Sağlık

Sırtta Sivilce Neden Çıkar?

Sırtta Sivilce Neden Çıkar?

İnsan vücudunda birçok farklı nedene bağlı olarak sivilce oluşumu gibi sorunlar görülmektedir. Sivilceler bu konuda insanların en fazla şikâyet ettiği sorunların başında yer alır. Bakıldığı zaman cilt uzmanlarına başvuran insanların çoğunun şikâyeti sivilceler nedeniyle olmaktadır. Sivilceler basit gibi görünse de, zamanla vücut üzerinde çok fazla sıklaşmakta ve derin izler bırakmaktadırlar.

Sivilce oluşumu olan bölgelerden birisi de sırttaki sivilcelerdir. Sırt bölgesinde yer alan sivilceler görünmemesine rağmen kişilere büyük rahatsızlık vermektedir. Sırt bölgesindeki sivilceleri tedavi edebilmek için, öncelikle hangi nedenden dolayı çıktığını tespit etmek gerekir. Sırtta sivilce neden çıkar diye baktığımız zaman, birçok farklı nedenden söz edilebilir. Öncelikle kadınların hormonal sorunlar yaşadığı dönemlerde, sırtta sivilce oluşumu görülebilir. Hormonal bir değişiklik yaşayan kadınlarda ya da adet döneminde olan kadınlarda sırtta sivilce oluşumu gibi sorunlar göze çarpabilir. Bu nedenden dolayı oluşan sivilceler genellikle hormonal düzenin sağlanması ile birlikte yok olmaktadır. Ancak sivilce sorunu ile birlikte şiddetli ağrılar çekiyorsanız, jinekoloğa gitmeniz önerilmektedir.

Sırtta sivilce oluşumuna neden olabilecek bir diğer etken de genetik yatkınlıktır. Bazı kişilerde sırtta oluşan bu sivilceler kalıtımsal olmaktadır. Aile içinde bu tarz sorunlar yaşayan başka kişiler de varsa, sorununuz kalıtımsal olabilir. Giydiğiniz aşırı dar kıyafetler özellikle sırt bölgesinde tahriş yaratarak sivilce oluşumuna neden olabilir. Bu durumu insanlar genel olarak önemsemez ancak giydiğiniz kıyafetlerle sivilcelerin direkt olarak ilgisi olmaktadır. Özellikle naylon ve polyester kumaştan üretilen kıyafetleri giydiğiniz zaman terleme ile birlikte sırt bölgesinde tahriş ve enfeksiyon riskleri ortaya çıkar. Bu durumda da sırtta sivilce oluşumu görülebilir. Terleme de bu noktada çok önemlidir. Zira terleme, vücuttaki yağ oranını arttırmaktadır. Aşırı şekilde terleyen birisi iseniz sık sık duş almaya özen gösterin.

Sırtta sivilce oluşumunun nedenlerinden bir diğeri de, cilt bakımı ve temizliğine gereken önemin gösterilmemesi ve bu durumla birlikte beslenmeye de dikkat edilmemesi gelmektedir. Gün içinde belli aralıklarla cildinizi temizlemeye özen gösterin ve sırttaki sivilceleriniz için peeling uygulaması yapın. Aşırı yağlı yiyeceklerden de mümkün olduğunca uzak durun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu