Faydalı Bilgiler

Sevgili Dünürüm

 Sevgili Dünürüm

Evlilik bağı kurulduğu zaman, her ne kadar aksi iddia edilse bile, sadece iki kişi evlenmiş olmuyor. Aileler için yeni bir ilişki biçimi başlıyor. Evlenenlerin anne babası birbirlerinin dünürleri haline geliyorlar ve dünür kime nedir sorusunu yanıtlamış oluyorlar. Karşılıklı iyi niyet varsa bu ilişki biçimi sevgili dünürüm formatında sürüyor, olmuyorsa zoraki konuşmalardan öteye geçmiyor.

İşin Başında Ters Düşmek

Hatta daha kötüsü bile yaşanıyor. Daha baştan çocuklarını o ailenin oğluna veya kızına vermek istemeyenler, çocuklar bir şekilde evlendiğinde bile konuşmuyorlar, “biz dünürlerle küsüz” sözü yıllarca söyleniyor. Aileler ayrı şehirlerde yaşıyorsa durum daha da umutsuz hale geliyor. Doğan torunların ortamı yumuşatma ihtimali ise şansa kalmış.

Zorunluluk Yok

Çekirdek ailenin dışında kalan dünür ilişkisi aslında muhakkak kurulması gereken bir ilişki değil. Özellikle modern hayat biçimi bunu sürdürmeyi iyice zor hale getirdi. Ama sürdürmenin de bir zararı yok. Bununla beraber eşlerin ailelerinin birbiriyle olan vaziyeti ailenin kendi içindeki ilişkilere zarar veriyorsa durumu zorlamamak en iyi çözüm.

 

 

İyi Yaşanırsa Tadı Çıkabilir

Aslında dünür sahibi olmak iyi olabilir. Böylece büyükler kendi yaşlarına uygun iki yeni arkadaş edinebilirler. Birlikte çok şey paylaşıp dünür olmanın tadını da çıkarabilirler. Eğer ailelerin eğitim durumu, sosyal ve ekonomik koşulları birbirine benziyorsa dünürlük çok daha rahat sürdürülür. Bu arada kayınvalidelerin birbirlerini daha zor benimsemesine rağmen kayınpederlerin çok daha kolay dünürlük ilişkisi kurabildiğini de eklemek gerek. Konunun burasında insan TRT’nin en sevilen dizilerinden biri olan Kaynanaları hatırlamadan edemiyor. Yıllar önce yayınlanan Kaynanalar dizisinde kayınpederler sevgili dünürüm biçiminde geçinirlerken Nuriye Kantar ile Tijen Hanım çekişmesi yıllarca izlenmişti. Ama gene de iki dünür birbirlerinin kalbini asla kırmamışlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu