Güzellik

Sığla Yağı Nedir Sığla Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Sığla Yağı Nedir Sığla Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Sığla Yağı Nedir Sığla Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Sığla Yağı Nedir Sığla Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Sığla Yağı Nedir Sığla Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Sığla Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Çok eski zamanlardan beri kullanılan sığla yağı sığla ağacından ele edilir ve sağlık ve kozmetik alanlarında bi hayli sıklıkla kullanılır.

Sığla yağı; sığla ağacının gövdesine çizikler açılıp bir araya gelen kabuk ve salgıların kazınıp çıkarılması, kaynatılması ve preslenmesi ile elde edilmektedir. Evliya Çelebi Seyahat notlarında sığla ağacına şu biçimde değinmiştir: “Menteşe toprağında kavak gibi ufak bir ağaçtan sığla yağı elde edillir ve bu yağ Mısır’a, oradan Hindistan’a gönderilir, cüzam hastaları aracılığıyla kullanılır” Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun sıla yağı ile ilgili verdiği herhangi bir bilgi mevcut değildir.

Sığla Yağı Nedir Sığla Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Sığla Yağının Faydaları

 1. Sığla yağının içindeki bileşikler vücuttaki ağrıları geçirmek için birebirdir. Özellikle romatizma ağrılarına iyi gelen sığla yağı vücutta iltihap molekülü oluşumunu azaltır. Bunun yanında eklem, astım, bağırsak ağrıları ve kireçlenme gibi problemlerin geçmesine yardımcı olmaktadır.
 2. Sığla yağı gastrit ve mide ülseri gibi mide hastalıkları için de bi hayli faydalıdır. Ek olarak sığla yağı reflü hastalığının nasıl tedavi edileceğinde de yardımcı olmaktadır.
 3. Sığla yağı vücuttaki mikropları öldürür ve bu sayede mantar ve uyuz gibi hastalıkların nasıl tedavi edileceğinde kullanılır.
 4. Sığla yağı mikropların üremesini önler. Bundan dolayı bu yağı yaraları temizlemek ve mikropları öldürmek için kullanabilirsiniz.
 5. Sığla yağı ciltte bir araya gelen yara, yanık ve ameliyat izlerini geçirmek için çok faydalıdır. İçerisindeki antiseptik özelliği aracılığıyla yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.
 6. Sığla yağı dünyaca ünlü markaların maskelerinin içinde yer alır. Cildi kuvvetlendirir,  cilt renk tonunu düzenler ve cildin elastikiyetini korur. Sığla yağı ciltteki zararlı bakterileri de temizler. Cildin yaşlanmasını geciktirir.
 7. Sığla yağı vücuttaki hormonları düzenler ve bu sayede menopozun yol açtığı belirtileri azaltır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki sığla yağı doğurganlık için bi hayli etkili ve faydalı bir ilaçtır.
 8. Sığla yağı vücudu rahatlatmaya yardımcı olmaktadır, vücudu gevşetir. rahatlatır.
 9. Sığla yağı beyni geliştirir ve hafızayı kuvvetlendirir.
 10. Sığla yağı vücutta iltihap oluşmasını önüne geçer.
 11. Sığla yağı eklemlerde kireçlenme oluşmasını önler.
 12. Sığla yağı saçları kuvvetlendirir ve daha dolgun görünmesine yardımcı olmaktadır.
 13. Sığla yağı vücutta kanser oluşmasını önüne geçer. Bunun yanında bir çok kanserinin nasıl tedavi edileceğinde kullanılır.
 14. Sığla yağı balgam söktürür.
 15. Sığla yağı göğsü yumuşatır, öksürüğü keser ve nefes darlığını azaltır.
 16. Sığla yağı diş eti kanaması ve diş eti çekmeleri gibi diş problemlerine karşı iyi gelir.
 17. Sığla yağı bağırsak yaralarının nasıl tedavi edileceğinde yardımcıdır. Bu yağ ek olarak bağırsakta bir araya gelen zararlı bakterileri yok eder.
 18. Sığla yağı sindirimi rahatlatır.
 19. Sığla yağı bağırsakların çalışmasına yardımcı olarak vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Sindirimi rahatlatan bu yağ mide kramplarını geçirmek için de bi hayli faydalıdır.
 20. Sığla yağı sedef hastalığının nasıl tedavi edileceğinde kullanılır.
 21. Sığla yağı cildin onarılmasına katkı sağlamaktadır.
 22. Sığla yağı cillte yaşlanma etkilerini geciktirir.
 23. Sığla yağı cildi onarır ve yumuşatır.

Sığla Yağı Nasıl Kullanılır?

Sığla yağını astım, eklem ağrıları ve sindiri problemleri için kullanmak için yağı ağrılı bölgeye sürün ve masaj yaparak yedirin.

Sığla Yağı Nedir Sığla Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Yaşadığınız stresi azaltmak için banyo küvetinize ılık su içine birkaç damla sığla yağı ekleyebilirsiniz.

Cildinizdeki sivilce izlerini, geniş gözenekleri, yara izlerini ve kırışıklıkları geçirmek için sığla yağı kullanabilirsiniz.  Sığla yağı cildi sıkılaştırır, cildin kendi doğal tonunu koruyarak yaşlanmayı geciktirir. Bunun için ciltteki lekelerin üzerine birkaç damla sığla yağından alıp parmak uçlarınız ile masaj yaparak uygulayın. Cildinizde sığla yağına alerji var olup olmadığını görmek için cildinizin ufak bir yerine yağdan biraz sürüp deneme yapmanız gerekir.

Sığla yağını gaz, kabızlık ve mide ağrıları gibi sindirim ve hazımsızlık problemlerinden kurtulmak için kullanabilirsiniz.  Sığla yağı midedeki sindirilme sürecini hızlandırır. Bunun için 1 bardak su içine 1-2 damla sığla yağı ilave edin ve tüketin.  Veyahut 1 yemek kaşığı bal ile 1-2 damla sığla yağını karıştırın ve tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu