Sağlık

Sağlıklı Olmak İçin Ne Yemeliyiz?

Etrafımızdaki hemen herkes bir diyet listesinden, bir beslenme şeklinden bahsediyor. Bu listeler bazılarımızda işe yarıyor, bazılarımızda ise hiçbir işe yaramıyor. Oysa sağlıklı beslenmek, sağlıklı bir bedene sahip olmak için tüketilmesi gereken besinler bellidir. Bel çevresindeki yağlar, bir türlü erimek bilmeyen kalçalar ya da metabolizmayı hızlandıran; güne daha sağlıklı ve iyi hissederek başlamamızı sağlayan bu besinler, bizi birçok hastalığa karşı da koruyor. Peki, daha fit ve daha sağlıklı bir bedene kavuşmak ve sağlıklı olmak için ne yemeliyiz? Sağlıklı bir kahvaltı nasıl olmalı? Hangi et grubu ne kadar faydalı? İşte günlük hayatınızda çok işinize yarayacak besin önerileri…

Sağlıklı bir beslenme programına sahip olmak için mutlaka tüketilmesi gereken yiyecekler arasında kuruyemişler yer alıyor. Ara öğün için en ideal alternatiflerin başında gelen kuruyemişler, kolesteroldan şekere, kalp ve sinir hastalıklarından kan dolaşımına kadar birçok faydası bulunur. Özellikle badem, ceviz, fındık ve Antep fıstığı hem içerdikleri yağlar hem de besleyici özellikleri ile çok faydalıdır.


Yoğurt, sağlıklı beslenme programının olmazsa olmazlarındandır, tam tahıllı yiyecekler de öyle. Ayrıca, tam tahıllı yiyecekler ve yoğurt tüketimindeki artış ile kilo verme arasında doğru orantı bulunur. Şunu da unutmayın; az yağlı hatta tam yağlı süt bile o kadar para verdiğimiz “sağlıklı” meyve sularından çok daha iyidir.

-Sağlıklı bir kahvaltı için öneri-

  • yoğurt, çilek, keten tohumu üçlemesi bomba gibi bir karışımdır.

Protein Kaynakları ve Faydaları 

YUMURTA: beyazı yalnızca 20 kalori. Sarısını yemeyerek 60 kalori kar edersiniz.

TAVUK VE HİNDİ: Özellikle tavuk göğsü kilo vermenize yardımcı olacak bir besin grubudur.

DANA ETİ: Etin en yağsız bölümünü tercih edin. Ama 200 gr balığın porsiyonunun dana etine göre daha büyük olduğunu unutmayın. Seçim sizin, küçük bir et mi büyük bir balık mı?

-kalori değerleri-

  • gulaş(1oo gr): 166 kalori
  • kontrofile: 201
  • bonfile: 206
  • T-bone: 258
  • Döş:300 kalori

PEYNİR: Fazlaca protein barındırır. Karbonhidrat da içermez. Kilolarından kalıcı olarak kurtulmak isteyenler için önemli bir besin kaynağıdır. Peynirin bir iyiliği de, dilediğiniz her öğünde, her besinle birlikte tüketilebiliyor olmasıdır. Kahvaltı tabağında, sandviçin içinde, salatanın üzerinde hem doyurucu hem de sağlıklı bir alternatiftir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu