Güzellik

Sivilce Geçirme Yöntemleri

Sivilce Geçirme Yöntemleri

Özellikle ergenlik dönemlerinde vücudun hormon dengesinin değişmesi ile sivilceler bir sorun haline gelir. Kimilerinde zaman içerisinde azalırken, kimilerinde ömür boyu devam eder. Özellikle yağlı cilde sahip olan kişiler için sivilce sorunu bakidir diyebiliriz. Bu sorundan kurtulabilmek için doğal bitkisel maskeler ya da sivilce kremleri kullanılabilir.

Sivilce Geçirme Yöntemleri

Sivilce Kremleri

İsotrexin: Tıbbi ve farmolojik içerikli bir ilaçtır ve reçete ile satılır. Uzmanların tavsiye ettiği etkili bir krem olmakla birlikte, tüm akneleri tedavi edebilmektedir. Uygulama yüzeyini iyice temizleyip kuruladıktan sonra kremi kullanılabilir. Sivilceli bölgeye krem yayılarak, derinin kremi çekmesi beklenir. Doktor aksini söylemediği sürece günde 1 kere ve geceleri uygulamak gerekir.

Clindoxyl: Yine uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir kremdir ve kıllarla temas halinde beyazlaşmaya yol açar. Bu sebeple erkeklerin dikkatli kullanması gerekir. Kremi uygulamadan önce cilt yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Ardından yeterli miktarda krem sivilceli bölgeye yayılır ve derinin kremi emmesi beklenir. Doktor tersi bir şey söylemediği takdirde günde bir kez kullanılması kâfidir.

Nadixa: Bakterilerin neden olduğu cilt enfeksiyonlarında tercih edilen bir kremdir. Bakterilerin oluşturduğu iltihaplı kabarcıkların tedavisinde kullanılır. Cilt öncelikle temizlenir ve bir pamuk ile krem ince tabaka şeklinde yayılır. Cilde masaj yaparak, cildin kremi emmesi sağlanır.

Doğal Bitkisel Yöntemler

  • Elma ya da üzüm sirkesi su ile karıştırılır ve her gün sivilceli bölge bu karışım ile temizlenir. Kısa sürede sivilceler yok olur.
  • Limon suyu pamuk yardımı ile cilde sürülür ve 5 dakika beklenilerek temizlenir. Sivilcelerin sönmesine yardımcı olacaktır.
  • Yatmadan önce pamuk yardımı ile lavanta ya da kekik suyu cilde sürülür. Bu sayede sivilcelerden kurtulmak mümkündür.
  • Bal cildin nem dengesini sağlar ve sivilcelerin sönmesine yardımcı olur.
  • Sivilceler üzerine papatya çayı sürülürse ciltteki iltihaplar kurur ve sivilceler yok olur.
  • Kil maskeleri cildin gözeneklerini açarak, sivilce oluşumunu önler.
  • Taze çilek sivilce oluşumunu engellemede etkilidir.
  • Çinko bakımından zengin besinler tüketmek sivilceleri engeller.
  • C vitamini içeren besinler ( elma, portakal, mandalina… ) tüketmek sivilcelerin daha çabuk sönmesini sağlar.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu