeterli olacaktır.

Yumurta susuzluğu giderir mi?

Yumurtanın beyazı yani akından 2 tane yerseniz hem tok kalır hemde susuzluğu keser.

Çay susuzluğu giderir mi?

Çay susuzluğu giderir. Harareti kesmek için en kolay yöntemlerdendir. Sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir. Yazın içerseniz sıcak çay terleme yapabilir ve çay öncesinde 1 bardak su için.

Salatalık susuzluğu giderir mi?

Eğer susuzluğu gidermek için bir yiyecek arıyorsanız salatalık yiyin. Bu sebzenin neredeyse tamamı sudur ve susuzluğa iyi gelir. Tuzsuz yiyin.

Susuzluğu gidermek için marul

Salata olarak marul tercih edilebilir ve susuz kalmayı önleyen sebzeler arasındadır. 1 tabak salata yemeniz yeterlidir.

Nar ekşisi susuzluğu giderir

Şeker hastası veya tansiyon hastalarının susuzluğunu gidermek için etkili yöntemlerden biri nar ekşisidir. 1 kaşık yemeniz yeterlidir.

Ceviz susuzluk için faydalıdır

Eğer sabah kahvaltısında 2 adet kuru ceviz yerseniz susuzluğu gidermek adına önlem almış olursunuz.

Hoşaf susuzluğu giderir mi?

Hem mineral hem de vitamin kaynağı olarak vişne hoşafı ayrıca susuzluğa karşı önlemdir.

Hibiskus ve çörek otu

2 bardak hibiskus çayı içerseniz susuzluğa önlem alırsınız. Oruç tutanlar için sahurda içilmesi susuz kalmayı önler. 1 tatlı kaşığı aynı şekilde susuzluğu gidermek adına çok faydalıdır.

Mercanköşk çayı

Mercanköşk çayından 1 bardak içerseniz hazımsızlık ve susuzluk için önlem almış olursunuz.

Şeftali susuzluğa iyi gelir mi?

Eğer 1 adet şeftali veya 1 kase dolusu şeftali hoşafı içerseniz hem vücut direnci artar hemde susuzluğu giderir. Ağız kokusu sorunu yaşıyosanız hem kokuya fayda sağlar hemde bağırsakları yumuşatarak hazmı kolaylaştırır.

Maden suyu susuzluğu giderir mi?

1 şişe maden susu içerseniz susuzluğunuzu gidermek için faydalı bir içecek almış olursunuz. İçeriğinde magnezyum, kalsiyum, sodyum, klorür, nikrat, sülfat gibi bileşenler barındırır.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu