Hamilelik

Sezaryen Bebekte Travmaya Neden Olabilir

 Sezaryen Bebekte Travmaya Neden Olabilir

Doğum zamanı yaklaştıkça anne adaylarının en merak ettikleri konu normal doğum mu yoksa sezaryen ile doğum mu yapacaklarıdır. Doğumun normal mi sezaryen şeklinde mi olacağı ise gebelik takibinde kesin olarak bilinemez. Doğum yapıldığı esnada bile olabilecek herhangi bir sorun doğum şeklinde değişikliğe neden olabilir. İlk çocuğunu normal doğurmuş birinin ikinci çocuğunu da normal doğum ile doğurabileceğinin bir garantisi yoktur. Anne adayı ideal doğum şeklini seçme hakkını doktoruna bırakmalıdır.

Sezaryen Bebekte Travmaya Neden Olabilir Hamilelik

 

Normal Doğum Nedir?

Normal doğum 38.-42. gebelik haftaları arasında, fizyolojik olarak başlayan rahim kasılmalarıyla bebeğin anne ve bebeğe zarar vermeden vajinal yolla canlı olarak doğmasıdır. Normal doğumda, bebek doğduktan sonra en geç otuz dakika içerisinde plasenta ve zarları kendiliğinden rahimden atılır. Normal yolla gerçekleşen bir doğumda yaklaşık 300 ml kadar bir kan kaybı olur. Doğum için geçen zaman 24 saatten daha kısadır. Sağlıklı bir doğum eylemi fizyolojik olarak gerçekleşen bir olaydır.

Sezaryen Doğum Nedir?

Sezaryen anne karnına yapılan 10-12 cm lik bir kesi ile rahmin kesilerek bebeğin dışarıya alınması işlemidir. Cerrahi bir ameliyattır.

Sezaryen Doğum Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

  • Sezaryen ile doğum kararı gebelik muayeneleri sırasında verilebileceği gibi doğum eylemi başladıktan sonra birinci ya da ikinci evrede de verilebilir.
  • Plasentanın rahim ağzını kısmen ya da tamamen kapatması sonucu meydana gelen plancenta previa durumu da gene sezaryen ile doğum kararı alınmasına neden olabilir.
  • Fetüsler gebeliğin erken dönemlerinde sıklıkla pozisyonlarını değiştirirler. Özellikle de 36. gebelik haftasından itibaren bebek anne karnında ki alanı daraldığından dolayı pozisyonunu değiştirmesi zorlaşır. 36. gebelik haftasından sonra bebeğin rahim içinde sağ ya da sol yana yatık şekilde durması sezaryen için kesin bir neden teşkil eder.Makat ile gelen fetüslerin dikkatli bir inceleme sonrasında normal doğumuna da izin verilebilir ancak doğum kanalına ilk giren ayak kısmı ise doğum mutlaka sezaryen ile gerçekleştirilir.
  • İri bebek
  • Pelvis darlığı
  • Herpes Simpleks Enfeksiyonu durumlarında kesinlikle sezaryen önerilir.

 

 

Sezaryen Doğum Bebeklerde Travmaya Neden Olur

Sezaryen doğumda her bir ameliyatta rahim kesildiği için hem anne hem de bebek için büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu yüzden de bilim insanları sezaryen doğumun üçten fazla olmaması gerektiğini söylemişlerdir.

Sezaryen doğum sonrası anne 6 – 7 ay gibi bir sürede ancak toparlanır. Aynı zamanda doğumdan sonra anestezi etkisi nedeniyle anne bebek buluşması da gerçekleşmez. Ayrıca sezaryen doğum sonrasında bebekler annelerine hemen teslim edilmezler ve bebek odasına götürülerek gerekli doğum sonu takipleri yapılır. Burada yalnız kalan ve yeni geldiği yaşam yerinde korkan bu bebekler hayatlarının sonuna kadar kendilerini güvende hissetmezler. Anne bebek ilişkisi engellendiğinden dolayı da emme sorunları, ileride büyük iletişim ve uyum sorunları ortaya çıkar.

Sezaryenle doğum ameliyatı sırasında sıyrık veya kesilme şeklinde yumuşak doku travmaları gözlenmektedir. Bu yaralanmalar bisturinin yanlış kullanılmasıyla ilgili olarak ortaya çıkmaktadır. Tedavisi ise aynen normal yara tedavisi şeklinde yapılmakta, kesik derinse dikiş atılması da gerekebilmektedir.

Sezaryen doğum sırasında iri bebeklerin doğurtturulurken aşırı döndürme ve çekmeye bağlı olarak sinir hasarları oluşabilmektedir. Bu sinir hasarları kalıcı da olabilir tedavi ile geçici de olabilir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu