Sağlık

Şeker Hastalığı Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Şeker hastalığı (Diabetes Mellitus), pankreasın yeterli insülin üretememesi ve vücut tarafından etkin bir şekilde kullanılmadığında ortaya çıkan yüksek kan şekeri nedeniyle gelişen hastalığa verilen isimdir. Diabetes mellitus, insülin üretimindeki, insülin direncindeki veya her ikisindeki kusurlardan kaynaklanan hiperglisemi ile karakterize kronik bir metabolik hastalık olan diyabet (diabetes mellitus) olarak da bilinir. Vücuda ciddi zararlar verebilir.

Diyabet Tipleri Nelerdir?

3 tip diyabet vardır;

  • Tip 1 diyabet (jüvenil diyabet olarak da bilinir),
  • Tip 2 diyabet (yetişkin başlangıçlı veya insüline bağımlı olmayan diyabet olarak da adlandırılır)
  • Gestasyonel diyabet.

Tip 1 Diyabet, pankreastaki β hücrelerinin tahrip olması nedeniyle vücudun çok az insülin üretmesi veya hiç insülin üretmemesi sonucu ortaya çıkan bir diyabet şeklidir. Tip 1 diyabetin semptomları aniden ve ölüme kadar sürekli olarak ortaya çıkar. Tip 1 diyabet her yaşta gelişebilir ve 10 yaşından küçük çocuklarda nadir değildir.

Tip 2 diyabet, vücudun insülin tarafından kontrol edilen insülin tepkisinden yoksun olması nedeniyle insüline bağımlı olmayan diyabet olarak adlandırılır. Tip 2 diyabette pankreas yeterli miktarda insülin üretir (yani düşük kan şekeri) ancak vücudun tepkisi bozulmuştur, yani metabolizmanın normal seviyelerde gerçekleşmesine neden olmak için insülini uygun şekilde kullanmaz veya yanıt vermez.

Tip 2 diyabet, bazı popülasyonlarda vakaların %90’ını oluşturan diyabetin en yaygın şeklidir. Tip 2 diyabet her yaşta ortaya çıkabilir, ancak ilerleyen yaşla birlikte daha sık görülür. Risk faktörleri arasında obezite ve ailede tip 2 diyabet öyküsü bulunur.

Gestasyonel Diabetes Mellitus (GDM), hiç diyabeti olmayan bir kadının hamilelik sırasında yüksek kan şekeri (glikoz) seviyeleri geliştirmesidir. Bu genellikle hamile kalmadan önce aşırı kilolu kadınlarda olur. GDM’li kişiler hamile olmadıklarında hala normal kan şekeri seviyelerine sahip olabilirler veya bebekleri doğduktan sonra insüline bağımlı hale gelebilirler. GDM’li kadınlar hamilelik öncesi, sırası ve sonrasında hastalıklarını yönetirlerse sağlıklı bebek sahibi olabilirler.

Şeker Hastalığı Tedavisi Nedir?

Diyabet tedavisi, alınan glikoz miktarının vücut tarafından kullanılan glikoz miktarı ile dengelenmesini içerir. Bu genellikle diyet ve egzersiz yoluyla sağlanır, ancak bazen insülin enjeksiyonları gerekebilir. Tedavi genellikle yaşam tarzı yönetimi ile başlar, ardından oral ilaçlar ve bazı durumlarda insülin enjeksiyonları yapılır. Çok sayıda oral ilaç sınıfı mevcuttur; her birinin avantajları ve dezavantajları vardır. DPP-4 inhibitörleri adı verilen yeni bir ilaç sınıfı artık tip 2 diyabet tedavisi için de mevcuttur.

Tip 2 diyabetin taranması ve teşhisi, açlık plazma glukozu (FPG), rastgele plazma glukozu (RPG) veya glikolize hemoglobin (GHb) gibi kan testlerine dayanır. Geçmişte, doktorlar kan şekerini düşürmeye odaklanmıştı. Bununla birlikte, artık belirli bir kan şekeri seviyesinin üzerinde, göz hastalıkları ve kalp hastalığı gibi komplikasyonlar için risklerin arttığı bilinmektedir. Bu nedenle, sadece kan şekerini düşürmeye ek olarak, tedavi hedefleri artık onları sağlıklı bir seviyede tutmaya odaklanıyor. Kanıtlar, tip 2 diyabetin erken teşhisinin, yaşam tarzı değişikliklerinin uzun vadeli etkileri veya komplikasyonları azaltmasına izin verdiğini göstermektedir.

Şeker Hastalığı Nedir, Nedenleri Nelerdir?
şeker hastalığı

Dünya çapında diyabet insidansı, 1980’den bu yana neredeyse dört katına çıktı, bu kadar kısa bir süre içinde önemli bir değişiklik. Bu eğilimden en çok çocuklar ve azınlık grupları etkileniyor. Önümüzdeki 20 yıl içinde diyabetin dünya çapında %50’den fazla artması bekleniyor. Bu nedenle, tip 1 ve tip 2 diyabet için erken tarama, bu yaygın hastalığın tedavisini iyileştirmek ve kötü yönetilen diyabetten kaynaklanan komplikasyonlar ortaya çıktığında morbidite yönetimi ile ilişkili finansal maliyetleri azaltmak için çok önemlidir.

Şeker Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik sırasında kadınların kan şekeri seviyeleri yüksektir, çünkü annenin vücudunda bebeğini beslemek için kan dolaşımındaki tüm glikozu (şeker) kullanmak için yeterli insülin yoktur. Bebek tüm glikozu alır ve bu da annede glikoz birikmesine neden olur.

Öte yandan, hamilelik sırasında, daha önce şeker hastalığı olan kadınlar, artık yiyeceklerden ekstra kalori almadıkları ve bebekle birlikte tükettikleri için glikoz seviyelerinin düştüğünü görebilirler.

Diyabetli kadınlar, glikoz seviyelerini normal tutmak için hamilelik sırasında insülin çekimleri yapabilirler. Yardımcı olabilecek bazı ilaçlar da var.

Düşük kan şekerini tespit etmek için eğitilmiş bir hizmet köpeği, kan şekerleri çok düşük olduğunda onları uyarmak için Tip 1 diyabet hastalarına sıklıkla verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu