Psikoloji

Şizoaffektif Hakkında Bilmedikleriniz

Şizoaffektif Hakkında Bilmedikleriniz

 

Şizofreni ile karıştırılan şizoaffektif çok da bilinmeyen bir kavramdır. Endişeli bir bakış açısına sahip olmayı açıklayan şizoaffektif rahatsızlığı şizofreniyle benzerlik göstermektedir. Dünyada akıl sağlığı alanında yapılan çalışmalar bozukluğun belirtilerinin şiddetinin ve hastalığın sonuçlarının şizofreniden ve duygu durum bozukluğundan farklı seyir izlediğini göstermektedir. Şizoaffektif bozukluk tedavi süresi hastalara göre değişiklik göstermektedir.

Şizoaffektif Hakkında Bilmedikleriniz

 

 

Şizoaffektif Tanı Süreci Hakkında

 

Psikiyatri de kullanılan ve aynı hastalığa ortak ismin verilmesi için standardizasyon amaçlı geliştirilmiş tanı kılavuzlarında psikotik bozukluklar grubu içinde ayrı bir hastalık olarak tanımlanmıştır. Tanı konulması için şizofrenin bazı belirtileri mani ya da depresyon gibi bir duygulanım bozukluğu durumlarının bazı belirtilerinin bir arada görülmesi gerekir. Örneğin kişiler hayaller görebilir. Hayali sesler duyabilir. Takip edildiği hissi meydana gelebildiği gibi çeşitli paranoyalara da sahip olabilir. Şizoaffektif bozukluk vaka örneği genellikle hastaların depresyona yakalandıklarını göstermiştir. Bir yandan da zevk alamama, çökkünlük, uyku bozuklukları gibi durumlar gözlenmektedir.

 

Fiziksel ve Ruhsal Belirtiler

 


Depresyon, özgüven artışı, bedensel ve ruhsal hızlanma uykusuz olunmasına rağmen yorgun hissetmeme, hızlı konuşma gibi manik belirtiler sergilenmektedir. Son dönemlerde hastalığın da yayılması ile birlikte internet çağı sayesinde ailelerin ve hastaların da tedavi sürecine dair bilgileri artmıştır. Şizofreni ve depresyon duruma eşlik edilebilir. Bu durum hastalığın en kötü seyirli olanıdır. Şizoaffektif bozukluk ilaçları hastalığın seyrine göre değişiklik göstermektedir. Depresyon belirtileri ortadan kalktığı zaman ise psikotik belirtiler iniş ve çıkışlarla devam edecektir. İkinci durum hastaların psikotik durumlarda depresyon yaşamasıdır.

 

Şizofreni ve Şizoaffektif Farkı

 

Depresyon içinde hayali sesler, şüpheler, takip edilme hissi yaşanarak normal depresyondan farklı seyir izlemektedir. Üçüncü şizoaffektif tanısı ise şizofreniye göre daha iyi depresyona göre daha ağırdır. Kişinin depresyon belirtileri hastalığın içinde önemli yer kaplar. Şizoaffektif bozukluğu tamamen ortadan kaldıran bir tedavi biçimi bulunmamaktadır.  Belirtiler başarılı şekilde kontrol edildiğinde düzelebilir. Belirtiler kişiden kişiye farklılıklar göstererek daha hafif ya da şiddetli olabilir. İştahsızlık, uyku alışkanlığı değişikliği, aşırı huzursuzluk, kilo kaybı ya da alma depresyon döneminde sıklıkla gözlenebilir. Şizoaffektif bozukluk genetik mi sorusuna hastalığın sonradan ilerlediğini söylemeliyiz. Suçluluk düşünceleri, enerji eksikliği, konsantre olamama, ölüm ve intihar düşünceleri önemli yer kaplamaktadır.

 

 

Tedavi Süreci Hakkında

 

Psikotik belirtiler arasında halüsinasyonlar, gerçeğe dayanmayan inançlar, düşüncelerin sıralı olmaması, yavaş hareketler, kötü motivasyon, iletişim ve konuşma sorunları, yüz ifadesi ve konuşma sırasında duygu eksikliği ve hissizlik yer almaktadır. Tanınan birinin şizoaffektif olduğu düşünülüyorsa profesyonel destek alması için cesaret verilmelidir. Doktorlar psikotik semptomları hafifletmek duygu durumu dengelemek, depresyonu tedavi etmek için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Şizoaffektif bozukluk tanı kriterleri de diğer ruhsal hastalıklarla benzerdir. İlaç antipsikotik paliperidondur. Diğer ruhsal hastalıkların tedavisinde uygulanan ilaçların çoğu şizoaffektif bozukluk için de yararlıdır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu