Tedaviler (Tıp)

Sezaryen Ameliyatı

Sezaryen ameliyatı, doğum için gerçekleştirilen cerrahi operasyon

Normal doğum için eğer çeşitli nedenler elvermiyorsa bebeğin doğması adına yapılan cerrahi operasyona sezaryen ameliyatı denir. Normal doğum gibi aynı şekilde anne karnından bebeği almak için kullanılan bir farklı yöntemdir. Bebeğin normal vajinal doğuma engel olması veya annenin doğuma engel teşkil eden durumlarında tercih edilir.

Sezeryan ameliyatı 100 hamile kadından ortalama olarak 25-30 gebeye uygulanmaktadır.

Sezaryen ameliyatı güvenilir mi, ölüm riski var mı?

Yapılan bu cerrahi operasyon son derece güvenilir bir yöntemdir. Anestezi tekniklerinin günümüzde son derece gelişmiş durumda olması, enfeksiyonları önlemek adına geliştirilen ilaçlar, cerrahi operasyon tekniklerindeki ilerlemeler, sezeryan sonrası oluşan ağrılar için ağrı kesicilerin güçlü olması, sezeryan ameliyatı sonrası bakım kalitesindeki yüksek kaliteler bu ameliyatı son derece güvenli ve sonrasında normale döndürmeye programlı ölüm riskinin yok denecek kadar az olduğu bir ameliyattır. Kişinin eceli geldiğinde burun ameliyatı bile olurken ölür.

Sezeryan ameliyatına nasıl karar verilir?

Kadın doğum uzmanları bu doğumun sezeryanla olup olmamasına önceden belirlediği ve doğumdan esnasında meydana gelen sorunlar sebebi ile sezeryana karar verilir. Doğumu normal olarak gerçekleştirmek isteyebilirsiniz ancak bazı sebepler ameliyat gerektirebilir.

Sezeryan ameliyatı gerektiren sebepler şunlardır;

 1. Anneye bağlı nedenler,
 2. Bebeğe bağlı nedenler,
 3. Doğumda oluşan nedenler,
 4. Plesanta ve kordondan kaynaklı sebeplerdir.

Sezaryen kimlere yapılır?

Sezaryen doğuma sebep olan anneye bağlı nedenler

Doğumu normal yerine sezeryanla gerçekleşmesinde anneden kaynaklı sebepler şunlardır;

 1. Daha önce bir operasyon geçirmiş olmak (sezeryan, uterus, miyoktomi gibi),
 2. Annede hastalıklar bulunması (Gebelik yüksek tansiyonu, Astım, HT, DM gibi),
 3. Doğumda bebeğe geçebilir enfeksiyonlar (hepatit b, c, HIV, genital herpex simplex xirüs),
 4. Annenin boyunun 150cm altında olması,
 5. Gebelik öncesinde uzun süren tedaviler,

gibi sebepler yüzünden doğum normal yerine ameliyatla gerçekleşir.

Bebek yüzünden sezeryana nasıl karar verilir?

Bebek kaynaklı olarak sezeryan ameliyatı şu sebeplerden gerçekleştirilir;

 1. Çoğul hamilelik (ikiz, üçüz gibi),
 2. Bebeğin ağırlığının 4 kilodan fazla olması,
 3. Fetal sıkıntı ve Fetal anomaliler (Hidrosefali, sakrokoksigeal teratom gibi),
 4. Prezantasyon anomalileri (transvers, alın, yüz ve makat geliş ),

sebepleri yüzünden sezeryan ameliyatı yapılır.

Normal doğumdan kaynaklı sezeryana geçiş

Normal doğumda meydana gelen bazı sorunlar sezeryan olmaya neden olabilir bu nedeler şunlardır;

 1. Doğumun uzaması, uzun süreli doğum anı,
 2. Pelvis-baş uyumsuzluk durumu,
 3. Uterus kasılması azlığı, yetersiz kasılma,
 4. Kasılma oluyor ancak açılmanın tam gerçekleşemesi,
 5. Başarısız vakumlama veya forseps uygulaması,

gibi nedenlerden dolayı sezeryan ameliyatı yapılır.

Bu sebeplere ek olarak şunlarda sıralanabilir;

 • Kordondaki sarkma veya kordonun önde olması
 •  Vasa previa
 • Plasenta previa
 • Ablassyo plasenta

Sezeryan doğum ameliyatı hangi hafta yapılır?

Ortada herhangi bir sebebin bulunmadığı durumlarda, Ultrasonografik olarak yapılan incelemelerin ardından çocuk gelişiminde herhangi bir problem bulunmuyorsa sezeryan ameliyatı planlanarak 39. haftanın tamamlanmasının ardından operasyon gerçekleştirilir.

Sezaryen öncesi

Sezaryen ameliyatı olacak hamile anne, ameliyattan bir gün önce veya ameliyatın yapılacağı sabah erkenden hastaneye yatırılır. Hasta için şu tekikler yapılır;

 • Kan sayımı,
 • İdrar tetkiki,
 • Kan grubu,
 • Sarılık gibi testler yapılır.

Kansızlık durumu veya olası ameliyat ihtiyacı durumuna çözüm olarak 2 ünite kadar kan hazırlanır.  Bebeğin kalp atışları fetal monitörde kayıt altına alınarak herhangi bir sorun olup olmadığı incelenir. Sezeryana girecek olan hamilenin 4 saat öncesinde yeme içmesinin kesilmesi sağlanır. Karında traş, lavman, mesane boşaltımı, sonda takımı ameliyat öncesi yapılan işlemlerdir.

Sezaryen ameliyatı

Ameliyat, genel veya epidural anestezi olarak yapılır. Çeşitli teknikler kullanılarak yapılan bu ameliyat, alt karından 8 santim gibi kesi yapılarak cerrahi operasyona başlanır. Karındaki kesik yapılan bölge anatomik yapısına uygun olarak açılır ve ortalama 2 dakika gibi kısa bir sürede bebek içeriden alınır. Doktor veya hemşire tarafından ilk muayene gerçekleştirilir. Bu işlemden sonra plesenta el kullanılara uterus içinden alınır, kanama kontrolü sağlanan uterus, deriye uygun olarak dikiş yapılarak kapatılır.

Sezaryen ameliyatı ne kadar sürer?

Karındaki kesi yapılacacak bölgeden başlanılarak dikiminin tamamlanması ile sonlanan sezaryen ameliyatının süresi ortalama yarım saat ile 45 dakika arasında bir zaman diliminde tamamlanır. Dilimizde dolanan konulardan biri de temizliğidir. Normal doğumda rahim içi temizlik kendiliğinden olurken sezaryende rahim kirli mi kalır? Sezeryan ameliyatında rahim içi doktor tarafından temizlenir.

Sezaryen sonrası

Sezaryen ameliyatının ardından 2 saat sonunda 15 dakika ara ile ANT takipleri ile kanamalar kontrol edilir. Ameliyatın ardından bebek anne kucağına verilerek emzirmesi sağlanır. Sezeryan sonrasında normale göre süt biraz gecikmeli olarak gelecektir. Normal doğumla birlikte salgılanan hormonlar sütü kanallara gönderirken, sezeryan ameliyatında bebek plesantadan çıktıktan sonra hormonlar devreye girer. Annenin bebeğini ilk emzirmesi ile birlikte süt yapımı artar, urerusun toparlanması sağanır ve aynı zamanda kanama riski en aza iner.

Sezaryen sonrası kanama

Sezaryen sonucu kanama ise;

 • amniyon sıvı embolisi,
 • mesane ve bağırsak yaralanmaları,
 • tromboemboli,
 • over travması,
 • endometritis,
 • insizyon yerinde enfeksiyon,
 • üriner sitem enfeksiyonları gibi komplikasyonlar görülebilir.

Bu sebepler göz önüne alınarak doğum yapan anne kontrol altında tutulur ve hayati fonksiyonları kontrol edilerek kayıt yapılır. Olası durumlarda doktor haberdar edilmelidir.

Doğum yapan annenin kan uyuşmazlığı problemi bulunuyorsa doğumdan sonraki 72 saat iöinde Anti-D yapılır. Hepatit B taşıyıcı olanlarda bebekleri koruma adına doğumdan sonraki 6 saat içinde aşı ile immünoglobin tedavisi yapılır.

Ameliyatın ardından 6 saat sonunda idrar çıkışı yeteri sevideyse sonda çekilir ve anne kaldırılarak ilk hareketi yatağının etrafında sağlanır. Ameliyat sonrasında gaz sorunu olabilir. Anestezinin etkisinden kaynaklanmaktadır. Yürüyüş yapmak gaz sorununa çözüm olacaktır.

Sezeryan sonrası kaç gün hastanede kalınır?

Sezeryan ameliyatı sonrasında hasta 2 gün hastanede gözetim altında tutulur. Hastanın taburcu olması için şu durumlara bakılır;

 1. Genel durumda iyilik, canlı, dinç, sağlıklı bir görünümünün olması, kanama gibi problemlerin olmaması,
 2. Gaz sorununun ortadan kalkması,
 3. Meme bakımlarının yapılması,
 4. Emzirme gibi konularda gerekli eğitimler verilerek taburcu edilir.

Sezeryan sonrası ağrı sancı

Sezeryan kesi yapılarak uygulanan bir ameliyattır. Operasyonun yapıldığı esnada iç organlarda hava ile temas olacaktır ve kesi bölgesinde ağrılar oluşacaktır. Ağrı kesicilerin etkisi hasta üzerindeki ağrıları en aza indirerek iyileşme sürecinin az sancılı geçmesinde çok fayda sağlayacaktır.

Sezeryan sonrası dikiş izi kalır mı?

Sezeryan sonrasında dikiş izi olacaktır. Kimilerinde silik bir halde görünürken, kimilerinde daha belirgin olarak kalabilir.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu