Doğal Tedaviler

Sık Sık Baş Ağrısı Var Nasıl Geçer

Sık Sık Baş Ağrısı Var Nasıl Geçer?

 

Hem çevremizde duyduğumuz hem de sık sık başımıza gelen sorunların başında baş ağrıları gelmektedir. Baş ağrıları başta herhangi bir kısımda başlayabilmektedir. Başta iç kısım haricinde yüz kısmını ve kafa derisini de kapsayabilmektedir. Değişik türde ki ağrılara farklı sebepler neden olmaktadır. Baş ağrısı nasıl geçer ilaçsız diyenler için tedavi yöntemlerinden bahsetmek gerekir. Bazen birkaç saat sürebilen ağrıların yanı sıra birkaç hafta boyunca süren ağrılar da sebep olmaktadır. Tiplerine göre de baş ağrıları farklı gruplara ayrılmaktadır.

 

Ani Baş Ağrıları

 

Baş ağrısı beyinde, vücutta diğer başka hastalıklardan dolayı kaynaklanıyorsa da ikincil baş ağrıları adını almaktadır. Diğer baş ağrıları hastalıklara bağlı olmayıp hastalık olarak ortaya çıkmaktadır. Başka hastalıklardan dolayı kaynaklanmıyorsa birincil baş ağrıları grubundadır. Şiddetli baş ağrısına ne iyi gelir diyenler için bitkisel tedaviden bahsetmek gerekmektedir. Baş ağrısı için öncelikle doktora görünmeli ardından bitkisel tedaviye yönelmelidir. Günlük hayatta ayrım yapmaksızın hepsine birden baş ağrısı desek de gerilim, küme, migren gibi çeşitli nedenleri vardır.

 

Baş Ağrısı Türleri

 

Gerilim tipinde ki baş ağrıları kafa derisi ve boyun bölgesini de içine alan bir ağrıdır. Genellikle baş arkasında başlayıp da öne doğru yayılmaktadır. Baş ağrısı bölgeleri ve sebepleri de bilinerek tedavi yöntemleri incelenmelidir. En sık karşılaşılan baş ağrısı türünde depresyon, stres, anksiyete, baş zedelenmesi, baş ağrıları, kas gerilimleri de yol açmaktadır.

 

Küme Tipi Baş Ağrıları

 

Aniden başlayan baş ağrıları gece uykusundan uyandıracak kadar da şiddetlidir. Ağrılar gün içerisinde de kendini göstermektedir. Bu durum da aylarca sürmektedir. Ardından da ağrılar aynı şekilde kaybolmakta ve birkaç ay boyunca da ortaya çıkmamaktadır. Küme baş ağrıları diğer baş ağrısı türlerine göre daha da az rastlanmaktadır. Bu tür ağrıların kesin nedenleri bilinmese bile bu durumda histamin, serotonin ani salgılanmalarıyla bağlantısı yoktur. Yüksek irtifa, parlak ışıklar, fiziksel yorgunluk, sıcaklık da küme baş ağrılarını tetiklemektedir. Küme baş ağrıları bazen aniden kaybolup bazen de birkaç ay boyunca ortaya çıkmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir