Güzellik

Şahtere Otunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Şahtere Otunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Şahtere Otunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Şahtere Otunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Şahtere Otunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Şahtere otu karaciğer otu olarak bilinir, çünkü bu bitkinin en mühim özelliklerinden biri karaciğeri toksinlerden arındırıp tertemiz hale getirmesidir.  Şahtere otunun bundan başka şu faydaları da mevcuttur;

Şahtere Otu Çayı Nasıl Yapılır? Dr. Ömer Çoşkun Bildiriyor

Şahtere otunu çay gibi demleyerek olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz. Bunun için bir fincan sıcak suyu kaynatıp, içerisine ½ tatlı kaşığı kadar şahtere otu ilave edin. Birkaç dakika kadar bekledikten sonra süzün ve soğuk olarak tüketin. Hazırladığınız şahtere otu çayı, vücudunuzda biriken toksik maddeleri ter yoluyla atmanıza yol gösterecektır.

Şahtere Otunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun şahtere bitkisi ile ilgili verdiği herhangi bir bilgi mevcut değildir.

Dr. Ender Saraç’tan Şahtereli Detoks Çayı

Malzemeler

 1. 1 tutam kiraz sapı
 2. 1 tutam mısır püskülü
 3. 1 tutam şahtere otu (yahut 1 çay kaşığı)
 4. Limon dilimleri
 5. Nane yaprakları
 6. 1 şişe doğal maden suyu

YAPILIŞI: Öncelikle 400 ml suyu (2 su bardağı) kaynatın. Üzerine yeşil çayı, kiraz saplarını ve mısır püsküllerini ilave edin. 5 dakika kadar demledikten sonra süzün. Şahtere otunu da üzerine atıp 30 ila 40 saniye kadar beklemede bırakın. 400 ml daha su, maden suyu, taze nane ve limon dilimlerini de ilave ederek güzelce karıştırın. Dilerseniz buz küpleri atarak içebilirsiniz.

Şahtere Otunun Faydaları Nelerdir?

Şahtere otu, özellikle karaciğerde görülen problemlerin iyileştirilmesi için kullanılan bir bitkidir. Karaciğer ise insan vücudunda gezinen zehirli maddeleri toplayarak dışarı atılmasını sağlayan organdır. Aynı zamanda işlevlerini safra ile birlikte yerine getirir. Karaciğerin iyileştirilmesinde hayli etkili sonuçlar veren şahtere otu, vücuttaki toksik maddelerin terleme yoluyla atılmasına imkan tanır. Bunun yanında karaciğer sağlığına kavuşur ve fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getirebilir.

Dr. Ömer Coşkun, şahtere otu tercih ederek sedef hastalığının da tedavi edilebileceğini dile getirdi. Bunun için bitkinin çay olarak tüketilmesi gerektiğine de dikkat çekti. Çayı hazırlamak için bir fincan sıcak suyun içerisine, bir tutam şahtere otu atılır. 5 dakika kadar demledikten ardından tüketilebilir.

Şahtere Otunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

 1. Şahtere otu, safra yolları ve safra kesesinde yaşanan krampların hafiflemesinde kullanılır.
 2. Safra yolu iltihabı, safra kesesi kistleri ve taşlarına karşı da bi hayli etkilidir.
 3. Hemoroidin iyileştirilmesinde kullanılır.
 4. Şahtere otu çayı, soğuduktan sonra tonik olarak kullanırsa sivilceler yok olacaktır. Tüm vücuda ve yüze uygulanabilecek bir metottur.
 5. Yüksek tansiyonun dengelenmesini sağlar.
 6. Safra kesesi hastalıklarına iyi gelir ve safrada salgılanan sıvıların artmasını sağlar.
 7. Cilt hastalıklarının nasıl tedavi edileceğinde kullanılır. Özellikle kaşıntılı deri hastalıklarında bi hayli etkilidir.
 8. Kullanan birinin daha çok terlemesini sağlar ve yatıştırıcı özelliği mevcuttur.
 9. Damar sertliği riskini en aza indirir.
 10. Şahtere otu, halk içinde sarılık otu adıyla da bilinir. Çünkü sarılık hastalığına karşı bi hayli etkilidir.
 11. Sindirimi kolay bir hale getirir ve mide ağrısı gibi problemleri giderir.
 12. İdrar söktürücü özelliği bulunur. Aynı zamanda böbreklerin ve kanın temizlenmesini sağlar.
 13. Saçlardaki kepek sorununin giderilmesinde etkili sonuçlar verir.
 14. Uyuz, egzama ve sedef gibi hastalıkların nasıl tedavi edileceğinde destekleyici olarak kullanılır.
 15. Karaciğer hastalıkları ve karaciğer yağlanması gibi problemlerin giderilmesini sağlar.
 16. Şahtere otunun içinde K vitamini, fumaric asit ve tanen bulunur.
 17. Sakinleştirici özelliği mevcuttur.
 18. Karaciğer tıkanıklığı için ayrık otu ve şahtere otu karıştırılarak demlenir. Süzdükten sonra bal eklenir ve soğutarak içilmesi tavsiye edilir.
 19. Gözlerde bir araya gelen çapaklanma sorununa karşı şahtere otu çayı demlenip soğutulur. Ardından bir parça pamuk bu çaya batırılır ve gözlere pansuman yapılır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise çayın iyice süzülmesidir.
 20. Şahtere otu, safra sıvısının dengelenmesi ve düzenlenmesini sağlar. Aynı zamanda konjonktivit (göz kapağının iç bölümünde görülen iltihaplanma) nasıl tedavi edileceğinde, bağırsaklarda görülen spazmların giderilmesinde, kalp hastalıkları nasıl tedavi edileceğinin desteklenmesinde, kabızlık sorunun giderilmesinde ve vücuttaki sıvı atımının artırılmasında olumlu katkılar sağlar.

Şahtere Otunun Zararları Nelerdir?

Şahtere otunun bilinen bir zararı bulunmaz. Lakin gebelik zamanında bulunan kadınların, bir doktora danışıktan ve onay aldıktan ardından kullanmaları önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu