Sağlık

Son Yılların Trendi Protein Diyeti

Son Yılların Trendi Protein Diyeti

 

Hayvansal ve bitkisel gıdaların protein ağırlıklı içeriği sayesinde kısa sürede kilo vermek isteyenler diyetisyenlerin kapısını aşındırmaktadır. Protein diyetinin başlıca özelliği pişirme işlemlerinde kesinlikle yağ kullanılmamasıdır. Haşlama, buhar, mangal gibi işlemlerle ızgara yapılması da mümkündür. Protein diyeti hızlı kilo vermek isteyenlerin bir numaralı tercihleri arasında bulunmaktadır. Protein diyeti yapanlar diyeti sıklıkla önermektedir. Tanınmış ünlüler de kilo verip fit, sağlıklı bir vücuda sahip olmaktadır. Protein diyetinin içeriği oldukça basittir.

Son Yılların Trendi Protein Diyeti

Protein Diyetinde Tüketilmesi Gerekenler

 

Sabahları az yağlı 2 yumurta omleti, menemen ya da 2 dilim peynir, öğle ve akşam yemeklerinden birinde tavuk, kırmızı et ya da ton balığı ürünlerinden birini kullanmak, ızgara balık tüketmek oldukça sağlıklıdır. Haftanın 2 günü kuru bakliyat yemeği ya da salatası tüketmek vücudun ihtiyaç duyduğu proteini sağlama açısından oldukça faydalıdır. Protein diyeti ile zayıflama mümkün.  Ana yemeklerde yoğurt ve kefir içilmesi de sağlıklıdır. Sindirim düzenleyici etkisi olan besinlerin tüketimi de sağlıklı olacaktır.

 

Ara Öğünlerde Ne Tüketilmeli?

 

Ara öğünlerin bir avuç kuru yemişle geçirilmesi, badem, ceviz, kaju gibi az yağlı çerezlerin tüketimi de hem tok tutacağı hem de sindirimi sağlamaya yardımcı olacağı için önerilen diğer besinlerdendir. Protein içerikli diyetlerin en dikkat çeken yönlerinden biri de günde 2 litre kadar su içilmesi gerektiğidir. 3 günlük protein diyeti kısa sürede kilo vermenizi sağlar. Protein diyeti listesi genel olarak 20 ile 45 yaş arasında olan sağlıklı bireyler içindir. Hamileler, çocuklar, böbrek hastaları, ağır derecede şeker hastaları protein ağırlıklı diyeti uygulamamalıdır. Yüksek omega 3 içeren hardal tohumu protein diyetlerinin vazgeçilmezidir.

 

Hafif Kalorili Atıştırmalık Gıdalar

 

Balık ve et yemeklerine hardal tohumu lezzet vermektedir. Hardal tohumunun içerisinde demir, kalsiyum, lif, fosfor, magnezyum, çinko ve protein de bulunmaktadır. Ayçiçeği çekirdeği herkes tarafından sevilen besinlerden biridir. Ancak tuzlu olan ayçiçeği çekirdekleri zayıflamanın aksine kilo almanıza neden olmaktadır. Tuzlu ayçiçekleri zayıflatmayarak aksine suyun vücutta yığılıp kalmasına, böbreklerin yorulmasına neden olmaktadır. Protein diyeti listesi örneği incelenmelidir. Tuzsuz ayçiçeği çekirdekleri hafif atıştırmalıklar olup protein diyeti listelerinde yer alabilmektedir.

 

Yüksek Protein İçeren Gıdalarla Beslenmek

 

Tokluk hissi vererek metabolizmayı hızlandıran, karaciğerin çalışma verimini artıran yiyecekler sıklıkla tercih edilmektedir. Günde 2 çorba kaşığı ayçiçeği tüketilmesi vücudun tok hissetmesi için yeterli olmaktadır. Yağda eriyen A, D, E, K vitaminlerin vücutta kullanılması için beslenmede yağlara ve proteinlere ihtiyaç duyulmaktadır. Protein ağırlıklı beslenildiğinde sebzeleri özellikle çiğ olarak yiyebilme imkanı sunan salata sindirime de yardımcı olacaktır. Bu sistemde su içme artırıldığında yağlar daha kolay yakılacaktır. Protein diyeti nasıl yapılır diyenlerin sayısı bir hayli fazladır. Tavuk, et, balık, süt, yumurta ve yoğurt gibi temel besinler mide boşalmasını geciktirmekte, yüksek protein içermektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu