Diyet

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme

Hayatımızı devam ettirebilmek için beslenmek şarttır.  Beslenme; ağız yoluyla vücuda alınan her türlü yiyecek ve ihtiyaç maddesidir.  İdeal ve sağlıklı beslenmek için yiyecekler arasında hiç ayrım yapmadan her türlü gıdadan faydalanmak gerekir.  Bunlar sebze,  meyve,  tahıllar ve baklagiller ( mercimek,  bulgur,  nohut,  kuru fasulye gibi),  hayvansal gıdalar( et,  süt,  peynir,  yumurta)olarak sıralanabilir.  Her besinin farklı farklı besin ve vitamin değerleri vardır.  Önemli olan düzenli,  dengeli ve yeterli beslenmedir.  Öğün sayısı ve zamanları da önemlidir.  Öğün atlanmadan az az,  sık sık yenmelidir.

Bağırsaklarımızdaki sindirimin tamamlanması yaklaşık 7-8 saat sürmektedir.  Bu da demek olur ki sindirim sistemini yormadan düzenli çalışmasını istersek öğünler arasında bu kadar bir süre olmalıdır.  Fakat bunun yanında atıştırmalık ara öğünler de olmalıdır.  Örneğin öğlen yemeği ile akşam arasında bir meyve yenilebilir.  Tabi tüm vücut için gerekli ve vazgeçilmez olan su ihmal edilmemelidir.  Günde en az 1, 5-2 litre su içilmelidir. Çünkü vücutta meydana gelen tüm reaksiyonlar ve hücrelerimiz su ile çalışmaktadır.


Dengeli beslenme demek; yaşam kalitesini düşürmeden yeterli miktarda kaliteli beslenme kastedilir.  Gereğinden fazla besin tüketimi de vücutta fazlalıkların yağ olarak depo edilmesine neden olur ve sağlığı riske atar.  Örneğin; fazla kilo alınmasına neden olacak ve diyabet,  hipertansiyon,  obezite,  kalp ve damar hastalıkları gibi birçok bedensel hastalığa yol açacaktır.  Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı beslenmek ve vücut direncini arttırmak gerekir.  Böylece vücuttan gereksiz maddelerin atılımı daha rahat olacaktır. Vücutta toksik madde birikimini önlemek için tedbir alınmış olacaktır.

Özellikle tam tahıllı ürünler gibi lifli besinler bağırsakları iyi çalıştırır. Kan şekerini düzenleyerek insülin direnci oluşumunu önler.  Kısaca çok çeşitli farklı besinlerle beslenerek bağışıklık sistemimizi de güçlendirmiş ve hastalıklardan korunmuş oluruz. Raf ömrü katkı maddeleriyle uzatılmış market ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.  Evde hazırlanmalıdır.  Fazla şeker ve tuzdan uzak durmak sağlıklı beslenme ve dengeli beslenmenin diğer bir şartıdır.  Porsiyonları küçük tutarak gereksiz yere fazla yemenin önüne geçmiş olursunuz.  Lokmaları birden yutmadan iyi çiğneyip yavaş yemelidir.  Çünkü beyne ilk birkaç dakikada tokluk hissi gider.  TV karşısında yemek de farkında olmadan fazla yemeye neden olur.

Çocukluk döneminde edinilen alışkanlıklar kalıcı olduğundan çocuğunuza düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığını erkenden kazandırmanız ona bırakabileceğiniz en değerli miras olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu