Diyet

Sağlıklı Diyet Listesi İçin Altın 10 Kural *2020

Sağlıklı Diyet Listesi İçin Altın 10 Kural Nelerdir?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve sağlıklı diyet yapmak için çok önemli kurallar vardır. Belli bir kural dahilinde yapılmayan diyet, sizi beklenmedik derecede üzücü durumlara düşürebilmektedir. Şimdi size diyet yapmanın 10 altın kuralını vereceğiz.

Sağlıklı Diyet Listesi İçin Altın 10 Kural *2020

Sağlıklı Diyet ve Kilo Verme

1) Sağlıklı diyet için, asla 3 ana öğünü atlamayın. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinizi zamanında yiyin.
2) Mutlaka dengeli ve düzenli beslenin. Özellikle 3 beyazdan uzak durun. Bunlar şeker, un ve tuz. Çok gerekmedikçe kullanmamanız önerilmektedir. Her öğünden sonra meyve tüketmeyi de ihmal etmeyin.
3) Kilo vermek için, yemeklerinizde özellikle zeytinyağı kullanımına özen gösterin. Hazır satılan yağlar, sizin vücudunuz için olumsuz etkilere sebep olacaktır. Özellikle kuru yemiş tüketmeyi de unutmayın. Ama çok yağlı olan türleri tüketmeyin ya da çok az miktarda tüketin. Ayrıca krema, tam yağlı peynir ve et gibi besinleri de kararınca tüketmekte fayda var.
4) Yemeklerinizde mutlaka sirke ve limonu unutmayın. Sirke ve limon içerisinde bulunan asitler ile kilo almanızı önlemektedir.
5) Özellikle çok yanlış bilinen olaylardan biri sadece salata yiyerek diyet yapma. Evet, salata sağlıklı bir yiyecek ama tek başına vücudun ihtiyacı olan vitaminleri sağlamamaktadır. Salata ile birlikte mutlaka az yağlı bir protein tüketmeniz gerekmektedir. Ayrıca salata da asla mayonez gibi kimyasal katkılı ürünler kullanmayın.
6) Ürünlerinizi asla ama asla kızartarak tüketmeyin. Kızartma yemek yerine, suda haşlayarak yemek en doğru tercih olacaktır ve hiçbir hazır ürünü tüketmemeye özen gösterin.
7) Bol miktarda su tüketin. Yanınızdan asla suyu eksik etmeyin. Eğer çok fazla derece su içmekten rahatsız olursanız, yeşil çayı deneyebilirsiniz. Ayrıca kahve tiryakileri, günde 2 fincandan çok kahveyi tüketmemelidir.
8)Akşam yatmadan üç ile dört saat önceden yemek yemeniz önerilmektedir. Yatmadan hemen önce yemeniz durumunda çok fazla kilo alma durumunda kalabilirsiniz ve oldukça sağlıksızdır.
9) Kilo vermek istiyorum diyen, herkesin çok sevdiği yiyecek olan makarnadan uzak durun. Eğer çok seviyorsanız ve ille yiyeceğim diyorsanız çok az miktarda tüketin.
10) Kilo vermek için yapılması gerekenler bir yana, en önemlisi de psikolojinizi sağlam tutun. Hemen pes etmeyin. Hedeflerinize ulaşana kadar devam edin. Asla unutmayın bu öneriler sizin kilo vermenizden çok, sağlıklı ve daha güzel bir hayat yaşamanız içindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu