Faydalı Bilgiler

Sakallarım Çıkmıyor, Sakal Çıkarıcı Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Sakallarım Çıkmıyor, Sakal Çıkarıcı Bitkisel Yöntemler Nelerdir?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Sakallarım Çıkmıyor, Sakal Çıkarıcı Bitkisel Yöntemler Nelerdir? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Sakallarım Çıkmıyor, Sakal Çıkarıcı Bitkisel Yöntemler Nelerdir? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Sakallarım Çıkmıyor, Sakal Çıkarıcı Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Uzmanlar sakal çıkmasında en mühim etkenin genetik ve hormonlar olduğunu bildiriyor. Sakallarınız çıkmıyorsa yahut seyrekseler, öncelikli olarak yapmanız herhangi bir hastanede endokrinoloji yahut üroloji bölümüne gidip testosteron testi yaptırmanızdır. Testosteron hormonunuz düzenli çalışmıyorsa, sakalınızın çıkması için hormon nasıl tedavi edileceği görmelsiniz. Şayet hormonlarda herhangi bir sorun yoksa genetik olarak da köselikten muzdarip değilseniz, size bildireceğimiz bitkisel metotlarla sakalınızın çıkıp, gürleşmesini sağlayabilirsiniz.

Sakal çıkarıcı doğal metotlar için 1. tarif

Ayurveda, Hindistan kökenli, başlangıcı binlerce yıl öncesine dayanan geleneksel bir tıp yöntemidir. “Ayurveda Güzellik Bakım,” kitabının yazarı Melanie A. Sachs’a göre Ayurveda tıp ve güzellik bakımı uygulayıcıları saçlarındaki ve yüzlerindeki, sakalla bıyık bölgelerinde kılları yükseltmek için biberiye yağı ve hindistan cevizi yağı karışımını kullanırlar.

  1. 1 birim organik biberiye yağı
  2. 10 birim Hindistan cevizi yağı

1’e 10 biçimde (mesela 1 çay kaşığı biberiye yağı ile 10 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı gibi) bu yağları karıştırın. Pamuğu karışım yağa batırıp, sakal bölgenize sürün ve 15-20 dk karışım yüzünüzde kalsın. Süre dolunca yüzünüzü yıkayın. Biberiye uçucu yağı cildinizi tahriş etmediği sürece su kullanmanız yeterli gelmektedir, yüzünüzü sabunla yıkamanıza gerek yoktur. Günde 2 kez bu uygulamaya devam edin.

Sakal uzatıcı doğal metotlar için 2. tarif

Yazar Melanie sachs “Ayurveda Güzellik Bakım,” kitabında amla yağı ile hardal yaprağı karışımının da sakal çıkarmak için en etkili yöntemlerden biri olduğunu bildiriyor. Verdiği tarif şu biçimdedir;

  1. Amla yağı
  2. Hardal yağı

4 yemek kaşığı amla yağı ile 3 yemek kaşığı hardal yaprağını blenderdan geçin. Sakal bölgenize bu karışımı sürüp, 20 dk yüzünüzde beklemede bırakın. Süre dolunca yüzünüzü yıkayın. Cildinizi tahriş etmedği sürece her gün bu uygulamaya devam edebilirsiniz. Hazırladığınız karışım buzdolabında 2-3 gün bozulmadan kalabili

Sakal gürleştirme için bitkisel 3. Tarif

“The Complete Book of Ayurvedic Home Remedies,” yazarı bitki uzmanı Vasant Lad kitabında misket limonu suyu ve toz tarçının bıyık, sakal gibi yüzdeki kılları uzatmakta etkili olduğunu bildiriyor

  1. Misket limonu suyu
  2. Toz tarçın

2 yemek kaşığı taze sıkılmış misket limonu suyu ile 1 tatlı kaşığı toz tarşını karıştırın. Sakalınızın çıkmasını istediğiniz yere sürüp, 25-30 dk bekletip, su ile durulayın. Limonun cildinizi kurutmasını enfellemek için, uygulamadan sonra nemlendirici kullanabilirsiniz. Karışım cildinizde tahriş yapmadığı sürece günde 2 kez uygulamaya devam edin.

 

Sakal Çıkarma Yöntemleri İçin Tıklayınız 

Badem Yağı Sakal Çıkarır mı? Badem Yağı İle Sakal Çıkarma Tarifi Tıklayınız

Sakal Uzatma, Gürleştirme Ve Sakal Çıkması İçin Uzman Önerileri Tıklayınız

Sakal Çıkmamasına Çözüm Önerileri Tıklayınız

Biotin Sakal Çıkarır mı? Tıklayınız

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu