Sağlık

Sağlık Uygulamalarının Verdiği Tavsiyeler Ne Kadar Bilimsel?

Spor ve diyet yapanların mobil uygulama mağazalarında en çok indirdiği uygulamalar olan sağlık uygulamalarının büyük bir kısmının verdiği tavsiyeler bilimsellikten uzakmış.

Sağlık uygulamaları sayesinde kullanıcılar sağlık durumlarını her açıdan izleme olanağına sahip olmakta. Uygulamalar ayrıca diyet yapan kullanıcılara daha etkili beslenme tavsiyeleri sunmakta. George Washington Üniversitesi Tıp Okulu tarafından yapılan araştırmada bu uygulamaların büyük bir kısmının bilimsel altyapısı olmayan tavsiyelerde bulunduğu ortaya çıktı. Tania Dhawan’ın önderliğinde bir grup araştırmacı tarafından Google Play ve App Store’daki 32 sağlık ve fitness uygulaması üzerinde çalışmalar yapıldı. American Heart Association’ın bu yıl düzenlediği konferansta yapılan sunuma göre bu çalışmalar hiç iç açıcı sonuçlar vermedi.


Yapılan çalışmalar sonucunda uygulamaların yüzde 72’lik bölümü sağlıklı beslenme konusunda en çok önerilen beş tavsiyeyi kullanıcılarına önermekte. Bu öneriler özetle sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmek, uygun kalori sınırlarında kalmak, besin yoğunluğu yüksek yiyecek ve içecekler tüketmek, yeterince çeşitli yiyecek ve içecekler tüketmek, ve yeterince spor yapmak şeklinde. Uygulamaların yüzde 75’lik bölümünün başarısız olduğu konu farklı yiyecek gruplarından günlük düzeyde tüketilmesini tavsiye etmemek. Uygulamaların yüzde 84’ü ise günlük tavsiye vermekte yetersiz kalmakta.

Bir Yorum

  1. zaten bana saçma geliyordu kaç kez söyledim etrafımdakilere ama anlamadılar bakın uygun değilmiş işte bunun en iyi cevabıda bu olsa gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu