Diyet

Sağlıkla ve Eğlenerek 10 Kilo Verme Yöntemi

Sağlıkla ve Eğlenerek 10 Kilo Verme Yöntemi

“Bir 10 kilo fazlam var!” sözünü e de çok duyarız. Bunu erkeklere nazaran bayanlardan duyarız. Hanımefendinin boyu 1.70’tir, kilosu 75 ve iddia ettiği kadar da kilolu görünmemektedir ama takılmıştır bir kere kafaya: “Bir 10 kilo fazlam var!” Şimdi bu 10 kiloyu vücudumuzdan atmanın en basit ve eğlenceli yolunu anlatacağız.

            10 Kilo Vermek, 10 kilo vermemizi gerektirecek kadar kilolu olmak aslında o kadar da önemsenecek bir durum olmasa da bunun sadece basit iki kuralla ulaşılabileceğimiz bir gaye olduğunu bilmek ve asla unutmamak gerekir. Nedir bu iki temel kural? İki teferruatlı maddeyle açıklığa kavuşturalım:

1- Unludan, tuzludan, şekerliden, yağlıdan ve kızartmadan uzan durmak. Günlük üç öğün yemeğimizde toplam bir ekmek tüketerek, başka unlu, tuzlu veya şekerli gıda tüketmeyerek ve bunun yanında da sadece faydası olan yiyecekler tüketerek birinci kuralı uygulamaya koyabiliriz. Kahvaltıda, canınızın istediği kadar zeytin, peynir ve benzeri kahvaltılık yanında, bir ekmeğin yüzde kırklık bir kısmını; öğle yemeğinde, sulu bir yemek ve salata eşliğinde yüzde kırkını daha önce tüketmiş olduğunuz ekmeğin diğer yüzde kırklık kısmını ve akşam yemeğinde de yine sulu yemekle birlikte, daha önceden yüzde seksenlik kısmını yediğiniz ekmeğin geriye kalan yüzde yirmilik kısmını afiyetle yersek hem yemek alışkanlığımızı ciddi bir biçimde değiştirmemiş hem de karnımızı eritmesi ve hazmetmesi zor gıdalarla doldurmamış ve zamanla göreceğimiz üzere kilo almamış oluruz.

2- Günde en az kırk beş dakika hızlı tempo yürüyüş hangimize zor gelir? Ortopedik bir sorunumuz yoksa elbette… Yürüyüşü yaparken de asla unutmamamız gereken iki alt kuralı da belirtmeden geçmeyelim: Özellikle kilo sorunumuz ileri seviyedeysek, koşu değil yürüyüş yapmalı ve zaman zaman dinlenerek, soğuk olmayan bir litre suyu yürüyüş boyunca eşit miktarda içmeliyiz. Yürüyüş esnasında su tüketimini gerçekleştirmezsek, hem kas sistemimizde ciddi sorunlar yaşayabileceğimizi hem de kas ağrısı yaşayacağımızdan dolayı yürüyüş egzersizinden vazgeçmek hatasına düşebileceğimizi unutmayalım.

Evet; günde en az kırk beş dakika yürüyerek ve birinci maddede anlattığımız şartlar dahilinde beslenerek üç ayda 10 Kilo Vermek asla hayal değil!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu