Hastalıklar

Sancılı adet hali

Sancılı adet

Sancılı adet, dysmenorrhoea/dismenore olarak tıp dilinde isimlendirilir. Genel olarak adet kanamasının başladığı ilk gün ağrılı bir döngü başlatır. Kişiye göre değişen aybayışı durum bazılarında ise kanamalarının başlamasından 1-2 gün öncesinde meydana gelir ve kanama başlangıcı ile ortadan kaybolur.

Değişken bir yapıya sahip olan ağrı biçimi, adet başlangıcı veya öncesi ağrıların yerini adetin başlangıcından sonraki 1-2 gün içerisinde görülmesidir.

Ağrılar genel olarak 18 ile 24 yaş arasındaki kişilerde daha sık görülür.

Ağrılı adet oluşum bölgesi

Ağrının oluştuğu alanlar, göbeğin hemen altı veya bacakların üst kısımlarında kasılma şeklinde meydana gelerek kusma meydana getirebilir. Ağrının olduğu dönemlerde yüzde sararma ve terleme meydana gelir.

Dismenore (Ağrılı adet görme)

Ağrılı adet veya şiddetine göre değişim gösteren bu durumlara çoğu kadında rastlamak mümkündür. Sancı ile birlikte gelen bu dönem, kanamanın oluşumunun sınırlar çerçevesinde olmasını ayarlayan rahim kasılmaları olarak ortaya çıkar. Bu ağrılar için doktor kontrolünde kullanılabilecek ağrı kesiciler sorunu çözebilir.

Ağrıyı çekmek yerine bir kontrol ile bu ağrının tedavi edilebilir olması mümkündür.

Adet dönemi ağrısı neden olur?

Sancılı adet göreme bu dönemin aslında bir parçasıdır ve rahimde gerçekleşen kasılmalar her kadına göre şiddeti değişen ağrı oluşturur. Rahim içerisindeki kanama ile birlikte atılan tabakanın yenilenmesi anındaki kanamaların miktarının ayarlanması durumudur.

Kanamanın olduğu anda prostaglandin adında bir salgı oluşur. Oluşan bu prostaglandin miktarına göre ağrılar ya hafif geçer ya da şiddetli geçer.

Çok sık rastlanan bir durum olmasa da kürtaj veya enfeksiyon yüzünden daralan rahim ağzından kanın dışarı çıkmasındaki güçlükler ağrıya sebebiyet verebilmektedir.

Belirtileri

  • Bazı durumlar döngü içerisindeki ağrıları haber verir ve şöyle özetlenebilir;
  • Adet kanaması başlamadan 24 saat içerisinde ağrının oluşması,
  • Adet kanaması ile birlikte ağrının şiddetlenmesi,
  • Adet dönemi bitimine doğru ağrıların hafiflemesi,

Diğer belirtiler arasında;

Mide bulantısı, kusma, ishal, krampla birlikte bel ağrısı, gelen ağrı ile birlikte baş ağrısı oluşması, halsizlik. Eğer ağrı çok şiddetli ise bayılma ortaya çıkabilir.

Muayene zamanı

Oluşan bu ağrılar ilaçla kontrol altına alınarak hafifletilebiliyorsa muayene olmaya gerek yoktur. Ağrı şiddet düşmüyor ve yaşamı olumsuz yönde etkisi altına alıyorsa jinekolojik muayene edilmelidir.

Kaynak

  • jinekoloji.net

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu