Doğal Tedaviler

Saman nezlesi bitkisel tedavi, alerjik nezle (Rinit) bitkisel tedavi

Saman ve alerjik nezle için bitkisel evde tedavi (rinit)

Aslında bir burun kaşıntısı olarak daha çok bilinen rinit aynı zamanda Saman nezlesi ve alerjik nezledir. Gözlerde yaşarma, geniz akıntıları, burun tıkanması, gözlerde kaşıntı şeklinde kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Kesin çözüm için bu yazı içerisinde evde yapabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz.

Rinit için bitkisel tedavi yöntemleri

1- Isırgan

Isırganın yaprağı doğal olarak antihistaminiktir. Bu içeriği ile alerjiye neden olan salgıyı engeller. Isırgan yaprağı ile hazırlanan çayın çok etkili şekilde saman nezlesine veya alerjik nezleye iyi geldiği incelemeler sonucunda çıkmıştır.

Şöyle hazırlanır;

1 bardak suyu kaynatın içine yarım kaşık taze kurumuş ısırgan otunu atın 5 dakika demleyin. Günde 3 bardak kadar içebilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi öksürük, hapşırık, burun akıntısı, göz yaşarması, boğaz ağrıları gibi oluşan göz kaşınmalarınıda ortadan kaldıracaktır.

2- Nane

Antibakteriyel, anti inflamatuar özellikleri ile nezlenin başlıca düşmanı ve evde en kolay temin edilebilecek doğal bitkidir.

Şöyle hazırlayın;

Suyunuzu kaynatın (1 bardak kadar) 1 kaşık nane atın. Tatlandırıcı balk koyun ve 5 dakika demleyin. 3 bardak kadar içebilirsiniz.

3- Soğan

Şimdi soğan kokar demeyin. Sağlık daha önemli. Soğanda anti-alerjik, antihistaminik, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliği vardır. Doğal bir antibiyotiktir. Alerjik dönemlerde soğanı sofranızdan ayrıca eksik etmemelisiniz.

Şöyle hazırlayın;

İçmeyeceksiniz boğazınıza saracaksınız. Soğanı soyun ve rendeden geçirip püre gibi yapın. 10 dakika bekletin.  Tülbent içerisine alın ve boynunuza sarın. Koku ve teması fayda sağlayacaktır.

4- Sirke

Elma sirkesi her derde deva bir antibiyotiktir. Hapşırma, baş ağrısı ve burun tıkanıklığına karşı fayda sağlayacaktır.

Şöyle hazırlayın;

Ilık bir bardak su içine 1 kaşık elma sirkesi atın. Bal ve limon katıp günde 1 bardak için.

5- Zencefil

Zencefilinde anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliği vardır. Doğal bir tedavi yöntemidir.

Şöyle hazırlayın;

1 bardak su içine 1 kaşık rendelenmiş zencefili ve yanına 1 küçük tarçın ile 1-2 karanfil atıp 5 dakika kadar kaynamaya bırakın. Limon suyu ve bak katarak günde 3 bardak içebilirsiniz.

6- Zerdeçal

Antioksidan özelliği ile aynı şekilde burun akıntısı, göz yanması, ağızdaki kuruma, hapşırma gibi alerjik rinit tedavisi için çok faydalıdır. Baş ağrısı ve iltihap için antienflamatuar özelliği bulunur. Anti mikrobik sayesinde doğal olarak burun açma ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

Şöyle hazırlayın;

1 bardak ılık su içine 1 kaşık toz zerdaçalı ve 1 kaşık balı atıp günde 3 sefer içebilirsiniz. İçmek yerine yemek istiyorsanız 2 kaşık zerdeçalla 3 kaşık balı karıştırıp bir kaba koyun ve günde 3 tatlı kaşığı yiyin.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu