Tedaviler (Tıp)

Sedef Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Sedef Hastalığı Tedavi Yöntemleri

 

Pembe ve kırmızı, hafif kabarık zemin üzerinde kalın, kuru, parlak renkli kepekler gözlenmesi nedeniyle de halk arasında sedef hastalığı sık sık duyulmuştur. Dünyada ki nüfusun yaklaşık olarak %2 oranında kısmında görülmektedir. Bu hastalık hemen hemen her yaştan kişide görülmektedir. Bazı hastalarda birkaç ay, birkaç yıl sürmekte olup bazılarında ise ömür boyu aralıklarla seyretmektedir. Sedef hastalığı tedavisi de olmaktadır. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Sedef hastalığı çoğunlukla hafif şekilde seyretse de döküntülerin şiddeti de kişiden kişiye değişmektedir. Sedef hastalığının en sık karşılaşılan formu ise vulgaristir. Lezyonlar çoğunlukla dizler, saçlı deri, dirseklerde görülür.

 

Sedef Hastalığının Nedenleri

 

Sebepleri kesin olarak hala bilinmeyen sedef hastalığı 3 4 günde meydana gelmektedir. Sağlıklı kişilerde deri hücreleri 28 ile 30 gün içerisinde olgunlaşmaktadır. Hızla çoğalan hücreler deri üstünde birikmekte ve kepeklenmeler meydana gelmektedir.  Sedef hastalığı ilaçları da piyasada mevcuttur. Sedef hastalığına yatkın olan kişilerde deri ve boğaz enfeksiyonları, aşırı alkol, aşırı stres, ilaç tedavileri, d vitamini eksikliği de sık sık görülmektedir. Sedef hastalığında yamalar ise üstü gümüş renkli kabuktan oluşan kızarıklıklardır.


 

Sedef Hastalığı Belirtileri

 

Saçlı derilerde kepekler yığın oluşturmaktadır. Bu nedenle saçlı deride kepekler yığın oluşturmakta ve bu sebeple de kızarıklık görmek mümkün olmayabilir. Sedef hastalığında çeşitlere göre belirtiler de değişmektedir. Sedef hastalığının en yaygın olanı ise plak tipi olandır. Plaklar vücutta herhangi bir kısımda oluşabilir. Stres, üzüntü, kaygı gibi durumlarda sedef nedenleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kaşıntılı, acılı plaklar çok ya da az sayıda olabilir.

 

Sedef Nerede Görülür?

 

Kasık, koltuk altı, göğüs altı gibi alanlarda ki sedefler de oldukça yaygındır. Bu bölgeler oldukça da nemlidir. Sedefler kabarıklık, kızarıklığa da yol açmaktadır. Mantar enfeksiyonları sedefin bu tipini de tetikleyebilmektedir. Sedef hastalığı çeşitleri de oldukça fazladır. Sedef tırnaklarda da oluşabilir. Hatta sadece tırnağa yerleşip kalabilir.  Ağızdan alınan ilaçlar ve fototerapi ile de hastalık tedavi edilebilir. Kontrollü miktarda güneş ışığı almak da sedef hastalığına karşı iyi gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu