Bakım ve Güzellik

Siyah Nokta Temizleme Nasıl Yapılır? Siyah Nokta Nasıl Geçer? *2020

Siyah Nokta Temizleme Nasıl Yapılır?

 

Siyah nokta Komedon, ciltte sıkça rastlanan bir problemdir. Siyah nokta temizleme günümüzde sıkça yapılan tedavidir. Artık daha çok siyah nokta temizleyici kullanılmaktadır. Siyah noktaların çıkmasındaki sebep ise yağ üretiminin fazla olmasıdır. Genç yaşlarda hormonel değişimlerin sebep olduğu yağ bezlerindeki büyüme ile yağ üretimi fazlalaşır. Salgılanan yağlar ile ciltteki gözeneklerden geçerek atılması gerekir. Yoğunlaşan tabaka yüzünden yağ kanalları tıkanır. Tıkanan kanallarda ise siyah noktalar şeklinde görülür. Sivilceninde başlama aşamasıdır. Her siyah noktadan sivilce çıkmaz ama sivilcelerin başlangıç aşamasında siyah noktalar bulunur.

Siyah Noktalar Sivilce Yapar mı?

 

Siyah nokta sivilce ilişkisi vardır. Derideki floro bakterileri tıkanan kanallarda enfeksiyon meydana getirebilir. Enfeksiyon olduğunda kırmızı, iri sivilce olur. İz bırakan sivilceler bunlardır. Bu sivilce türlerininde iyileşmesi zordur. Antibiyotik tedavisi gerekebilir. Siyah noktalar sivilcelere dönüşmeden tedavi şekline gidilmelidir.

Siyah Nokta Maskesi Nedir?

Siyah noktalar kozmetik ürünler, adet döneminden önceki 1-2 gün, terlemesi çok olanlarda daha çok siyah noktalar olabilmektedir. Siyah noktaların giderilmesi aslında yağ kanallarının temizlenerek açılması anlamına gelir. Siyah nokta temizleme aleti ile siyah nokta vakum yapılırsa çözüm oluşur.

Siyah noktaları gidermek için;

 1. Buhar banyosu siyah noktaları giderir. Bunun için; bir kabda suyu kaynatın ve başınızı havlu ile kapatarak kaba eğilin. Buhar dışarı çıkmasın direkt yüze vursun. Siyah noktaların olduğu alanlar yumuşar ve gözenekler açılır. Bundan sonraki aşama ise siyah noktaların çıkarılmasıdır. Çıkarmak için kulak temizlemek için kullandığınız temizleyicilerle basitçe alınacaktır.
 2. Eczaneye gidin ve şırınga alın. (Enjektör). İğnesini takmayın ve siyah noktanın olduğu yere ucunu tam yerleştirip biraz bastırın ve enjektörün arkasından su çeker gibi çekin. Çıktığını göreceksiniz. Su ile yıkayın, krem kullanıyorsanız sürün.

Siyah Nokta Sıkma Zararlı mı?

Siyah nokta sıkma, asla uygulanmaması gereken bir yöntemdir. Hem zarar verir, iz bırakır, enfeksiyon kaptırabilir. Bu yüzden siyah nokta maskeleri yapılmalıdır

Siyah Nokta Bandı Nedir? Siyah Nokta Bandı Nasıl Kullanılır?

Yukarıda belirttiğimiz mağazalar üzerinden kolayca alabileceğiniz bandın kullanımı şöyledir;

Burun temizleme bantları özellikle burun çevresindeki siyah nokta, kir, makyaj atıları, deri atıkları temizlemek ve gözenekleri açmak için kullanılır. Aloe vera olan temizleme bantlarından alırsanız serinleme ve rahatlama hissedersiniz.

 1. Siyah nokta temizlenecek bölge su ile yıkanır.
 2. Elinizi ıslatmadan önce bandın yapışkanlarını birazcık açın kullanmaya hazır olsun.
 3. Siyah noktaların olduğu bölgeyi ıslatın. Yeteri kadar nem olmazsa bant iyi yapışmaz.
 4. Bandınızı yapıştırın ve hava boşlukları kalmaması için parmaklarınızı üzerinde gezdirin.
 5. 15 dakika öylece kalsın.
 6. İyice kuruduysa kenarından yavaş yavaş çıkarın.

Siyah nokta bandı,tarafından zarar görmek istemiyorsanız şunlara dikkat edin.

 1. Güneş yanıklarına yapıştırmayın
 2. Sivilceler üzerine yapıştırmayın
 3. Haftalık 2’den fazla kullanmayın.
 4. Hızlı çekmeyin, bazen çıkması zor olabiliyor tahriş yapmamak için zorlanıyorsanız hafif ıslatıp rahatça çıkarabilirsiniz.
 5. Tırnaklarınızla cildinizde kalan siyah noktaları yolmaya çalışmayın.

Not: Alerjiniz varsa kullanmayın. Burundaki yağ tabakası için ayrıca siyah maske (kara maske) satın alabilirsiniz. Siyah maskeleri yaparak yağ birikimlerinden kolayca kurtulabilirsiniz.

 

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu