Sağlık

Selüliti Nasıl Önlerim?

Kadınların genelde çileden çıktığı şeylerden biriside selülit oluşumudur. Selülitin oluşumunda birçok faktör etkili olduğu başa çıkmakta çok zorlanılmaktadır. Selülit oluşumunun en büyük nedenlerinden birisi düzensiz beslenme ve hormonsal nedenlerdir. Tabii bu nedenlere spor yapmamayı da ekleyebiliriz. Oluştuktan sonra ise selüliti yok etmek ok zordur. Hatta tamamen yok edemezsiniz bile diyebiliriz. Özellikle oluştuktan sonrada önleminizi almazsanız selülit vücudunuzda yer edebilir. Selülit oluştuktan sonrada tedavisi zor olduğu için oluşmadan önlem almanızda fayda var.

 

Selülit oluşumunu nasıl önleyeceğinize gelecek olursak, selülitin olmaması için doğru beslenme çok önemlidir aynı zamanda da kilonuzu korumanız gerekir. selülitlerinizin olmamasını istiyorsanız fast food tarzı hazır, yağlı ve bol kalorili yiyecekleri olabildiğince az tüketmeniz gerekmektedir. Tuz, şeker ve yağ kullanımınızı olabildiğince düşürmelisiniz. Bol miktarda meyve ve sebze ve baklagiller tüketip lif içeren tahıllar ve potasyum miktarı bol olan yiyeceklerden yemeniz gerekmektedir. Şekerlemelerden, alkolden ve hamur işinden uzak durulması gerekir.

 

Selülitin oluşmasını engelleyecek yöntemlerden birisi ise masajdır. Masaj kan dolaşımını hızlandırdığı için selüliti engellemede en iyi yöntemlerden birisidir diyebiliriz. Günde 5 dakika fırça veya eldivenle yapacağınız masaj hem selülit tedavisinde hem de önlemekte çok etkilidir.

 

Sporun hayatımızın her noktasında olan faydaları bilinen bir gerçektir. Spor selülit oluşumunu engellemekte de çok iyidir. Spor hareketsizlikten dolayı oluşan deformasyonu ve kan dolaşımındaki bozuklukları ortada kaldırarak selülit oluşmasına engel olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu