Hamilelik - Gebelik

Sigaranın Hamilelik Sürecine Etkisi

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre dünya üzerinde en çok sigara tüketen üçüncü ülke olan ülkemizde alınan önlemler de bu sigara bağımlığının önüne geçmek mümkün değildir. Sigara, aynı zamanda hamilelik sürecinde olan kadınlara ve karnındaki bebeğine çok fazla derecede zararlar vermektedir. Eğer anne adayı, önlem almaz ise yeni doğacak olan bebeklerin çok ciddi derecede problemler ile karşılaşacağı belirtilmektedir.

Sigaranın Hamilelik Sürecine Etkisi Hamilelik - Gebelik

Sigaranın Hamilelik Sürecindeki Yan Etkileri

Sigara kullanımı ve sigara kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar, dünya üzerinde çok önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Bağımlılık derecesine kadar gelen sigara kullanımı kadınlarda %50 ile %70 arasında bulunmaktadır. Özellikle de hamilelik süreci içinde sigara tüketimi hem anne adayına hem de anne karnında bulunan bebeğe çok ciddi derecede sağlık problemleri yaratabilmektedir. Hamilelik sürecinde sigara kullanımının olumsuz yan etkileri de bulunmaktadır. Eğer anne adayı sigara tüketimini kesmediği takdirde düşük yapma ihtimalinin bile olabileceği uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Sigara kullanımı, tüp bebek yöntemi ile hamile olma ihtimalini de düşürmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda sigara kullanımı hem erkeklerin hem de kadınların doğurganlık oranını olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır. Sigara kullanan anne adayının tüm organları ayrıca zarar görmektedir. Sigaranın içinde bulunan zift, nikotin ve diğer zehirli maddeler, solunum yollarına ve buradan da kana doğru hareket eder ve bundan dolayı da kalp ve damarlar öncelikli olarak çok büyük hasar görmektedir. Sonrasında ise bütün organlar yavaş yavaş zarar görmektedir.

Sigaranın Hamilelik Sürecine Etkisi Hamilelik - Gebelik

Sigaranın Bebeğin Gelişimine Etkisi

Anne adayının hamilelik süreci içerisinde sigara kullanması hem kendisini hem de bebeğini tehlikeye atmaktadır. Sigara kullanan anne adaylarının bebeklerinin doğduğu sıradaki kiloları çok düşük seviyede olmaktadır. Sigara kullanmak hem erken doğum riskini hem de düşük doğum olasılığını önemli derecede artırmaktadır. Aynı zamanda da bebeğin anne karnındaki gelişimini de olumsuz yönde etkilemektedir. Bu süreç içinde anne adaylarının daha dikkatli davranması gerekmektedir. Sadece sigara kullanmak değil, alkol tüketimi de bebeğe ciddi derecede zararlar verebilmektedir. Hamilelik sürecinde alkol kullanan kişilerde fetal alkol sendromu denilen türde bebekler doğabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu