Sağlık

Selülit Neden Olur?

Neredeyse bütün kadınların ortak sorunu selülitlerinin olmasıdır. Selülit yağ dokusunun bağ dokular arasında sıkışması sonucu oluşur ve deri portakal kabuğu gibi bir görünüm alır. Genelde kadınlar selülitin sadece kilolu bayanlarda oluştuğunu düşünse de selülit herkes de oluşabilir. Selülitin en çok olduğu bölgeler kalça, basen, dizin ve bileğin iç kısımları ve baldırların arkasıdır.

 

Korkulu rüya olan selülitin oluşma sebebi ise beslenme, gif faktörler, spor yapmama ve hormonsal özellikler diye sıralayabiliriz. Özellikle yaş ilerledikçe derinin incelmesiyle beraber selülitlerde artış olabilir. Eğer zamanında önlem alınmazsa kalıcı halede gelebilir. Özellikle beslenme düzeni selülit oluşumunu ok etkilemektedir. Tek yönlü ve düzensiz bir beslenme alışkanlığınız varsa selülit oluşumuna kapı açıyorsunuz diyebiliriz. Tuz, şeker, kahve, kahve kreması, hayvansal yağlar ve kola selülit oluşumunu tetikleyen besinler arasındadır. Ayrıca sigara ve alkol kullananlara göre selülit oluşumu, kullanmayanlara nazaran daha fazladır. Vücutta ödem yapan yiyecekler ödemle beraber selülitte yapar.

 

Beslenmenin dışında duruş şeklimizde selülit oluşumunu tetikleyebilir. Sürekli yüksek topuklu ayakkabı giymek, yanlış duruş ve yanlış oturuş şeklide selülitin oluşmasına sebep olur. Yüksek topuklu ayakkabı giydiğimiz zaman kan dolaşımında bozukluklar meydana gelmektedir. Bu cildimizin beslenmesine engel olduğu için selülit oluşumuna sebep olmaktadır.

 

Selülitin oluşmasını en çok etkileyen faktörlerden biriside hormonsal faktörlerdir. Selülit kadınlarda bulunan öojen hormonunun artmasıyla da doğru orantılıdır. Selülitin oluşmasının ve çoğalmasının hormonlarla doğrudan alakası vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu