Faydalı BilgilerSağlık

Sarımsak Çayının Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda doğal bitki çaylarının adı sağlık ile daha çok anılıyor. Genellikle kokusu ya da tadı sevilmeyen bir yiyecek olsa da, sarımsağın doğal bir antibiyotik olduğunu ve ne kadar faydalı olduğunu aslında hepimiz biliyoruz. Hem eskiler “sarımsak giren eve doktor girmez” de demişler. Zayıflamadan kolesterole kadar birçok şeye yararı bulunan sarımsak çayının faydalarını bu yazımızda sizler için derledik…

1) Zayıflatıyor 

Öncelikle hiçbir bitki çayının ya da zayıflama kürünün tek başına zayıflatmadığını söyleyelim. Sarımsak çayı için de yazılan kilo verdiriyor gibi ilanlara itibar etmemenizi öneriyoruz. Ancak bu çayın yağ yakımını hızlandırdığı doğru. Dolayısıyla sağlıklı bir beslenme programı ve spora takviye olarak önerilen ölçüde tüketilen sarımsak çayının zayıflamaya yardımcı olduğunu söylemek mümkün.

2) Doğal Antibiyotik

Aslında sarımsağın doğal bir antibiyotik olduğunu bilmeyen yok. Sarımsak çayı da aynı etkiyi gösteriyor. Sizi birçok hastalığa karşı koruyacak bir çay alternatifi olan sarımsak çayının faydaları arasında vücudu hastalıklara karşı koruması ve mikroplarla savaşması da var.

3) Kalbi Koruyor


Doğada sağlığınız için gerekli olan her şeyi bulabilirsiniz. Sarımsak da doğada, tek başına bile oldukça faydalı olan yiyeceklerden biri. Yemeklerde tadını sevmiyorsanız bile, sarımsağın çayını tüketebilirsiniz. Uzmanlar, sarımsak çayının kalbi koruduğu ve kalp dostu olduğu konusunda hemfikir.

4) Gribe Karşı Koruyor

Sonbahar ve kış aylarında en çok karşılaştığımız hastalıklardan biri de grip ve soğuk algınlığı oluyor. Öksürük, burun tıkanıklığı, burun akması, ateşlenme, boğaz ağrıları ve halsizlik derken günlük hayatı önemli ölçüde etkileyen gripten korunmak için aşı olmak yerine doğal takviyeleri tercih edebilirsiniz. Bağışıklığı güçlendirici etkisi bulunan sarımsak çayı, kış hastalıklarına karşı koruyucu bir etkiye sahip.

5) Sivilcelerle Savaşır

Sivilce ve akneler ile savaşmanın en iyi yollarından biri içeriden yapılan tedavilerdir. Dışarıdan hangi kremi sürerseniz sürün, içeriden doğru bir tedavi uygulamadığınızda sivilceler bir süre geçmiş gibi görünse de, bir dönem sonra yeniden ortaya çıkar. Sivilce ve akneler ile savaşan sarımsak çayının düzenli tüketiminde sivilceleri azalttığı gözlemlenmiştir.

6) Saç Dökülmesini Önler 

Dönemsel saç dökülmesi yaşıyorsanız, doktorunuza danışarak tedavinize ek olarak sarımsak çayı da tüketebilirsiniz. Ayrıca erkek tipi saç dökülmelerinde de sarımsak çayı tüketiminin faydalı olduğu söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu