Faydalı Bilgiler

Stresle Mücadelenizde Yardımcı Olacak Beslenme Şekli

Stresle Mücadelenizde Yardımcı Olacak Beslenme Şekli

Stres çağımızın hastalığı olarak adlandırılan ve 7’den 70’e herkesin içinde bulunabileceği bir rahatsızlıktır. Çoğu hastalıkların alt yapısında yer alan stres başta yaşam kalitesi olmak üzere, genel vücut ve ruh sağlığını önemli ölçüde olumsuz olarak etkilemektedir.

Stresle mücadele etmek, stres altındaki tüm bireylerin içinde bulunduğu bir durumdur. Bu konuda profesyonel yardım alıp ilaç kullanımı yapan da var, stres koşullarından uzaklaşmaya çalışan da var.

Stresle nasıl başa çıkılır sorusunun en etkin ve kalıcı yöntemlerden biri stresli anlarınızda stres koşullarının oluştuğu yerden ye da durumdan uzaklaşmaktır. Eğer bunu gerçekleştiremiyorsanız, stresinizi en aza indirecek dış yardımcılara başvurmanız gerekmektedir.

Stresle Mücadelenizde Yardımcı Olacak Beslenme Şekli Faydalı Bilgiler

Sakinleştirici Besinler Tüketin

Stres unsurunu ortadan kaldıramıyorsanız, sakinleşmenizi sağlayacak önlemler alın. Özellikle sinirleri yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri bulunan sakinleştirici bitki çayları tüketmeye özen gösterin.

Doğal besinler stresle mücadelede başarılı olma oranını artırırken aynı zamanda doğal beslenme genel vücut sağlığımızın devamlılığını destekleyecektir. Bitki çayları tüketiminde aşırıya kaçmak zararlı olabilecektir.

Bitkisel ürün kullanımında yeterli miktarda olması için mutlaka konusunda uzman kişilerden bilgiler almalı ve kullanım şekillerine ve miktarlarına uygun şekilde tüketmelisiniz.

Sakinleştirici ve Stresten Uzaklaştırıcı Besinler Nelerdir?

Doğal olan her gıdaya her zaman ihtiyacımız olmakla birlikte, yoğun, baskı altında ve stresli bir iş hayatı mevcutsa, özellikle rahatlatıcı ve sakinleştirici doğal gıdalar tüketmeye özen gösterilmesi gerekmektedir.

Uzmanlar tarafından içerdikleri vitamin ve mineralleri incelenmiş olan doğal besinlerden bazıları stres ile başa çıkmada yardımcı olabilecek niteliklere sahiptirler.

Stresle Mücadelenizde Yardımcı Olacak Beslenme Şekli Faydalı Bilgiler

Ispanak

İçeriğindeki yoğun demir oranı ile vücudumuz için en önemli gıdalardan biri olan ıspanak aynı zamanda stresi yatıştıran bir özelliğe de sahiptir. Çok çeşitli tüketim önerileri bulunan ıspanak tüketimi ile hem vücut sağlığınızın devamlılığını sağlayabilirsiniz hem de stresten uzaklaşıp sakinleşebilirsiniz.

Zencefil

Pek çok rahatsızlığın giderilmesinde hemen her karışıma bir miktar zencefil eklenmesi önerilmektedir. Vücut direncinin artırılması, kış hastalıklarının tedavisi gibi pek çok yerde zencefil kullanılmaktadır. Tüketildiğinde sakinleştirici etkisi ile varsa başağrısını da geçiren zencefil stresle mücadelenizde sizlere yardımcı olacaktır.

Avokado

Potasyum içerikli yiyeceklerin tüketilmesinin stresi azalttığı ve sakinleştirdiği uzmanlar tarafından belirlenmiş olup, yüksek potasyum içeriği ile avokado tüketilmesi stresli kişilere önerilmektedir. Haftalık diyet listenizde avokadoya mutlaka yer vermelisiniz.

Organik Gıdalar

Maalesef günümüzde tarım ilaçları ile yetiştirilmiş gıdaların kişinin yaşam kalitesini ve ağlığını etkilediği bilinmektedir. Dolayısıyla doğal ürünlerin tüketimi hem genel sağlığımız hem de stresli halimizden uzaklaşmamız için elzem hale gelmiştir. Mümkün olduğunca organik gıdaların tüketimine özen gösterilmesi gerekmektedir.

Balık – Ton Balığı

Balık ve çeşitlerinin içeriğindeki Omega yağı tüm vücudumuz için gerekli ve yaralıdır. Tüm balık çeşitlerinde sakinleştirici ve rahatlatıcı özellik bulunmasına karşın özellikle ton balığında bu özelliğin çok daha fazla olduğu belirlenmiştir. Strese iyi gelen yiyecekler arasında ilk sıralarda yer alan ton balığını haftada en az iki kez tüketebilirsiniz.

Turunçgiller

E vitamini desteği, sakinleştirici ilaçlarda da bulunmakta olup, uzmanlar tarafından E vitaminin genel vücut sağlığının devamlılığının yanında sakinleşmeye ve stresten uzaklaşmaya yardımcı olduğu belirlenmiştir. Limon, portakal, mandalina gibi turunçgiller C vitamini açısından zengin besinler olup, aynı zamanda içerdikleri E vitamini oranı sizi stresten uzaklaştıracak yeterli miktardadır.

Brokoli

Brokoli, uzmanlar tarafından önerilen ve vücudumuz için elzem olan vitamin ve minareleri bünyesinde barındıran etkili bir besindir. Bunun yanında içeriğindeki B vitamini sayesinde sakinliğinizi korumanıza ve stresle başa çıkmanızda yardımcı olacaktır. Özellikle salatalarda diğer malzemelerle birlikte tüketilmesi önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu