Sağlık

Sinirsel Hazımsızlık Belirtileri Nelerdir?

Sinirsel hazımsızlığın, diğer hastalıklarda olduğu belli başlı birkaç belirtisi vardır. Bunların başında normalden fazla oluşan gaz gelmektedir. Kişi gün içerisinde olması gerektiğinden fazla geğirme ve gaz çıkarma yaşıyorsa bu durumda sinirsel hazımsızlıktan şüphelenilebilir. Sürekli yorgunluk hali, şiddetli baş ağrıları, normal dışı görülen unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü yaşamak, normalden fazla idrara çıkmak, zayıflama konusunda sıkıntı çekmek, midede meydana gelen bulantı, ağrıve kalpte sürekli çarpıntı oluşması bu hastalığın ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Genel olarak kişiler stresli zamanlarda ve yemek sonralarında olduğundan fazla midede şişkinlik ile karşılaşıyorlarsa bu hastalıktan şüphelenebilirler. Bu gibi durumlar uzun süredir devam ediyor ve bir türlü geçmiyor ise, kişiler mutlaka bir doktora başvurmalıdır.

Bazı Hastalıklar Hazımsızlığa Neden Olabilir Mi?

Sinirsel Hazımsızlık Belirtileri Nelerdir? Sağlık

Bazı hastalıklar hazımsızlığa neden olabileceği gibi, bazı hastalıkların tedavi yöntemleri de hazımsızlığa neden olabilir. Bu nedenle kişiler hazımsızlık konusunda bir şey yapamıyor ve başka hastalıklar da geçiriyor ise, bu durumu doktoru ile paylaşmalıdır. Yemek borusunda görülebilecek hastalıklar, safra kesesi hastalıkları, pankreas hastalıkları, midede oluşan hastalıklar(ülser, mide kanseri) gibi hastalıklar hazımsızlığa neden olabilir. Aspirin gibi ilaçlar hazımsızlık  konusunda etki eden bir ilaçtır. Aspirin gibi ilaçlar kullanıyor ve hazımsızlık fark ediliyor ise bunun nedeni kullanılan ilaçlardır. Hazımsızlık ile karşılaşıldığında kişiler buna sebep olabilecek nedenlerin farkında olmalı, buna göre davranmalıdır. Farkında olabilmek, tedavi sürecine girebilmek açısından ve hemen çözüm bulmak açısından önem kazanmaktadır.

Sinirsel Hazımsızlık Tedavileri Nelerdir?

Meydana gelen bu hazımsızlığı gidermenin yolları vardır. . Kişiler hazımsızlık ile karşı karşıya iseler beslenme biçimleri ilk olarak gözden geçirmeliler. Kişiler hazımsızlık yaptığını bildiği yiyeceklerden uzak durmalı, fazla ağır yiyecekler ve akşamları fazla yemekten uzak durmalı. Günlük belirli şartlar ile yapılan egzersizler bu durumda oldukça yararlı olacaktır. Çeşitli bitkisel çaylar ile bu durumda faydalanabilirsiniz. Bunların yanında kafeinli içecek ve yiyeceklerden uzak durup, yiyecekleri fazlaca çiğneyip, geç saatlerde kişiler dikkat etmelidirler. Tüm bu yöntemler ile kişiler kendi kendilerine bu durumdan kurtulabilirler. Ancak yapılan hiçbir işlem bu durumdan kurtulma konusunda yardımcı olmadıysa, doktora başvurmak gerekmektedir.

]}
Etiketler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı