Kadın

Sağlıklı, gür ve parlak saçlara kavuşmak için tüketilmesi gereken 9 besin

Sağlıklı, gür ve göz alıcı saçlara kavuşmak için tüketilmesi gereken 9 besin, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Sağlıklı, gür ve göz alıcı saçlara kavuşmak için tüketilmesi gereken 9 besin ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Sağlıklı, gür ve göz alıcı saçlara kavuşmak için tüketilmesi gereken 9 besin ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Sağlıklı, gür ve göz alıcı saçlara kavuşmak için tüketilmesi gereken 9 besin

Sağlıklı, bakımlı ve göz alıcı görünen saçlar her kadının arzusudur. Ama ne yazık ki bazı nedenler bu arzunun önüne gölge düşürür. Yetersiz, sağlıksız beslenme saç dökülmesi ve saç tahriş olmasına neden olan etkenler içinde yer alır. Saçların sağlıklı ve bi hayli hızlı uzamasında doğru besinler tüketmek mühim rol oynar. Zengin besin değerine sahip gıdalar tüketmek saç köklerinin kuvvetlenmesini sağlayarak saç dökülmesinin önüne geçer.

Sağlıklı Saçlara Kavuşmayı Sağlayan 9 Besin

Somon Balığı

Somon balığı omega-3 yağ asidi yönünden zengindir. Bu asidi vücudumuz kendi üretemez, bu yüzden dışarıdan takviye alınması gerekir. Omega-3 vitamini saçların daha canlı ve göz alıcı görünmesini sağlar. Sağlıklı saçlara sahip olmak için olanağınız varsa haftada 2 defa somon balığı tüketebilirsiniz.

Tatlı Patates

Tatlı patatesler beta-karoten ve A vitamini yönünden zengin bir gıdadır. A vitamini, saçın sağlıklı ve nemli kalabilmesi yönünden gerekli bir vitamindir. Haftada bir kez tatlı patatesi öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

 Avokado

Avokado E vitamini yönünden zengin olup saçın sağlıklı uzamasını sağlar. E vitamini saç dökülmesini engelleyen müthiş bir yağ asidi kaynağıdır. Avokadoyu sabah kahvaltılarınızda kızarmış ekmeğin üzerine sürüp biraz da baharat ekleyerek tüketebilirsiniz.

Ispanak

Ispanak içinde; A, C vitaminleri, demir ve folat ihtiva eder. Ispanak, saçın sağlıklı büyümesini ve saç dökülmesini önleyen gıdaları içeren harika bir sebzedir. A vitamini saç derisinin nemlenmesi ve saçların sağlıklı görünmesini sağlayan müthiş demir kaynağıdır.

Yumurta

Vücutta biyotinin eksik olması saçların kırılmasına ve saç derisinde kepeklenmeye yol açar. Yumurtanın içinde bolca biyotin bulunur. Aynı zamanda tam bir protein kaynağı olan yumurta, saçların beslenmesinde mühim bir rol oynar.

Yulaf

Saç büyümesini hız kazandıran yulaf, saçların daha sağlıklı görünmesini sağlayan bir gıdadır. İçerisinde ome-3 yağ asitleri, demir, lif ve çinko ihtiva etmektedir. Yulafı sabah kahvaltısında yahut öğlen içinde sütle pişirip içerisine meyve ve tarçın ilave edip tüketebilirsiniz.

Et

Et hem protein hem de demir yönünden çok zengin bir gıdadır. Demir yönünden zengin olan kırmızı et, kırmızı kan hücrelerinin saç kökleri de dahil vücudun tüm bölgelerine oksijen vermesini sağlar. Saç köklerindeki kan dolaşımını hızlandırarak saç dökülmesinin önüne geçer. Aynı zamanda saçların sağlıklı bir biçimde uzayıp parlamasını sağlar.

Kuruyemiş

E vitamini, çinko ve selenyum yönünden zengin olan kuruyemiş, içerdiği mineraller aracılığıyla saç köklerini kuvvetlendirir. Kuruyemişler içinde kaju; biyotin içeriği aracılığıyla saçın sağlıklı uzamasında mühim rol oynar. Ceviz; içerdiği elastin aracılığıyla saç kırılmalarının önüne geçer.

Havuç

A vitamini yönünden zengin olan havuç saçın sağlıklı uzamasında mühim rol oynar. A vitamini içeriği aracılığıyla saç derisine gerekli olan bakımı sağlıyor ve saç derisi kuruluğunu gidererek kepek oluşumunu engelliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu