Sağlık

Diş Teli Nasıl Takılır? Şeffaf Diş Teli Kullananlar, Görünmez Diş Teli *2020* Güncel Sağlık

Şeffaf diş teli kullananlar her geçen gün artmaktadır. Halk arasında görünmez diş telide denilen tedavi yöntemi dişlerinizi en güzel şekilde düzeltir. Diş teli nasıl takılır dediğinizi duyar gibiyim. Bunu doktoronuzla konuşarak diş teli tedavisine başlayabilirsiniz.

Şeffaf Diş Teli Kullananlar

Şeffaf diş teli fiyatları ne kadar kadar olacak, kimlere takılabilir? Merak ettiğiniz diş teli tedavisi ile alakalı olarak diş eğriliği, dişlerin yapı bozlukluğu gibi dişlerde görünüm bozukluklarını gidermeye yarayan telli tedavi şekline diş teli tedavisi denir. Birçok çeşidi olan tellerden şeffaf diş teli hakkındaki merak ettikleriniz.

Şeffaf Diş Teli

Estetik açıdan görüntü bozlukluğu yaratan diş telleri, dişlerin tedavisinde düzeltme yapıyor olsa bile görüntü olarak iyi görünmüyordu. Dişlerin göz önünde olması, gülüşün verdiği görüntü ile bu tedavi şeklini kabul etmeyenlerin sayısı oldukça fazla. Durumun böyle oluşu metal braketlerin yerine aynı işlevi görecek bir başka yöntem ve daha az görüntü bozukluğu yapacak şeffaf diş teli geliştirildi.

Diş Teli Nasıl Takılır? Şeffaf Diş Teli Kullananlar, Görünmez Diş Teli *2020* Güncel Sağlık Sağlık

Görünmez Diş Teli Çeşitleri

Görünmez diş telinden kasıt; diş telinin şeffaf tonda oluşudur ve çeşitleri şunlardır;

  1. Lingual ortodonti
  2. Şeffaf plak
  3. Şeffaf braket

Lingual Ortodonti Tedavisi

Lingual ortodonti; bu yöntem dişlerin dışarıdan görünen kısmına deği de içe bakan taraflara yerleştirilmesi ile uygulanan ortodonti şeklidir. Görünmez diş teli isteyenler için içeride kalıyor olması ile diş yüzeyde görünmez.

Lingual Ortodonti Zararlı Mı?

Görüntü olarak kişiyi rahatsız etmez ancak içeride dil ile teması çok olacağından bu sizi rahatsız edebilir. Uzun süre takılı kalabilir. Normalde 12 ayda bitmesi gereken bir tedavinin Lingual ortodonti yönteminde 18 aya kadar çıktığı görülmektedir. Lingual ortodonti fiyatları ise normalin 3 katıdır. Lingual ortodonti, şeffak plak tedavilerinin başlamasıyla avantajlı gelmemektedir.

Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf plak, bu yöntem en az belli olan ve en rahat diş tedavisi için kullanılan yöntemdir. Takılıp çıkarılma özelliği büyük avantaj sağlamaktadır. Yemek yerken çıkarılabilir olması ile temizlik ve bakımı kolaydır ve daha rahat yemek yemenizi sağlar. Dışarıdan bakıldığında şeffaf oluşu belli olmasını önler.

Şeffaf Plak Zararı Var Mı?

Dişlerdeki her bozukluk için tedavi yapamayışı yani düzeltemeyişi dezavantajdır. Yani her diş sorunu için kullanılamaz belli sorunları düzeltmek için kullanılabilir. Çıkarılabilir olması yüzünden sık sık çıkarıp takanlarda tedavi süresi uzar. Günlük 4 saat üzerinde çıkarılmamalıdır. Diş telleri sabit olduğundan tedavisi diğerlerine göre daha kısa sürede olur.

Şeffaf Plak Tel Dişleri Düzeltir Mi?

Dişlerdeki konum bozukluğunu düzeltmek için dişlere hareket verecek ortodontik kuvvetin oluşması yeterlidir. Bu kuvvet olursa dişlerde düzelme başlar ve hangi yöntemin kullanıldığının önemi yoktur.

Şeffaf Plak Tel Ne Kadar Süre Takılır?

Dişlerdeki bozukluk adedi ve ağızda takılı kalma süresine göre değişim gösterir.

Şeffaf Plak Kullanımı Nasıl Yapılır?

2 haftalık süre sonunda yeni plak kullanımı en çok yapılan uygulamadır. Bazılarında ise 1, bazılarında 3 hafta kullanım yapılabilir. Doktorun belirleyeceği yeni plağa geçiş süresi belirlenir.

Şeffaf Braket Tedavisi

Bu yöntemi adından da anlayacağınız gibi dişlere yapıştırılan metal braketler yerine şeffaf olanının kullanılmasıdır. Daha az belli olur ama tedavisi ve görünümü sebebi ile en çok tercih edilen yöntemdir. Sert braketler, seramik braketler, safir braketler olarak 3 çeşittir.

Şeffaf Diş Teli Fiyatları

Şeffaf diş teli fiyaları 2020 yılında da fiyatların ortalaması 2.500 TL ile 6.500 TL arasında değişen bir uygulamadır. Doktoruna göre değişecektir.

Diş Teli Nasıl Takılır

Şu bilgileride öğrenmek isteyebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu