Sağlık

Sivilce İzlerinden Kurtulmak için 7 Tedavi Yöntemi Nedir?

Sivilce İzlerinden Kurtulmak için 7 Tedavi Yöntemi Nedir?

Özellikle ergenlik döneminde çıkan sivilcelerin sıkılması, cilt bakımına yeterince dikkat edilmemesi gibi nedenlerle vücudumuzda özelliklede yüzümüzde izler kalabilir. Çok rahatsız edici hatta psikolojiyi bozucu olabilecek bu izlerden nasıl kurtulabiliriz. Sivilce izleri tedavisi yöntemleri nelerdir? Sizler için 7 tedavi yöntemini derledik.

Sivilce İzlerinden Kurtulmak için 7 Tedavi Yöntemi Nedir?

Lazerle Akne (Sivilce) İzi Tedavisi

Lazer ve ışık sistemleriyle tedavide cildin altı ortalama 50-60 derece ısıtılır. Bu sıcaklık sayesinde ciltteki kollajen lifler kısalır ve cilt gerilerek izlerin azalmasına sebep olur. Daha sonra ısı etkisiyle yeni kollajen yapımı uyarılır böylece cilt yenilenmesi gerçekleşir ve akne izleri geçer. Bu yöntem ile ani düzelmeler görülse de asıl iyileşme için 6-12 ay beklenmelidir. Lazer tedavisi sırasında dolgu enjeksiyonları yapmak, PRP, kök hücre uygulamak tedavide daha iyi netice alınmasını sağlar.

PDR (platet rich plama) Yöntemi Nedir?

Bu yöntemde kişinin kendi kanından ayrılarak platetlerden zenginleştirilmiş plazma steril şartlarda kişiye enjekte edilir. Uygulamanın yapılacağı kişiden alınan kan santrifüj edilerek platetlerden zengin bir plazma elde edilir. Bu plazma enjeksiyon ile deri içine verilir yada dermaroller gibi uygulamalardan sonra deriye emdirilir. Ayrıca bu uygulama derin kırışıkları gidermek için dolgu olarakta kullanıla bilinir. Tam sonuç alınabilmesi için 2-3 hafta arayla 3-4 seans uygulanması önerilmektedir.

Dermaroller Uygulaması

Dermaroller, bir aparatın etrafına yerleştirilmiş mikro iğneciklerden oluşan medikal bir cihazdır. Cilde uygulandığında bu iğnecikler deriye batar ve mikro kanalcıklar oluşur. Bunlar nedbe dokusu bırakacak kadar derin değildir ancak vücudun yara iyileşmesine tepki vermesine neden olur. Çevre doku yıkılır ve yeni elastin ve kollajen oluşur. Bu sayede cilt temizlenir ve yeni lekesiz, izsiz bir cilt gelir.

Akne ve Akne İzi Tedavisinde Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling, cildin yüzeyine uygulanan asitlerle, cildin kontrollü bir şekilde soyulması ve uyarılması işlemidir. Bu sayede ciltteki ölü tabaka uzaklaşır, akne ve akne izleri, cilt lekeleri tedavi edilir. Bu yöntemde uygulanan maddelere örnek olarak alfa-hydroxy asitler, beta-hydroxy asit, Jessner’s  solüsyonu verile bilinir.

Mikrodermabrazyon

Kimyasal ve lazer harici yüksek basınçla hareket eden kristallerle cildin soyulması işlemidir. Bu kristaller cilt üzerine yüksek hızda gönderilir ve cildin üst kısmında ölü tabaka soyulur. Alttan yumuşak, pürüzsüz bir cildin oluşması sağlanır. Her seans yaklaşık 30 dakika sürer ve tedavi yaklaşık 3-6 seans uygulanır.

 

Dolgu Enjeksiyonu

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve tercih edilen bu yöntemle hastalar sivilce izleri ve kırışıklıklarını tedavi ettirmekteler. Dolgu maddesi olarak hyalüronik asit kullanılmakla birlikte otolog yağ da etkili bir dolgu maddesidir.

Radyofrekans Tedavisi

Sadece 1 seans olarak yapılan bu tedavinin hafif bir kızarıklık dışında bir yan etkisi yoktur. Lazerle akne tedavisi gibi yöntemlerle birlikte kullanılır. Radyofrekans dalgaları, bağ dokusunda ısı artışı yapar. Bu artış yoluyla kollajen sentezi artarak çok daha sıkı bir deri oluşur.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu