Faydalı Bilgiler

Sağlık Açısından Faydalı Baharatlar

Birçok farklı faydası bulunan baharatlar, hastalıkların geçmesi için de destek eleman görevinde yer almaktadır. Hemen hemen sonsuz faydası bulunan baharatlar, doğru kullanılmadığı zaman ise çok büyük sıkıntılara yol açmaktadır. Bu yazımızda çok faydalı birkaç baharatımızın faydalarını inceleyeceğiz.

Baharat Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?

Sağlık Açısından Faydalı Baharatlar

Zencefil, antibakteriyel özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Çay olarak içildiğinde ise özellikle kadınlarda hamilelik dönemlerinde oluşan mide bulantıları için en iyi çözümdür. Zencefilin çayı ayrıca kanser tedavisi gören hastalara, doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca solunum yolu hastalıkları olan grip, nezle gibi hastalıklara karşı çok önemli bir ilaçtır. Şeker hastası olan kişilerin içmemesi tavsiye edilmektedir.

Chia isimli baharat çok fazla bilinmemektedir. Ama faydalarını duyunca sizde kullanmaya başlayacaksınız. Lif bakımından zengin olan chia, kolesterolü engellemektedir. Ayrıca sindirim sistemini hızlı bir şekilde çalıştırdığı için şişkinliği önlemektedir. Kansere karşı yine etkilidir. Nerede kullanabiliriz bu baharatı diye soracak olursanız, süt ile yapılan bütün tariflerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.


Diş hastalıklarına iyi geldiği bilinen karanfil, aynı zamanda ağız kokusu için de birebirdir. Su ya da çayın içinde karıştırılırsa karın şişkinliğini almaktadır. Çok sivilcesi olanlar mutlaka karanfil kullanmalıdır. İçerisindeki mineraller ile sivilceleri tamamen yok etmektedir. Dışarıda satılan karanfil yağları mutlaka doktor eşliğinde tüketmek gerekir. Düzensiz bir şekilde kullanılırsa, beklenmedik rahatsızlıklara yol açabilir.

Sağlık Açısından Faydalı Baharatlar

Kan şekeri için çok faydalı olan kimyon, aynı zaman da cildiniz için de çok faydalı bir baharattır. İçinde bulunan yüksek seviyede demir sayesinde kan değerleri düşük olan kişiler tarafından kullanıldığı zaman dengelendiğini görülmektedir. Bağışıklık sistemi için çok büyük yardımcıdır ve astım tedavisinde oldukça sık kullanılmaktadır. Hamilelik döneminde olan kadınlara asla tavsiye edilmemektedir. Bunun sebebi düşük yaptırma riskinden dolayıdır.
Keten tohumu, sindirim sistemi dostu bir baharattır. Özellikle bağırsakların daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca damar tıkanıklığına iyi geldiği gibi prostatı da önlemektedir. En çok salataların içinde kullanılmaktadır.

Zencefil familyasından olan zerdeçal, kulanım olarak safrana çok benzemektedir. Alzheimer hastaları tarafından çok tercih edilmektedir. Kolon, pankreas ve meme kanseri olan hastaların tedavisinde yardımcı tedavi yöntemi olarak yer almaktadır. Pilav, makarna gibi yemeklerde çokça kullanılmaktadır.

Baharatların kralı olarak bilinen pul biberin faydaları saymakla bitmemektedir. Saydığımız baharatlar içinde en çok faydası olan baharat diyebiliriz. Bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmamaktadır. Aynı zamanda vücudunuza büyük bir enerji depolamaktadır. Kanser tedavisi görenler için de önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu