Diyet

Sosisin Sağlık İçin Zararlarını Uzmanlar Anlatıyor

Sosisin Sağlık İçin Zararlarını Uzmanlar Anlatıyor, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Sosisin Sağlık İçin Zararlarını Uzmanlar Anlatıyor ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Sosisin Sağlık İçin Zararlarını Uzmanlar Anlatıyor ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Sosisin Sağlık İçin Zararlarını Uzmanlar Anlatıyor

Sosis Ve Sosisli Sandviç Kaç Kaloridir Kilo Yapar mı Diyette Yenir mi

Sosis, diyetisyenlere göre kalorisi yüksek besleyiciliği olmayan boş kalorilerdendir. Sosis yalnızca kalorisi yüksek olmakla kalmıyor, bu besinin sağlık için de çeşitli zararları mevcuttur.

Sosis Kaç Kalori?

Diyetisyen Müge Çakırkaya  bu hususta şu bilgileri vermektedir;

“Salamın, sucuğun ve sosisin kalorisi bi hayli fazladır. Her birinin 100 gramında hemen hemen 250-300 kalori mevcuttur. Bu ürünler çok yağlıdır ve çeşitli etlerin bir araya getirilmesiyle üretimi sağlanmaktadır. Dolayısıyla tüketiminin güvenli olduğu söylenemez. Nitrat ve nitrit isimli kanserojen maddeler, bu tarz ürünlerin raf ömrünü uzatmak maksadıyla kullanılmaktadır. Aşırı miktarda tüketilirse bağırsak florasının bozulmasına yol açarlar. Bunun neticesinde bağırsak kanseri meydana gelebilir. Lakin yine de salam, sosis vb. gibi yiyeceklerden vazgeçemeyenler, bilindik markaların ürünlerini alarak ve seyrek aralıklarla ölçülü tüketerek zararlarını azaltabilir.”

Sosis Kalori Cetveli

  1. 1 adet kızarmış sosis 80 kaloridir.
  2. 1 ufak adet sosis gramdır ve 40 kaloridir.
  3. 1 köfte boyutunda 30 gramdır ve sosis 59 kaloridir.
  4. 1 adet orta büyüklükte sosis 60 gramdır ve 119 kalori mevcuttur.

Sosisli Sandviç Kaç Kaloridir?

Sosisli sandviç 442 kaloridir. Küçük boy sosisli sandviç ise215 kaloridir.

Tavuk Sosis Kaç Kaloridir?

Tavuk Sosis Kalori Değeri: Bu ürünün 100 gramı 198 kcal kalori içerir. Bunun yanı sıra piliç sosisin 30 gramında yani 1 Köfte miktarında 60 kalori mevcuttur.

Sosis Kilo Aldırır mı, Diyette Yenir mi?

Sosis yüksek kalori ve yağ içerdiğinden kilo aldıran besinlerdendir. Sosis yüksek kalorilidir ve kilo aldırır. Bilhassa diyet yapıyorsanız yahut obezite sorununuz varsa çok az miktarıyla yetinmeniz yahut hiç tüketmemeniz gerekir.

Sosisin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Ünlü onkolog Prof Dr. Erkan Topuz’un konuyla alakalı açıklaması şöyledir;

“Her hafta 2 sosis yemek bile, kanser olma riskini 3 kat yükseltmektadır. Beyaz şeker, beyaz un, salam, sucuk, sosis, konserve, margarin ve hazır meyve suları kanserojen maddeler içerir. Hazır yemlerin birçoğunda dioksin olduğu tespit edilmiştir. Dioksin zaten %100 kansorejendir. Salamlarda, sucuklarda ve sosislerde de yer alır. Bu tarz çiğ etleri tüketmekten kaçınılmalıdır. Haftada 1 adet sosis tüketen çocukların beyin tümörüne yakalanma riski, tüketmeyen çocuklara göre 2 kat daha yüksektir. 1 ay içinde 12 sosis yiyen çocuklar lösemi hastalığına yönelik 5 kat daha yüksek risk taşır.

Dünya Kanser Araştırmaları Merkezi aracılığıyla yapılan çalışma göstermiştir ki, fazla miktarda salam ve sosis tüketenler bağırsak kanserinde ciddi risk grubundadırlar. Bunun yanı sıra mide, akciğer ve prostat kanserlerin görülme riski de bu tüketicilerde ne yazık ki daha çoktur. Kalp hastalıklarına ve diyabet yani şeker hastalığına da zemin hazırlayan bu ürünlerin hiçbir zaman soframızda yer almaması gerekir. Kısa olarak bunlar sağlığın düşmanıdır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün hazırladığı kanserojen gıdalar listesinde pastırma, salam, sosis ve sucuk da bulunmaktadır. Çok fazla kırmızı et, sosis, salam ve sucuk tüketimi kolon kanseri riskini de yükseltmektadır.

Sosisin ihtiva ettiği bitkisel ve hayvansal maddeler obeziteye neden olabilir. Sıklıkla tüketilirse sağlığa zarar vereceği kesindir.

Salam ve sosisi hiç tüketmemek en doğrusudur. Lakin yine de vazgeçemiyorsanız en azından aşırı tüketiminden uzak durmalısınız. Yoksa sinir sisteminiz hasar görebilir, ağrılar ve ruhsal sorunlar meydana gelebilir. Salam ve sosis gibi yiyecekler hem mideyi hem de vicdanı rahatsız eder. Öyle ya, bu tarz gıdaları yedikten sonra pişman olmayan çok azdır.

Salamın ve sosisin içerdiği maddelerin herhangi bir faydası yoktur. Tam aksine mideyi ve bağırsakları olumsuz etkiler. Ölçüsüz tüketimi; kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık ve gaz gibi sorunlar görülmektedirır.

Sosis yapılırken insan sağlığını tehlikeye atan maddeler kullanılır. Uzun vadede hücre tahribatına neden olmaktadır ve sağlığı bozar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu