Faydalı Bilgiler

Sevdiklerinize Zaman Ayırın

Sevdiklerinize Zaman Ayırın

Günümüzde insanlar belli bir kısır döngü içine girmiş ve sabah-akşam, Pazartesi-Cuma gibi kalıplar içine sıkışmış bir şekilde bir şey üretmeden ve çoğu zaman mutluluk hissi yaşamadan dünyadaki zamanlarını harcamaktadırlar.

Günümüz koşuşturması içinde insanlar çoğu zaman aynı evin içindeki sevdiğine zaman ayırmak konusunda zamansızlıktan şikayet ederken bir de dışarıdakilere vakit ayırmanın ne kadar zor olduğu akla gelmektedir.

Sevdiklerinize Zaman Ayırın

Zaman Yönetimi ve Planlama Yapın

İş yerlerinde az elemanla çok iş yapmak isteyen işverenlerin çalışma prensipleri içerisinde yer alan zaman yönetimi konusuna oldukça önem verilmektedir. Gün içerisindeki işlerinizi planlayın, acil olmayanları mesaiye ya da ertesi güne bırakın ve aciliyet sıralaması ile işlerinizi eksiksiz yapın önerileri sıklıkla sunulmaktadır.

Bu önerileri neden özel hayatınızda da uygulamıyorsunuz? İş dışında kalan zamanlarınızı belirleyin ve onları kaliteli bir şekilde değerlendirmek için planlama yapın. Sevdiklerine zaman ayırmayan erkek ya da kadın zaman içinde yalnız ve mutsuz olmaya mahkum bir şekilde yaşamaya devam edecektir.

 

Sevdiklerinizi Aramak İçin Bir Neden Olmasını Beklemeyin

En son ne zaman bir arkadaşınızla sadece kahve içmek için buluştunuz? Sebepsiz yere, özel bir gün olmasını beklemeden ne zaman anne-babanızla ya da kardeşlerinizle konuştunuz? Peki ya akrabalar? Uzun süredir sevdiğine vakit ayırmak için plan yapıp uygulayamayan insanlar olduk.

Yoğun ve yorucu çalışma koşulları, kadınların da iş hayatında aktif olarak yer almaları, çoğu zaman yapılan hafta sonu mesaileri ve eve geç gelme gibi hayatımızın en büyük bölümünü kaplayan iş nedeniyle sevdiklerimizi hep ikinci hatta üçüncü plana itmek bize mutsuzluk ve yalnızlıktan başka bir şey getirmez.

Fedakarlık Yapmak Bir Şey Kaybettirmez Aksine Kazandırır

Öğlen yemeğinizin yarısını kendinize yarısını da bir arkadaşınıza ayırabilirsiniz. Akşam iş çıkışı, çok yorgun olsanız da geç de olsa bir yerde oturup, gidemeseniz de onları arayarak sevdiklerinize dokunun, uzaktan da olsa seslerini duyun.

Ev işlerini ertelemekten zarar gelmez ama ailenize vakit ayırmazsanız onlarla vakit geçirmek için kendi zamanınızdan fedakarlık yapmazsanız, aileniz dahil tüm sevdiklerinizden nasıl olduğunu anlamadan adım adım uzaklaşmış olursunuz.

Büyüdükçe Sevdiklerimiz Azalır

Farkında mısınız küçükken daha çok sevdiğimiz inan yanımızdaydı, anneanne, dede, büyükbaba, babaanne, büyük dayı, hala vs. Herkesin hayatında bu liste içine eklenebilecek daha çok insan vardır küçükken. Büyüdükçe ölüm kavramı ile tanışmak ve sevdiklerimizi birer birer cennete göndermek zorunda kalıyoruz.

Kendi ailenizi kurduktan sonraki dönemde çok da vakit ayıramadığımız anne babamız kaç gün daha bizimle olacaklar bilemiyoruz. Sevdikleriniz üzmeyin, onlara ayıracağınız bir yarım saat bile öncelikle onlara ve tabiki size çok iyi gelecektir.

Zaman hızla akıp giderken sevdiklerinizin hep yanında olmaya çalışın. Gidemiyorsanız arayın ve bunu çok sık yapmaya özen gösterin. Bazı şeyler için geç kalıp pişmanlık yaşayamayacak kadar yorucuyken hayat, bu yorgunluk faktörlerine yenilerini eklemeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu