Ana sayfa » Sağlık » Sigarayı bırakmak için ne yapmalı, sigara içme isteği beyinden nasıl silinir

Sigarayı bırakmak için ne yapmalı, sigara içme isteği beyinden nasıl silinir

Sigarayı bırakmak için ne yapmalı ne düşünmeli?

Önemli bir ayrıntı; Sigarayı bırakanlalrın yorumları ve düşüncelerini bizimle paylaşmaları yazılarımızda yayınlanmaktadır. Eğer sigara bırakma hikayeniz varsa “Buraya Tıklayın” adınızı, soyadınızı ve hikayenizi paylaşarak diğer okuyucularımızında okumasını sağlayabilirsiniz.

#Sigarayı bırakanlar

Sigarayı bırakanların hikayeleri dinlendikçe orta çıkan sonuç 2 seçenek altında toplanıyor bunlar;

 1. İrade
 2. Kesin kararlılık

Sigarayı bırakmak üzere atılacak adımların ilki olarak sigaradan kurtulma düşüncesi, beyinden isteği silme ve karar aşamasını kesin iradeyle sahiplenmelisiniz.

Sigarayı bırakanlar ne diyor?

Çoğu kullanıcı “sigara içici” alışkanlıklarına lise dönemlerinde gizli gizli okul arkalarında ve tuvaletlerde tek tük sigara kaçamakları ile başlıyarak alışkanlığın ilk adımını atıyor. Yine lise öncesi ortaokulda aynı şekilde başlayanlarında sayısı hiçte küçümsenecek seviyede değil.

10-13 yaş arasında başlayan bu alışma aşamaları yıllar geçmesini beklemeden sadece 3-5 ayda bağımlı hale geliyor.

!Araştırma sonuçlarına göre;

 • 15 yaş üzeri erkeklerden 100 kişiden 63 tanesi
 • 15 yaş üzeri kadınlardan 100 kişiden 24 tanesi
 • Toplam nüfusa göre ise 100 kişiden 44 tanesi sigara içiyor.

Sigaranın aha çocuk yaşlarda başlaması insan vücudunda verdiği zararın yanında kokunun ve sigarayı korkuyla ve gizlenerek içiş kaçamakları aynı zamanda asosyallik olarak kişiye yansıyor.

#Denemeler;

Bu dönemlerde denemeler başlamaktadır. Kişi 3 gün sigara içmez ama 4. gün ben istediğim zaman bırakıyorum 1 tane içeyim gibi beyinde kendini kandırmaya başlar. Bu aslında sizin iradesiz ve dayanıksız olduğunuz anlamına gelerek kendinize haklı arayışlar aramanıza daha doğrusu kendinizi kandırarak yeniden sigara içmeye başlamanıza neden olur. Bırakma başlama, bırakma başlama, bırakma başlama… Gibi devam eden süreç başlar.

Bırakmayı denemek aslında iradenizi kontrol altına aldığınızında göstergesidir. Bunu başarabilir sigarayı bırakabilirsiniz.

Bu süreçte şunları düşünmek size daha hızlı yol almanızı sağlayabilir;

 1. Sararan dişleriniz
 2. Pis kokan ağzınız
 3. Harcadığınız para
 4. Hane içinde diğer insanlara verdiğiniz duman ile zarar
 5. Ömürden giden zarar. (15 yaşında sigaraya başlayan kişi 15 yıl daha az yaşar.)
 6. Sigara içenler için kokulu ve pis alan tahsis edilerek 2. sınıf insan muamelesi görmesiDoğal olarak sigaranın bırakıldığı ilk haftalarda stres yaşayacaksınız. Durakta beklerken, boş kaldığınızda, çay içerken, yalnızken,yemekten sonra, çok mutlu veya hüzünlü olduğunuzda sigara baskısı hissedersiniz. İrade savaşı tam burada başlar..

Şunu düşünün… Evde çocuklarınız var! Siz hangi çocuğunuza günde 1 sigara parası veriyorsunuz  bunu harca diye. Veya eşinize günde ne kadar para verip hiç düşünmeden harcayın diyebiliyorsunuz. Eğer sigaraya harcadığınız parayla aynı miktarı sizin elinize bakan anne, baba, eş, çocuk gibi 1. derece yakınlarınıza veremiyorsanız onların hakkını yiyorsunuz evinizin rızkını yiyorsunuz demektir.

Sigara içiyorsanız çocuklarınızda size özenecektir. Siz onlar için en önemli örnek insansınız.

Şunu unutmayın kesin kararı verdiğinizde sigara size ilk dönemler etki eder ama bir süre sonunda “sigara içme isteği beyinden silinir.” ara ara gelebilir ama geçicidir.

#Nargile içmek

Zararsız mı? Hayır, içerisinde yüksek oranda nikel, kobalt, kurşun gibi ağır metaller barındırır. 5 paker sigara içilmiş gibidir.

Sigarada 30 ile 80 nanogram kurşun varken, nargilede 6850 nanograma kadar çıkar. Sigarada 50 ile 125 ng arası arsenik varlığının yanında nargilede bu oran 160 ng (nanogram) seviyelerindedir.

#Elektronik sigara

Elektronik sigara ile normal sigaranın zararı eşittir. Yine içerisinde bulunan sıvılar ayrıca kanser tetiklemekte oldukça başarılıdır. Anabasine, myosmine, beta nikotryine maddeleri bulunur. Nikotin zehirlenmeleri ve sigaraya başlama isteğini artırır.

Elektronik ve nargile içerek sigarayı bırakmak bir çözüm değildir. Yukarıdaki açıklamalar sigarayı bırakmak için tercih edilmemesi gerektiği konusunu anlatmaktadır.

#Bu dönemde şunları deneyin!

 1. Bolca su için
 2. Düşük kalorili atıştırmalıklara başlayın.
 3. Nikotin sakızı kullanın
 4. Nikotin bandı kullanın
 5. Yürüyüş ve spor yapın ciğerlerinizi açın
 6. Yeni hobiler ve zaman harcayağınız uğraşlar edinin.
 7. Evde yedek sigara bulundurmayın. Kriz gelirse yatışırtırır düşüncesinde olmayın.

#ÖZET

Hangi yöntemi denerseniz deneyin “Kararlılık ve irade” yoksa başaramazsınız. Kesin karar vermeli iradenize sahip olmalısınız.

Sigarayı bıraktıktan sonra nefes alışverişiniz, uyku düzeniniz, yemeklerden ve yiyeceklerden tat alışınız, yüzünüze parlaklık gelişi, işinizdeki başarınız (beyniniz daha çok çalışır) arttıkça yaşamaktan daha çok zevk alacaksınız. En basiti, yorulduğunuzu anlamayacaksınız bile.

] }
Henüz Yorum Yok