Diyet

Sağlıklı bireylerde “vücut kitle indeksi (beden kitle indeksi (BKİ)” kaç olmalıdır?

Sağlıklı bireylerde “vücut kitle indeksi (beden kitle indeksi (BKİ)” kaç olmalıdır?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Sağlıklı bireylerde “vücut kitle indeksi (beden kitle indeksi (BKİ)” kaç olmalıdır? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Sağlıklı bireylerde “vücut kitle indeksi (beden kitle indeksi (BKİ)” kaç olmalıdır? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Sağlıklı bireylerde “vücut kitle indeksi (beden kitle indeksi (BKİ)” kaç olmalıdır?

Vücut kitle endeksi oranı aracılığıyla birinin sağlıklı kiloda olup olmadığı, kilolu mu obez mi yoksa normal kiloda mı olduğu belirlenir. Vücut kitle indeksine göre normal ideal değerler: 18.5-25 kg/m2’dir.

Günümüz dünyasının en yaygın problemlerinden birisi şişmanlık ve obezitedir. Masa başında geçirilen saatler ve hareketsiz geçen bir ömürde insanlar kolay biçimde kilo almaktadır. Bu durumdan muzdarip olan insanlar belli ölçümler yaptırarak obezite sorunu yaşayıp yaşamadıkları anlayabilir. Bunun için en iyi yöntem vücut kitle indeksi hesaplama formülü kullanmaktır. Vücut kitle indeksi (VKE) hesaplamak için temel etkenler kişini boy ve kilosudur.

Vücut Kitle İndeksi (VKE) Değerleri Ne Anlama Gelmektedir?

Vücut kitle indeksi; birinin obezite olup olmadığını hesaplamak ölçüm yapmaya yarayan bir formüldür. İngilizce kısaltmasıyla BMİ yani body massindex olarak da anılan VKE, kilonun boyun karesine bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Bu hesaplama neticesinde 30 ve üzeri obez olarak kabul edilirken, 40 ve üzeri morbiobez ve 50 ve üzeri ise süper obez olarak değerlendirilmektedir.

Vücut kitle indeksi (Body massindex)  (Beden kitle indeksi (BKİ) değerlerinin anlamları

  1. 0 – 18.5 arası zayıf
  2. 18.5 – 25 arası normal
  3. 25 – 30 arası fazla kilolu
  4. 30 – 35 arası 1. derece obez
  5. 35 – 45 arası 2. derece obez
  6. 45 ve üzeri 3. derece obez

Bu hesaplardan yola çıkıldığında; ideal vücut oranı 18.5- 25 değerleri arasıdır.

Vücut Kitle indeksi (Beden Kitle İndeksi) Örnek Hesaplama Yöntemi

Misal verilecek olursa 65 kilo ve 1.70 boyunda olan birinin vücut kitle indeksi şöyle hesaplanır;

1.70 1.70 = 2.89

65 / 2.89 = 22.49

Bu durumda birinin vücut kitle indeksi 22.49’dur.

Vücut Kitle Endeksi Normal Değerlerin Üstünde yahut Altındaysa Hangi Sorunlar Yaşanır?

  1. Beden kitle indeksi hesaplamasında sonucun 18,5 kg/m2’nin altında vücutta osteoporoz, kısırlık ve zayıf bağışıklık sistemi gibi problemlerin görülme ihtimali yükselmektedir. Lakin kilo normal düzeylere geldiğinde vücudun bağışıklık sistemi güçlenecek ve buna bağlı olarak da bir çok sağlık problemi ortadan kalkacaktır.
  2. Vücut kitle indeksi hesaplaması ile birinin obez, morbidobez, zayıf, kilolu ve ideal kiloda olup olmadığı anlaşılmaktadır. Bundan dolayı bu hesaplama aracılığıyla nasıl bir beslenme düzeni sürdüreceğinize karar verebilirsiniz. Unutmamalısınız ki fazla kilo birinin tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve kalp damar problemleri gibi daha bir çok hastalık yaşamasına yol açacaktır. Buna benzer olarak çok zayıf olmak da kemik erimesi, kansızlık ve yetersiz beslenme riskini yükseltecektir.

  1. Kişinin ideal kilosunda olması durumunda beden kitle indeksi 18,5 – 24,9 aralığında çıkar. Bu sağlıklı miktarda birinin sağlık problemi yaşama ihtimali de düşüktür. Bu kilonun muhafaza edilmesi için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli spor yapmak da mühim olduğu bilinmelidir. Sağlıklı bir vücut için yetişkin bir bir kişi günde en az 30 dakika aktif olmalıdır.
  2. Beden kitle indeksinin 25’in üzerinde çıkması halinde diyabet, kanserler ve kalp hastalıkları riski yükselmektedir. Beden kitle indeksi ne kadar yükselirse birinin bu ciddi hastalıklara yakalanma ihtimali o kadar yüksek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu