Sağlık

Sol el kaşınmasının 5 nedeni ve tedavisi

Sol el kaşınmasının 5 nedeni ve nasıl tedavi edileceği, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Sol el kaşınmasının 5 nedeni ve nasıl tedavi edileceği ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Sol el kaşınmasının 5 nedeni ve nasıl tedavi edileceği ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Sol el kaşınmasının 5 nedeni ve nasıl tedavi edileceği

Halk içinde en yaygın görülen sorunlardan bir diğeride kaşıntıdır. Vücudun tamamında yahut bir bölümünde kaşıntı olması herkeste görülen bir durumdur. Lakin kaşıntı arada bir öyle bir boyuta gelir ki, bir yerin ağrıması yahut acımasıyla eş değer olur.

Sol el kaşıntısı; sol elin avuç içinde ve parmak aralarında kaşıntı oluşmasıdır. Basit bir kaşıntı ile başlayan avuç içi kaşıntısı arada bir çeşitli hastalığın belirtisi haline gelebilmektedir. Sol elde kaşıntı cildin gösterdiği reaksiyon neticesinde yaşanan ve altında yatan nedenine bağlı olarak tedavi edilen bir hastalıktır.

Sol El Kaşınmasına Neden Olan 5 Durum

Çeşitli deri hastalıkları ve bakteri oluşması sol elin avuç içinde kaşıntıya neden olabilir. Deri hastalıkları ve bakteriler, derideki serbest sinir uçlarını harekete geçirir. Harekete geçip ikazlması neticesinde ise birinin avucunda kaşıntı meydana gelir. Sol elin kaşınmasına neden olan durumlar;

1) El Egzaması

El egzamasının başlıca belirtilerinin içinde kaşıntı mevcuttur. Kaşıntının bununla birlikte sol ve sağ avucun içinde kuruluk ve çatlama bununla birlikte gelir. El egzaması avuç içinde kaşıntıya neden olmaktadır. Bilhassa elleri aşırı neme ve kimyasala maruz kalan bireylerde daha çok egzama görülür. Buna misal olarak; kuaför, temizlik, tamirci, matbaa gibi mesleklerde egzama daha fazla görülür.

2) El Mantarı

El mantarı, birinin sağ ve sol avuç içinde mantar isimli mikroskobik canlının çoğalması neticesinde bir araya gelen bir enfeksiyondur. El mantarının da yine başlıca belirtileri içinde kaşıntı yer alır. Sağ ve sol elin avucunun içinde yoğun kaşıntı hissedilir.

3) Diyabet

Diyabet hastalarının yani şeker hastalarının kan şekerinin artması neticesinde ciltlerinde kuruluk meydana gelir. Cilt kuruluğunun bununla birlikte sağ ve sol avuç içinde kaşıntıveya yol açmaktadır.

4) Alerjik Reaksiyonlar

Sağ ve sol avucunun kaşınması kimi zaman alerjik reaksiyonlar sonucu da olabilir. Tahriş edici ürünler ve ellerin kimyasala maruz kalması sonucu ciltte alerjik reaksiyon gerçekleşebilir ve bunun neticesinde avuç içinde kaşıntı meydana gelir. Deterjan, sabun, dezenfektanlar, kolonya ve klorlu su ciltte alerjiye neden olabilir.

5) Bakteriyel Enfeksiyonlar

Gözle görülmeyen mikroskobik canlılara bakteri denir. Bakterilerin sağ ve sol avuç içinde çoğalıp enfeksiyon oluşturması durumunda ise ellerde bakteriyel enfeksiyonlar meydana gelir. Bakterilerin derideki serbest sinir uçlarını uyarması neticesinde sağ-sol avuç içlerinde kaşıntı meydana gelir.

Sol El Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sol el kaşıntısı altında yatan nedenine bağlı olarak değişir. Sağ ve sol ellerde sürekli olarak kaşıntı sürdürmektesa önce doktora görünmeli ve ardından doktorun uygun gördüğü tedaviye başlamalısınız. Buna ek olarak sol el kaşıntısını azaltmak için de aşağıdaki metotları deneyebilirsiniz;

1 ) Doktora Gidin

Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) doktoruna gidin ve doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın. Aynı zamanda eczacınızın uygun gördüğü kremi de kullanabilirsiniz.

2) Soğuk Kompres Yapın

Soğuk kompres kaşıntıya en iyi gelen yöntemlerdendir. Bir bezi soğuk suya batırıp elinize sarın yahut buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz beze sarın ve bunu sol elinizin avucunun içinde tutun.

3) Limon

Limon kaşıntıya iyi gelen doğal çözümlerden biridir. Kaşıntının olduğu bölgeye yarım limonu 10-15 dakika boyunca sürün. Daha sonra 15 dakika limonun kaşıntılı olan bölgeye nüfuz etmesini sağlayın. Ve ardından soğuk su ile elinizi yıkayın.

4) Soda

Kaşıntıyı gideren bir diğer yöntem ise sodadır. Mineral ve asidik özelliği aracılığıyla kaşıntıyı giderir. 1 yemek kaşığı sodayı 1 yemek kaşığı su ile karıştırın ve bu karışımı eliniz yardımıyla kaşıntılı olan bölgeye sürün. 15-20 dakika beklettikten sonra elinizi soğuk su ile durulayın.

5) Aloe Vera

Aloe vera bakteriler ile savaşarak sol elinizdeki kaşıntıyı giderir. Aloe vera jelinden bir miktar alıp kaşıntılı olan bölgeye sürün, yıkamanıza lüzum yok fakat yıkamak isteğe göre 20 dakika sonra soğuk su ile durulayabilirsiniz. Aloe vera jelini gün içinde birkaç defa sol elinize sürerek kaşıntıyı azaltabilir yahut tamamen geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu