Sağlık

Sivilce neden çıkar nasıl önlenir, Sivilcelenme sorunum var, kızartmalar sivilce yapar mı?

Sivilce neden çıkar, Sivilceli yüz nasıl temizlenir?

Sivilcelenme gençlik dönemi yoğunluğundan dolayı en çok 15-20 yaş arasında görülebilen ve aynı zamanda hemen her yaş evresinde cilt üzerinde oluşan bu akneler, kendiliğinden geçsin diye beklemek yerine tedavisinin yapılması daha sağlıklı olacaktır. Bir cildiye uzmanı tarafından sivilceli yüz bakımı hakkında ilaç ve temizlik önerileri alarak iz bırakmadan bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Sivilcelenme sorunu sıkça yaşıyorsanız cildiye doktorundan randevu alarak görüşme sağlayın.

Akne (sivilce) neden çıkar?

Sivilce çıkmasını şu şekilde tanımlayabiliriz;

Hormonların çoğalmasıyla yağ bezlerindeki büyüme ve normalin üzerinde çalışıyo olmasından (gençlik dönemi daha sık olur), cilt yüzeyine çıkan kanalların kapanmasından, kanalların fazla aktiflik yüzünden bakterilerin çoğalmasıyla deride oluşturduğu enflamasyon yüzünden diyebiliriz.

Aklınıza acaba bunlar kirler yüzünden mi sorusu gelebilir ancak aknelerin sahicilikte kir yüzünden olmadığı bilinir. Çok yüzümü yıkarsam sivilce çıkmaz düşüncesine bu yüzden kapılmayın. Daha çok tahrişe neden olabileceğinizden normal seyrinde temizliğine dikkat edin.

Kullandığınız kozmetik ürünlerin kalitesizlikleri ve kimyasalların gözenekleri kapamasıyla akne sorunları oluşabilir. Özellikle makyajlı uyumamaya, ciltte makyajı uzun süre tutmamaya özen gösterilmelidir.

Sivilce için öneriler

  1. Cilt temizliği için Cildiye doktorundan cildinize uygun anti-bakteriyel sabun önerisi alın. Bu sabunla cilt normalde günde 2 kez yıkanır ancak çok yağlı bir cildiniz varsa daha sık yıkanmalıdır.
  2. Normal şartlarda sivilceli yüzün çok yıkanması ve kaşınıyor olması akne oluşumuna ve eğer varsa yayılmasına neden olacağından dikkat edilmelidir.
  3. Cilt maskeleri ya da cilt temizliği için kullanılan tahriş edici ya da patlatabilecek ürünleri kullanmayın.
  4. Saç yıkamaya özen gösterin. Yağlanma durumuna göre saç yıkama sıklığını ayarlayın.
  5. Saçlar için kullanılan yağlar cilde sürülmemeli.
  6. Vazelin, E vitamin yağı, soğuklar için kullanılan kremler kullanılmamalıdır.
  7. Nemlendirici kullanmadan önce (sivilceli yüzler) doktordan tavesiye almalıdır.

Bu öneriler akneli ciltlerdeki iz kalma olasılığına karşı olarak çoğalmasını ve yayılmasını önlemek amacıyla verilmektedir. Aknelerin çoğalmasıyla iz kalma olasılığı daha artacağından çıkan akneleri patlatmaktan kaçının.

Kızartmalar sivilce yapar mı?

Biz yaygın olarak kızartma ve yağlı yiyeceklerin citte sivilce yapacağını öğrendik. Bu konuda yapılan çalışmalar yağlı beslenmenin akne oluşumunda etkili olmadığını belirterek sivilceli dönemlerde kızatma, cips, çikolata yenilebileceğini bildirmektedir.

Sivilce sonrası yüz tedavisi

Öncelikle şunu belirtelim; akne (sivilce) tehlikeye sokacak bir rahatsızlık değildir. Sivilce sonrasında ise kalan izleri gidermek adına tedavi şekilleri oldukça fazladır.

Dermatoloji uzmanları sivilce sonrası kalan izleri giderebilmektedir. Uzun yıllar sivilce izi olan yüzle dolaşmak zorunda kalmıyoruz.

Akne tedavisi için;

Akneler normalden fazla ya da çoksa antibiyotik tedavisine gidilir. Doktor tarafından kontrol sağlanarak çeşitli ve daha hızlı ilaç dozu ayarlaması yaparak geçiş süreçlerini hızlandıracaktır.

Sivilce ameliyatı

Ameliyat adı geçtiğinden ürkütücü gelebilir ancak bu operasyon şekli aknelere sebep olan beyaz, siyah lekelerin tedavisinde kullanılır. Aspiratör özelliği olan cihazla maddeleri almak için baskı yapılarak uygulanır. Dokuyu bozmadan bozulmaya sebep olan kısımlar temizlenir.

Ayrıca;

Ağrılı akne kistleri için tedavisinde kistin olduğu yere ultratin iğneyle seyreltik kortizon solüsyonu verilerek ağrısız şekilde tedavisine gidilir.

Sivilce için ilaçlar

Normal şartlarda sivilcenin giderilmesi için yapılan doğal tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen ciltlerde isotretinoin içeriği olan ilaç önerilebilir. Bu tedavi 4-5 ay kadar sürebilir. Tedavinin amacı ise aknelerin birdaha çıkmamasıdır.

Sivilce izi tedavisi

Sivilce izlerin giderilmesina başlanmadan önce sivilcelerin tamamen ciltten uzaklaşmış olması önemlidir. Yine kısa süreli bir tedavi yöntemi değildir. Sivilcelerin büyüklüğünden kaynaklı izlerin ortadan kaldırılması için yapılan yöntem cilde göre 1 yıla kadar uzayabilir. Tamamen doktorun seçeceği yöntemlere göre ilaç kullanım süreleri belirlenir.

Peeling

Kimyasal peeling ile sivilce izleri kolayca tedavi edilebilir. Cildin dışını soyarak izlerin giderilmesini sağlayan kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Cilt üzerindeki izler ve cilde göre farklı kimyasallar kullanılabilir.

Lazer;

Akneler ciddi izler bırakmışsa en iyi yöntemler arasında lazer bulunur. Işık yardımıyla cilt katmanları kaldırılarak tedavi şekline gidilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu