Sağlık

Sağlık

Sağlık nedir?

Sağlık, hastalık veya sakatlık durumunun olmayışını sadece sağlık ile bağdaşdırmamalı. Sağlığı vücut aksaklıklarının yanında ruh ve sosyal hali göz önüne alınarak kavramak daha doğrudur. Vücut üzerinde sakatlıkların ve rahatsızlıklarının oluşu sağlık konusu olarak ele alınıyorsa diğer aktivite bozukluklarıda sağlık olarak ele alınız.

Ruh hali ve bedende sorun yaşayanlara sağlıksız denilebiliyorsa aynı şekilde kişinin sosyalliğinin ve ruhi açıdan sorunlarıda sağlıksız olarak kabul edilir. (Ruhen ve fiziken iyi olma durumu ise sağlıklı olarak adlandırılır.)

Fiziki bir denge için vücuda giren ve vücuttan atılanlar bir denge unsurudur. Bu dengenin bozulması metabolizmanın çalışmasındaki aksaklıkları meydana getirir. Vücut çarkındaki bir aksaklık ise sağlık dengesini bozar. Kalıtsal olarak gelen genetik durumlar yine aynı şekilde sağlıksız oluşa sebebiyet verdiği gibi sonradan oluşacak istem dışı durumlarda sağlığı tehdit ederek sağlıksız bir hal almayı doğurur.

Üç temel ölçüt

Dünya sağlık örgütüne göre sağlık 3 temel ölçüt altında toplanır bunlar;

  1. Bedensel sağlık,
  2. Ruhsal sağlık,
  3. Sosyal sağlık

Bedensel iyi olma durumu: 

Vücudun doku ve organlarındaki eksik olma durumu, işlevlerde meydana gelen bozukluk ve miktop yerleşimi gibi durumların olmamasıdır.

Ruhsal iyi olma durumu:

Kişinin yaş aralığına bakılarak sağlıklı düşünen, düşündüklerini icra ve ifade eden, karşıyı anlayabilen, ağlaması ve gülmesi yeri ve zamanında, şartların getirdiği durumlara göre tavır alabilen, başarı ve başarısızlığı kabullenebilen ve kendisi ile barışık olmasıdır.

Sosyal iyi olma durumu:

Davranış biçiminin yeri ve zamanında olması ile sorumluluklarını yerine getirebile, büyük ve küçük kişi kavramı oturmuş ve durumu kavrayabilmiş, hoşgörü ve saygıyı ayırt edebilme durumudur.

Sağlık hizmetleri

Toplumun ve bireylerin uzun soluklu olarak verimli şekilde sağlanması amacı ile yürütülen hizmere sağlık hizmeti denir.

  • Koruyucu,
  • Tedavi,
  • Rehabilite olarak sınıflandırılır.

Sağlık kısaca sözlükte

Vücut yapısında hastalık olmaması, ensenlik, sıhhat gibi anlamlara geldiği gibi, vücudun kötü veya iyi olma durumu gibi anlamada gelir. Kelime olarak, canlı, diri,sağ olma durumudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir