Hasta Diyetleri ve Yemek Tarifleri

Sporcu Kürü Nedir ?

Kür denilen olay, sporcuların iyi ve hızlı sonuç elde etmek için ekstra takviye aldıkları ve farklı antrenman programı izledikleri dönemlerdir. Sporcular kür yaparken yapılan antrenmana, beslenmeye ve yapılan kür içeriğine dikkat etmeleri gerekir. Aksi taktirde vücutta istenmeyen sonuçlar ve istenilen gelişim geç gelebilir. Sporcular kendi özel hedeflerine göre kür yöntemi seçebilir. Fakat genel olarak iki farklı kür yöntemi uygulanıyor. Bunlardan ilki bulking dönemidir. Bu dönemde sporcunu kas kütlesini arttırma ve hacim olarak büyümeyi amaçlar. Kilo alımı bu dönemde çok fazla olur. İkinci dönem ise definasyon dönemidir. Bu dönemde ise yağ yakımı ve vücut çizgilerinin belirginleşmesi hedeflenir. Bulking dönemimden alınan kilolar bu dönemde yağ olarak verilir ve vücudun yağ yüzdesi minimuma indirilir. Profesyonel vücut geliştirme sporcuları için müsabakadan önce ilk olarak bulking daha sonra müsabakaya yakın zamanda ise definasyon yöntemlerini kullanırlar.

Sporcu Kürü Nedir ? Hasta Diyetleri ve Yemek Tarifleri
Sporcu Kürü

Daha profesyonel sporcular genelde steroid kür adı verilen yöntemi kullanıyorlar. Bu steroidlerin 6 farklı çeşidi vardır. Bunlar fiyatı oldukça pahalı olan anabolik, androjenik, yağ yakıcı, danabol, büyüme hormonları ve insülin hormonlarıdır. Vücut geliştirme sporunu yapan kişilerin genel olarak iki tip vücut yapısı vardır. Bunlardan ilki vücudu kolay kolay yağlanmayan ve kilo artışını kas üzerinden gerçekleştiren vücut yapısıdır. Nüfusun az bir kısmı bu vücut yapısına sahiptir. En şanslı vücut yapısı olarak bilinir. Bu kişilerin metabolizması ve yağ yakımı çok hızlıdır. ikincisinde ise vücut çok çabuk yağlanır ve hızlı kilo artışı olur. Nüfusun büyük çoğunluğu bu grupta yer alır. Bu vücut yapısına sahip kişiler beslenmelerine çok dikkat etmezlerse eğer birçok hastalığa davetye çıkarmış olurlar.

Steroid kür yöntemini kullanacak sporcular kendi vücut yapısını iyi bilmelidir. Steroid kürü vücuttaki hormonlarda değişiklik sağlayacaktır. Bu yüzden sporcu kan değerlerini ve sağlık kontrollerini önceden yaptırması gerekir. Steroid küründe alınan miktar vücut yapısına göre belirlenmelidir. Doz aşımına uğrayan sporcular için üreme yollarında ve cinsiyet hormonlarında kalıcı rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu nedenle steroid kürünü sadece Profesyonel kişiler yapmalıdır.

Sporcu Kürü Nedir ? Hasta Diyetleri ve Yemek Tarifleri
Sporcu Kürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu