Güzellik

Salatalık İle Cilt Bakımı

Salatalık İle Cilt Bakımı

Salatalık vücuda birçok faydası olan bir besindir. Cilt üzerinde de olumlu etkileri vardır. En önemli olarak salatalığın %96 sı şudur. Bu sebeple ciltte etkin bir nemlendirici rolü vardır. Cildi yumuşatarak pürüzsüz bir hale getirir. Kırışıklıkların önlenmesinde büyük etkisi vardır. Aynı zamanda cilt lekelerinden arındırarak parlak bir görünüm kazandırır. Salatalığın her cilte uygun maske tarifi var. Salatalık ile yapılan maske tarifi örneği şunlardır. İlk maske tarifi her cilt için uygundur. Kuru, yağlı ve nazik ciltler için parlaklık verir ve nemlendirir. Maske malzemeleri: orta boy yarım salatalık ve 1 yemek kaşığı yoğurt. Salatalığı soyup rondodan geçirdikten sonra yoğurtla karıştırılır. Yüze yavaşça sürülür. 15 dakika bekletilip soğuk suyla yıkanır.

Yağlı ciltler için uygun olan bir maske tarifi de şöyledir. Malzemeler: yarım salatalık ve 1 yemek kaşığı aloe vera jeli. ( Aloe vera cilti hücreleri yenilemesi için uyarıcıdır) Salatalığı soyup rondodan geçirdikten sonra aloe vera jeli ile karıştırılır yüze nazikçe uygulanır. 20 dakika bekletilen maske su ile durulanır. Sivilceli ciltler için kullanılan bir maske tarifi malzemeleri: yarım salatalık, 1 çay kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi. Salatalık soyulur ve ezilir. Bal ve yulaf ezmesiyle ezerek karıştırılır. Cilde masaj yaparak uygulanır. 10-15 dakika bekletilip soğuk suyla yıkanır.

Yıpranmış ve yorgun ciltler için önerilen bu maske, canlandırıcı etkisi yüksektir. Malzemeler: bir kaç nane yaprağı ve bir adet taze salatalık. Salatalık soyulup parçalanır. Nane yapraklarıyla karıştırılır. Cilde uygulandıktan sonra 10 dakika beklenir. Bol suyla yıkanır. Haftada bir kez uygulanır. Salatalık doğal olup cilde hiçbir zararı yoktur. Gönül rahatlığıyla evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz. Hiç vaktiniz yoksa bile bir salatalığı ince ince doğrayıp yüzünüze yapıştırabilirsiniz. Basit bir yöntemle cildinizin daha parlak bir hal aldığını görebilirsiniz. Maliyeti ve yapımı kolay olan bu salatalık maskelerini evinizde deneyebilirsiniz olumlu sonuçlar almak için en az haftada bir kez uygulanması tavsiye edilir. Doğal cilt bakım ürünü olan salatalık kısıtlı vakitlerde yardımcınız olabilir. Basit ama hayatı kolaylaştıracak doğal yöntemleri kullanmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu