Güzellik

SİYAH NOKTALARA VEDA

SİYAH NOKTALARA VEDA

Kadın erkek fark etmez, birçok kişinin ortak sorunu siyah noktalardır. Yüzümüz gün içerisinde makyaja, hava kirliliğine maruz kalıyor. Bunlar da siyah nokta ya da leke olarak dönüş yapıyor. Fakat dikkat edilecek bazı kurallar ve kullanılacak bazı maskeler ile siyah noktalardan kurtulmak mümkün. Bunun için öncelikle cildinizi tanımalı, daha sonra nasıl bir yöntem uygulayacağınıza karar vermelisiniz.

SİYAH NOKTALARA VEDA

Siyah Noktalardan Kurtulmak

  • Hayatınızda siyah nokta istemiyorsanız, kullandığınız kapatıcılara da veda etmek zorundasınız. Fakat gerçekten kullanmanız gerekiyorsa da kesinlikle ucuz, sağlıksız ürünler değil kaliteli ve lisanslı ürünler tercih etmelisiniz. Yüzünüzde fazla durmadan yıkamanızda fayda var. Çünkü fondöten gözenekleri tıkayarak siyah nokta oluşumunu sağlar. Diğer makyaj malzemeleri için de aynı özen gösterilmelidir.
  • Gözeneklerinizi açmak için buhar banyosunu deneyebilirsiniz. Başınızın üzerine bir havlu örtün ve geniş kaptaki sıcak suyun buharına yüzünüzü tutun. 10 dakika bekleyin. Gözenekleriniz açılmış olacaktır.
  • Cilt sağlığına kesinlikle önem verilmesi gerekir. Hatta bunun için bir dermatolog yardımına başvurabilir, cildiniz için uygun temizleme jelleri alarak yüzünüzü temizleyebilirsiniz.
  • Cilt sağlığına özen gösteriyorsanız el sağlığına da özen göstermelisiniz. Bu sebepten el hijyenini ihmal etmeyerek, yüzünüz ile fazla temas halinde bulunmamasını sağlamalısınız.
  • Belirli aralıklarla cilt bakımı yaptırabilirsiniz. Uzman tarafından cildinize buhar uygulanır ve bu sayede cildinizdeki zararlı maddeler ter yolu ile atılır. Aynı zamanda siyah noktaların da yumuşamasını sağlar. Ardından uzman bu noktalara işlem uygular.
  • Patates ve salatalık dilimlerini siyah noktaların olduğu yere koyup biraz bekletebilirsiniz. İşlem sonrasında yüzünüzü yıkamayın.
  • Bir kase içerisine koyacağınız bal ve tarçını karıştırarak bir macun elde edin. Bu macunu cildinize akşamdan uygulayarak sabaha kadar bekletin. Uyanınca da ılık su ile yıkayın. 15 gün devam ederseniz farkı göreceksiniz.
  • Cilt için satılan kil ve zeytinyağını karıştırarak, ayda iki kere cildinize maske yapın. Ancak maskeyi 10 dakikadan fazla bekletmemeye özen gösterin. Maskenizi temizledikten sonra cildinizi nemlendirmeyi de unutmayın.
  • Kuru kahve ve zeytinyağından bir karışım elde edin. Cildinize sürerek yarım saat bekletin. Cildinize zarar vermeden peeling uygular gibi dairesel şekilde ovun. Ardından ılık su ile yıkayın.
  • Siyah noktalardan kurtulmanın en iyi yollarından biri de elma sirkesidir. Doğal elma sirkesini su ile kaynattıktan sonra yüzünüzü buhara tutun. Bu oldukça etkili bir yöntemdir.

Limon Maskesi Uygulamak

Limon suyunu belli bir miktar su ile karıştırın. Ardından pamuk yardımı ile yüzünüze sürün. Bu oldukça etkili bir yöntemdir. Diğer bir yöntem de; limon suyunu belirli bir miktar yoğurt ile karıştırmaktır. Bu şekilde bir cilt maskesi hazırlayabilirsiniz. Maskenizi gözlerinizi koruyacak biçimde yüzünüze sürün ve yaklaşık olarak 15-20 dakika bekleyin. Süre sonunda ılık su ile durulayın. Haftada en fazla iki kez uygulayabileceğiniz bu yöntem, sizi siyah noktalardan büyük oranda kurtaracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu